Leczenie niepłodności męskiej

Niepłodność nie jest domeną kobiet, dotyczy także mężczyzn. Nie ma dokładnych badań na ten temat, ale specjaliści szacują, że problem ten dotyka nawet 4 na 10 mężczyzn. Bezpłodność u mężczyzn wynika z braku plemników lub ich słabej jakości. Aby się z niej wyleczyć, czasami wystarczy zmienić tylko przyzwyczajenia żywieniowe czy tryb życia, niekiedy jednak konieczne są terapie farmakologiczne lub interwencja chirurgiczna.

Diagnostyka:

  • Konsultacja medyczna z andrologiem i urologiem: konieczna jest szczera rozmowa z lekarzem w celu ustalenia kierunku poszukiwań przyczyn niepłodności.
  • Badanie nasienia: opisanie parametrów nasienia (czas upłynnienia, objętość, lepkość, wygląd ejakulatu, pH, odsetek żywych i ruchliwych plemników, liczba plemników itp.), morfologia plemników (odsetek prawidłowo zbudowanych plemników, wady budowy itp.), test hipoosmotyczny (prawidłowa funkcjonalność i żywotność plemników), test SCD (ocena jakości oraz zdolności plemników do zapłodnienia).
  • Badanie prostaty.
  • Badanie przepukliny pachwinowej.

Leczenie:

Leczenie chirurgiczne:

  • operacja żylaków powrózka nasiennego – uwidocznienie naczyń limfatycznych i tętnic jądrowych,
  • operacja przepukliny pachwinowej,
  • operacyjne przywrócenie jądra do moszny (w przypadku wnętrostwa lub jądra wędrującego).

Leczenie farmakologiczne i hormonalne:
Leczenie farmakologiczne najczęściej dotyczy usunięcia infekcji i stanów zapalnych (np. prostaty) pogarszającej jakość nasienia. Terapia hormonalna podejmowana jest w zależności od diagnozy i może być prowadzona m.in. w oparciu o hormony HCG, HMG, FSH. Po zakończonej terapii proces tworzenia się plemników trwa kolejne 3 miesiące.

Ile kosztuje leczenie niepłodności męskiej:

Badanie nasienia podstawowe – 100 zł
Badanie nasienia rozszerzone (pełne) – 175 zł
Badanie nasienia MAR test anty IgG i IgA – 120 zł
Test SCD/SCSA – 270 zł
MSOME-6600 – badanie morfologii plemników w powiększeniu 6600 razy – 230 zł
Na raty – diagnostyka od 22,10 zł miesięcznie.

Zabiegi na raty, pożyczka na leczenie: