Piękny uśmiech to prawdziwa ozdoba każdej twarzy. Nie musi być wcale od ucha do ucha, ale zdrowe, ładne zęby to podstawa. Wiele osób ukrywa uśmiech, odwraca się, zakrywa usta właśnie ze względu na defekty estetyczne czy braki w uzębieniu. Rozwiązaniem wielu stomatologicznych problemów i receptą na szczery uśmiech są koronki zębowe. Rekonstrukcja, odtwarzanie braków, poprawa kształtu, koloru, ułożenia zębów – właśnie w takich, niełatwych sytuacjach stomatolog może doradzić tzw. koronę na zęba. Ratują one stan i estetykę uzębienia np. po przebytej próchnicy, leczeniu kanałowym. Można za ich pomocą odbudować złamane, zniszczone zęby, poprawić wygląd przebarwionych.
Spis treści
Jak się zakłada korony zębowe
Aby zobrazować istotę zabiegu można porównać koronę dentystyczną do specyficznej nakładki montowanej na zębie, jej zadaniem jest szeroko rozumiana poprawa wyglądu – od rekonstrukcji, korekty ustawienia po nowy, ładny kolor. Zakładanie koronki zębowej może odbyć się nawet w czasie zaledwie dwóch wizyt – pierwsza to przygotowanie zęba, pobranie wycisków i porównanie koloru sąsiadujących zębów. Druga – to montaż gotowej korony. Z punktu widzenia pacjentów ważne jest to, że korona zęba może być wykorzystana zarówno w przypadku uszkodzeń, przebarwień własnych zębów (także martwych), jak również w przypadku implantów. Mosty z koronek są z kolei stosowane do uzupełniania braków w uzębieniu. Nawet na niewielkich pozostałościach własnych (zdrowych) zębów można montować korony stomatologiczne. Przy bardzo osłabionym zębie lekarz zastosuje specjalny wkład koronowo- korzeniowy.
Mocowanie koron zębowych
Standardowo pierwszym krokiem jest opiłowanie (szlifowanie) zęba do pożądanego kształtu i rozmiaru – musi zostać odpowiednio zmniejszony (ok 1-2 mm), aby można było na nim umieścić koronę zęba. Zapewne wiele osób obawia się w tej chwili bólu – nie trzeba zabieg jest bezbolesny, przed szlifowaniem podawane jest znieczulenie miejscowe. Kolejny etap to pobranie wycisków – na tej podstawie protetyk wykonuje idealnie dopasowaną koronę na zęba. W międzyczasie pacjent korzysta z tymczasowej koronki (np. akrylowej). Całość zamyka dopasowanie docelowej gotowej korony zębowej i zacementowanie jej. A jak zakłada się koronki zębowe w przypadku implantów? Korona zęba nie jest w tym przypadku mocowana bezpośrednio na implancie tylko na specjalnym łączniku, który jest do niego dokręcany. Jeśli zachodzi konieczność uzupełnienia większych braków w uzębieniu sięga się po tzw. mosty protetyczne zbudowane z kilki koron zębowych umocowanych na własnych zębach albo implantach. Stanowią one filar konstrukcji wypełniającej lukę. Zęby podpierające taki most również muszą być odpowiednio oszlifowane pod korony. Wyzwaniem jest też mocowanie koron na zębach bardzo zniszczonych próchnicą albo ich niewielkich pozostałościach. Konieczne jest wówczas wydłużenie korony klinicznej i zastosowanie korony tymczasowej. Dopiero po kilku miesiącach można mocować docelową koronę na zęba.
Wskazania i przeciwwskazania do zabiegu
Kiedy najczęściej stosuje się korony na zęby? Wskazaniem są m.in.:
· rekonstrukcja zębów leczonych kanałowo,
· zęby z wrodzonym brakiem szkliwa,
· odbudowa zębów uszkodzonych lub startych,
· ochrona osłabionego zęba przed złamaniem,
· umocowanie mostu,
· pokrycie implantu,
· pokrycie zęba uszkodzonego (korona zęba wygląda jak naturalny ząb),
· podczas leczenia ortodontycznego – szybka korekta wady zgryzu poprzez skorygowanie kilku zębów. Mocowania koronek zębowych wykonuje się po wcześniejszym przygotowaniu zębów i jamy ustnej do zabiegów protetycznych. Dlatego konieczna jest stomatologiczna ocena uzębienia. Przeciwwskazaniem do wykonania koron dentystycznych są:
· zbyt małe pozostałości zęba nad dziąsłem (mniej niż 2-3 mm),
· zęby silnie zniszczone przez próchnicę – do poziomu dziąsła albo jeszcze głębiej.
Koronki zębowe – rodzaje
Klasyfikacja dotyczy przede wszystkim materiału z jakiego są wykonane. W protetyce stosuje się przede wszystkim:
· Korony zębowe pełnoceramiczne – ich największy atut to estetyka, są niemal nie do odróżnienia od zębów naturalnych, a zatem stosuje się je do uzupełniania zębów przednich. Dobrze wykonana korona na zęba zabezpiecza go na wiele lat.
· Korony porcelanowe – mogą być wykonane na podbudowie metalowej, ceramicznej albo złotej. Metalowy rdzeń stosuje się z reguły przy uzupełnieniach zębów bocznych, nie jest widoczny, ponieważ pokrywa go porcelanowa korona zęba. Jest to uzupełnienie bardzo trwałe, atutem jest tu również korzystna cena. Podbudowa ze złota jest szczególnie zalecana w przypadku zniszczonych zębów ze względu na silne przeciwpróchnicze właściwości złota. Prawidłowo użytkowane i pielęgnowane korony porcelanowe charakteryzują się bardzo długą żywotnością, nawet do 20 lat
· Koronki zębowe akrylowe, kompozytowe – to najczęściej rozwiązanie tymczasowe stosowane przed założeniem docelowej korony na zęba. Nie jest tu uzupełnienie o takiej trwałości jak w przypadku porcelany.
· Korony zębowe cyrkonowe – stosowane jako uzupełnienie zębów bocznych i przednich, odznaczają się doskonałym przyleganiem do zęba oaz wysoką trwałością. Znajdują zastosowanie w przypadku zębów przebarwionych, zniszczonych, nadmiernie obciążonych zgryzowo. Twardość materiału może u niektórych pacjentów prowadzić do ścierania zębów przeciwległych.
· Korony elastyczne – z materiałów termoplastycznych o wysokiej homogeniczności, stosuje się np. u osób z alergią na metale. Są to korony o wysokiej odporności na zginanie i inne uszkodzenia, bardzo estetyczne o niskiej przewodności cieplnej.
Korony dentystyczne stosuje się w wielu sytuacjach, ratują uzębienie, estetykę i prawidłowość zgryzu. Decydując się na zabieg ich mocowania warto wiedzieć jak najwięcej o samym zabiegu, o ewentualnych dolegliwościach bólowych (zęby mogą być nadwrażliwe przez jakiś czas z uwagi na konieczność ich oszlifowania). Argumentem za tą metodą leczenia jest na pewno przegląd efektów – zdjęcia prezentujące stan uzębienia przed i po koronkach zębowych. Oczywiście nie chodzi tu tylko o możliwość zaprezentowania ładnych zębów w szerokim uśmiechu. Kluczowe znaczenie ma rezultat w postaci zdrowego, kompletnego uzębienia czy skorygowanego zgryzu.