Dr Wojciech Radwański

specjalizacja: stomatologia
klinika: AWODENT, Warszawa
www.awodent.pl

Zadaj pytanie

Portal zapewnia dyskrecję i poufność korespondencji. Żadne z danych osobowych
(imię, nazwisko, adres e-mail) nie zostaną opublikowane na stronie portalu.

Czy medyczne czyszczenie zębów jest zabiegiem permanentnym? Czy może należy je wykonywać co jakiś czas?

Marek (imię zostało zmienione), 36 lat
Rozumiem, że chodzi o dość powszechny zabieg higienizacji – wykonywany zwykle przez higienistki lub lekarzy stomatologów.

Zabieg ten polega na oczyszczeniu zębów z kamienia i osadów przy użyciu ultradźwięków, a następnie wypiaskowania ewentualnych osadów i fluoryzacji pozabiegowej w celu ochrony przed nadwrażliwością na czynniki termiczne i inne.
Należy podkreślić, że osady powstają w wyniku spożywania pokarmów i napojów z dużą ilością barwników i jednoczesnym brakiem właściwego szczotkowania zębów (mechanicznego ciągłego usuwania płytki bakteryjnej i osadów).
Jest wiele czynników wpływających na powstawanie płytki przekształcającej się w kamień (głównie węglowodany). Jednak prawie zawsze kamień powstaje w wyniku niewłaściwego szczotkowania. Dlatego tez osobom nie mającym odpowiednich umiejętności w zakresie szczotkowania zębów. Po każdej higienizacji w gabinecie udzielany jest instruktaż – jak i czym najlepiej skutecznie myć zęby. Zabieg higienizacji nie jest “zabiegiem permanentnym”, ale powtarzanie jest zalecane nie częściej niż co 6 miesięcy, o ile nie jest to konieczne.

Dzień dobry, mój mąż stracił dwójkę na górze, korzeń nadaje się do usunięcia, nie wie co można z tym zrobić oprócz wstawienia implantu.

Małgorzata (imię zostało zmienione)
Jeżeli mamy trzymać się najnowszych trendów i najlepszej estetyki – to implant jest najlepszym rozwiązaniem. Jednakże istnieje możliwość dowieszenia brakującego zęba na sąsiednim – tradycyjna metoda protetyczna. Należy jednak pamiętać, że wiąże się to z oszlifowaniem przynajmniej jednego zęba. Efekt estetyczny również nie będzie tak dobry jak przy prawidłowo przeprowadzonej implantacji (zęby w moście lub pół-moście muszą być zblokowane). Koszty dowieszenia zęba na sąsiednim są jednak znacznie niższe. Efektem ubocznym może być również w dłuższym okresie czasu rotacja dowieszonego zęba (pół-mostu), oraz różnica w kolorze, gdyż zęby własne zmieniają kolor, a porcelana nie.

Witam. Za kilka miesięcy wychodzę za mąż. Moja szczęka jest wręcz w krytycznym stanie, zęby są pokruszone, przebarwione. Potrzebuję pod narkozą w ciągu kilkunastu godzin – dni odnowić ją, by lśniła blaskiem i dodała mi pewności siebie. Czy jest to możliwe i jak kosztowne? Jestem bezglutenowcem i zęby to jeden z największych problemów. Proszę o odpowiedź.

Ania (imię zostało zmnienione), 22 lata
Szanowna Pani,
w ciągu kilku miesięcy można zrobić kompletną odbudowę wszystkich zębów łącznie z implantami. Osobiście odradzam jednak leczenie pod narkozą – obecnie stosowane znieczulenia całkowicie eliminują wszelkie odczucia bólowe. Najważniejsze jednak, że zdecydowanie łatwiej pracuje się lekarzowi, który ma pełny kontakt z pacjentem i w trakcie zabiegu może w pełni kontrolować sytuację. Oczywiście wszystko można zrobić w narkozie, tylko czy warto? No i co po ślubie? Kolejna wizyta za… lat?
Proponuję udać się do być może kilku gabinetów, wybrać lekarza, który wzbudzi zaufanie i poddać się leczeniu.

Pozdrawiam i życzę trafnej decyzji.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułdr n. med Anna Tuszyńska
Następny artykułDr Marek Filipek