Brak snu spowodowany chrapaniem z jednej strony łóżka, z drugiej irytacja bezsilnością i niemocą to bardzo częsty obrazek w większości sypialni. Chrapanie to dolegliwość, która dotyka połowę mężczyzn po 40 roku życia. Ten problem dotyczy aż 8 mln Polaków. Co zrobić, żeby sobie z tym poradzić? Czy konsekwencją będą dwie osobne sypialnie?
Charakterystyczny odgłos chrapania pojawia się w momencie, w którym luźne fragmenty tkanek stają na drodze powietrza, którym oddychamy. Tkanki zaczynają się poruszać i wibrować, wytwarzając specyficzne dźwięki, będące na dłuższą metę ciężkie do zniesienia dla najbliższego otoczenia. Jednak chrapanie jest dyskomfortem nie tylko dla osoby śpiącej obok – przede wszystkim wpływa negatywnie na życie chrapiącego. Osłabiona koncentracja, zwiększone ryzyko nadciśnienia i zawału serca, permanentne uczucie zmęczenia oraz senności – to tylko niektóre konsekwencje długotrwałego chrapania i bardzo często powiązanego z nim bezdechu. Aczkolwiek przyczyna występowania tej dolegliwości nie zawsze jest aż tak poważna. Czasami chrapiemy w wyniku przemęczenia lub braku odpowiednich warunków do snu.
Co zrobić, żeby poradzić sobie z chrapaniem?
Przede wszystkim warto wyeliminować przyczyny chrapania i zadbać o to, aby pozycja snu była jak najbardziej komfortowa. Jeżeli chrapanie występuje w pozycji na wznak, należy spróbować spać na boku lub na brzuchu. Istotne jest także ułożenie głowy wyżej niż reszty ciała i spanie na poduszce. Chrapanie może być także efektem kurzu i przesuszonego powietrza w sypialni, dlatego warto stosować nawilżacz. Ponadto przyczyn dolegliwości można szukać w negatywnym działaniu dymu tytoniowego na gardło. Czynnikami pobudzającymi występowanie chrapania są także alkohol i środki nasenne, które rozluźniają mięśnie gardła. Jeżeli jednak żaden ze sposobów nie działa, warto udać się do laryngologa po specjalistyczną poradę.
Badanie nocne zdiagnozuje przyczynę
Aby zbadać przyczynę chrapania, konieczne jest wykonanie badania nocnego. Dzięki niemu upewnimy się, czy towarzyszą mu groźne bezdechy. Badanie polega na monitorowaniu w czasie jednej nocy parametrów umożliwiających ocenę przebiegu snu i ewentualną obecność bezdechów. Jeżeli badanie nocne wykaże łagodny przebieg choroby, zaleca się poszerzenie drogi dla przepływającego powietrza. Można to zrobić dzięki zabiegom laserowym, operacjom chirurgicznym lub aparatom ortodontycznym. Lekarz laryngolog dokona wyboru najlepszej metody.
Aparat CPAP lekarstwem na chrapanie
W przypadku ciężkiej postaci bezdechów konieczne jest zastosowanie aparatu CPAP, który wspomaga oddychanie w czasie snu i nie dopuszcza do występowania w nim jakichkolwiek przerw. Działanie aparatu opiera się na dostarczeniu do dróg oddechowych powietrza pod ciśnieniem za pomocą maski nałożonej na nos lub nos i usta. CPAP jest cichym i mało uciążliwym urządzeniem, które zapobiega niebezpiecznym skutkom chrapania.
Bez wątpienia nie można bagatelizować chrapania. Aby zachować zdrowie, a także spokój w związku i sypialni, należy jak najszybciej udać się na konsultacje z lekarzem.