W okresie jesiennym bardzo szybko łapiemy zarazki, a nasza odporność maleje. Gdy dopadnie Cię katar i kaszel, nie od razu musisz faszerować się lekami, a szczególnie tymi bez recepty! Poznaj domowe sposoby na walkę z przeziębieniem.
Spis treści
Nie zwlekaj!
W trosce o swoje zdrowie powinnaś koniecznie udać się z wizytą do lekarza rodzinnego – rozpozna on, czy masz do czynienia ze zwykłym przeziębieniem, czy raczej z czymś poważniejszym – na przykład stanem zapalnym krtani. Nie zawsze jednak mamy szansę udać się od razu do lekarza, a czekanie aż choroba się rozwinie to nienajlepszy pomysł. Gdy tylko poczujesz drapanie w gardle i swędzenie w nosie, zacznij działać. Pierwsze symptomy przeziębienia i grypy mogą także przybrać formę poczucia ogólnego rozbicia, osłabienia, zawrotów głowy, podwyższonej temperatury i bólów mięśni. Aby złagodzić objawy oraz wspomóc leczenie antybiotykiem, możesz zastosować się do porad, które od wielu lat funkcjonują w naturalnej medycynie.
Nie pij herbaty z cytryną
Jeśli jesteś przeziębiona, powinnaś dużo pić, jednak osławiona gorąca herbata z dodatkiem cytryny, jakoby zawierała dużą dawkę witaminy C, nie jest polecana – lepiej sprawdzi się sok z czarnej porzeczki lub syrop z czarnego bzu (najlepiej z domowych przetworów). O ile masz na tyle odwagi, możesz wypić syrop z cebuli, który działa wykrztuśnie i zabija bakterie – wystarczy pokroić w plastry kilka cebul i układać je w słoiku warstwami, na przemian z miodem lub cukrem, a następnie odstawić w ciepłe miejsce i poczekać aż cebula puści soki. Przygotowany w ten sposób syrop pije się kilkukrotnie w ciągu dnia.
Czosnek, mleko i miód
Do ciepłego mleka dodaj łyżkę miodu oraz rozgniecione praską dwa ząbki czosnku. Możesz według uznania dodać również odrobinę masła. Wszystko wymieszaj i wypij. Choć ta ostatnia czynność będzie raczej najmniej przyjemną, to jednak możesz liczyć na poprawę samopoczucia. Czosnek znany jest jako naturalny antybiotyk, działa bakteriobójczo, a w połączeniu z mlekiem i miodem nawilża błonę śluzową przynosząc ukojenie.
Inhalacje
Przy uciążliwym katarze, również w chorobach zatok, ważne jest prawidłowe wydalanie zalegającej wydzieliny. W tym z pewnością pomogą inhalacje. Wystarczy zalać wrzątkiem suszone zioła, na przykład rumianek lub szałwię, albo kilka kropel olejku eterycznego o przyjemnym i odświeżającym zapachu eukaliptusa czy sosny. Nachylając się nad miską i okrywając głowę ręcznikiem, wdychamy opary przez kilkanaście minut do czasu ostygnięcia wody.