Bieganie? Ależ tak, warto!

bieganie

Wiosna sprzyja aktywności fizycznej. Niezbyt jeszcze wysokie temperatury, zmiana diety na lżejszą i przypływ sił witalnych zachęcają do podjęcia wysiłku. Bieganie jest bardzo dobrym pomysłem dla kogoś, kto spotkanie ze sportem chce rozpocząć od łagodnych działań.

Dlaczego bieganie?

Jogging daje wiele korzyści. W pierwszej kolejności poprawia pracę serca, ukrwienie narządów i dotlenia organizm. Stopniowo, ale wyraźnie poprawia kondycję i wydolność organizmu. Wzmacnia mięśnie i znacząco pomaga spalić tkankę tłuszczową. Wzmocnione, rozwinięte mięśnie wpływają na przyspieszenie metabolizmu. U osób biegających następuje uregulowanie ciśnienia krwi. Pod wpływem harmonijnego wysiłku w organizmie wydzielają się endorfiny, hormony szczęścia, które wspierają walkę z depresją i pomagają utrzymać dobry nastrój.

Bieganie jest jednym z bardziej egalitarnych sportów. Nie potrzeba drogich, niezwykłych przyrządów w nowocześnie wyposażonych salach treningowych – biegać można praktycznie wszędzie i o każdej porze, w swoim własnym tempie i na swoich warunkach.

Dla kogo bieganie?

Bieganie jest prawie dla każdego. Prawie, ponieważ w niektórych schorzenia, uprawianie tego rodzaju aktywności nie jest wskazane. Dotyczy to zwłaszcza przebytych bądź trwających ciężkich chorób układu sercowo-naczyniowego lub schorzeń układu kostnego.

Decyzję o rozpoczęciu biegania należy podjąć w oparciu o ocenę stanu zdrowia przez lekarza. Schorzenia, które mogą mieć wpływ na możliwości biegania lub intensywność wysiłku mogą pozostawać przez Ciebie niezauważone, więc opinia lekarza rozwieje wątpliwości.

Jakie bieganie?

Biega się nogami, ale głowa w bieganiu jest bodaj najważniejsza! Mądre bieganie polega na tym, aby stawiając sobie wymagania, jednocześnie nie przesadzać. Należy rozpoczynać od marszobiegów i krótkich podbiegów, nie spieszyć się i nie szarżować. Nie jest dobrze wytężyć siły i pokonać jednorazowo duży dystans – skończyć się to może jedynie zakwasami i zniechęceniem. Sztuką jest stopniowe nabywanie cech i umiejętności, działanie według planu i konsekwencja.

Ułożenie planu biegania dostosowanego do aktualnych możliwości pomaga stawiać sobie realne cele i realizować je. Amatorzy nie powinni biegać codziennie – organizm musi mieć czas na regenerację. Najlepiej początkowo biegać 2-3 razy w tygodniu z jednodniową przerwą pomiędzy treningami. Z czasem liczba treningów może się zwiększać, podobnie jak pokonywany dystans.

Przed treningiem zawsze należy się rozgrzać, a po jego zakończeniu rozciągnąć mięśnie.

W czym biegać?

Bieganie? Ależ tak, warto! shoes-2381534_1920Najważniejszym elementem ubioru biegacza są buty. Nie ma co oszczędzać i wykorzystywać źle dobrane do stopy czy podłoża lub zniszczone obuwie. Prawidłowa amortyzacja i trzymanie stopy zapewnia nie tylko komfort podczas uprawiania sportu, ale przede wszystkim zdrowie.

Dla wykonujących podczas biegu duży wysiłek stóp ważne są także skarpetki. Wykonane z dzianin zapewniających oddychanie, z płaskimi szwami i tak skonstruowane, że w odpowiednich miejscach stopy mają działanie kompresyjne, pomagają uniknąć odparzeń i otarć.

Bardzo istotne jest to, aby w trakcie biegu organizm nie przegrzewał się. Najlepiej sprawdzają się koszulki i spodnie wykonane z tkaniny technicznej – lekkiej i odprowadzającej pot z powierzchni ciała. Zawsze trzeba pamiętać o tym, żeby ubierać się stosownie do pogody, ale nie za grubo, ponieważ w wyniku biegania organizm szybko rozgrzewa się. Prawidłowy strój to taki, w którym po wyjściu na trening odczuwa się lekki chłód.

Nie wolno także zapominać o ochronie głowy. Czapka zapewni ochronę przed utratą ciepła w chłodniejsze dni, a przed promieniami słonecznymi w czasie upału.

Biegacz może się zaopatrzyć w różne urządzenia, które bieganie uczynią sportem bardzo dokładnie mierzalnym, zdrowym i przyjemnym. U podstaw uprawiania każdego sportu leży jednak chęć – tylko tyle i aż tyle. Zachęcamy do zdrowej aktywności sportowej!

fot. Pixabay