Kontuzje w sporcie

Życie sportowca to sukcesy, porażki i kontuzje. Wraz z Olimpiadą w Londynie życzymy naszym sportowcom tylko tych pierwszych. Niestety, nadzieje na złoto zdobyte przez Maję Włoszczowską, zostały pogrzebane przez poważnie skręconą kostkę.

Podczas Igrzysk Olimpijskich w Pekinie najwięcej kontuzji odnieśli: bokserzy, piłkarze nożni i koszykarze. Były to najczęściej urazy mechaniczne: naciągnięcie ścięgien, naderwanie włókien mięśniowych, uszkodzenie więzadeł i torebek skokowych. Kontuzje są nieodłącznie związane z każdym sportem, dlatego bardzo ważne jest przeciwdziałanie im przez dobre rozciągnięcie i przygotowanie ciała do wysiłku, a także szybka interwencja po wypadku. Dlatego nie warto poddawać się strachowi.

Osiągnięcia ortopedii, chirurgii i rehabilitacji pozwalają na powrót do pełnej sprawności i sportu. Marcin Wasilewski, polski piłkarz, przeszedł operacje i odbył rehabilitacje złamanej kości piszczelowej i strzałkowej, dzięki czemu wrócił na boisko. Robert Mateusiak, polski medalista w badmintonie, po naderwanym ścięgnie Achillesa poddał się leczeniu i nadal odnosi sukcesy. Takich przykładów jest wiele… Mamy nadzieję, że tak będzie także w przypadku Mai Włoszczowskiej.