Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na założenie aparatu ortodontycznego. Kiedyś aparat nosiły przede wszystkim dzieci – pomagał on prawidłowo uformować zgryz i zlikwidować ewentualne nieprawidłowości, które mogą mieć poważne konsekwencje w późniejszym życiu. Dlaczego w wielu przypadkach aparat dentystyczny to konieczność i kiedy warto wybrać się na konsultację do ortodonty?
Kiedy jest czas na wizytę u ortodonty?
Wielu z nas decyduje się na aparat ortodontyczny ze względów estetycznych – wstydzimy się stanu swojego uzębienia – wysuniętej żuchwy, szpary między zębami. Niedoskonałości zębowe sprawiają, że coraz mniej się uśmiechamy, unikamy kontaktów towarzyskich. Często założenie aparatu jest nie tylko wolnym wyborem, wpływającym pozytywnie na poczucie własnej wartości pacjenta, ale jest również koniecznością. Najczęstsze powody zmian w obrębie skroniowo- żuchwowej jest genetyka, niewłaściwa higiena lub też wirus, który nie został do końca wyleczony. Zmiany zwyrodnieniowe nieleczone mogą powodować konsekwencje w postaci poważnych chorób, zmian w wyglądzie i ułożeniu szczęki. Niewłaściwe ułożenie zębów sprawia, że się one nadmiernie ścierają – co pogłębia wadę zgryzu. Proste zęby to mniejsze ryzyko zachorowania na próchnicę, pojawienie się stanów zapalnych i ropnych dziąseł.
Dla kogo jaki rodzaj aparatu ortodontycznego?
Wyróżniamy dwa rodzaje aparatów ortodontycznych – aparat stały i ruchomy:
- aparat ruchomy zaleca się głównie dzieciom, które mają zęby mleczne i ruchome. Ortodonta czuwa nad całym procesem leczenia, dzięki temu, że aparat jest wyjmowany lekarz może swobodnie obserwować efektywność leczenia, monitorować zmiany oraz jasno określić zalecenia związane z okresem, ilością godzin noszenia aparatu. Aparat ruchomy służy zazwyczaj do likwidowania niewielkich zmian w obrębie szczęki,
- aparat stały przeznaczony jest do kompleksowego, pełnego prostowania zębów i leczenia nawet najbardziej zaawansowanych wad zgryzu. Tutaj ortodonta zaleca zazwyczaj aparat zewnętrzny. Coraz większą popularnością cieszą się jednak w branży aparaty wewnętrzne, które są niewidoczne dla oka.
Działanie aparatu ortodontycznego
Pełne leczenie ortodontyczne to zazwyczaj długi, czasochłonny proces – terapia może trwać nawet dwa, trzy lata, w zależności od zaawansowania problemu. Leczenie wymaga cierpliwości i stałej współpracy na linii ortodonta – pacjent. Tylko stosując się do zaleceń lekarza noszenie aparatu na zęby może przynieść spodziewane efekty. Jak działa aparat ortodontyczny? Najprościej rzecz ujmując działanie aparatu ortodontycznego to nacisk aparatu na pewne partie zębów, który powoduje ich prostowanie, a z czasem nawet przemieszczanie się. Cała korekta trwa długo i wiąże się z częstymi wizytami kontrolnymi. Jeśli nie reagujemy na zmiany w obrębie jamy ustnej może się to skończyć nawet zanikiem tkanki kostnej – aparat ortodontyczny pomaga w regeneracji.
Efekty leczenia ortodontycznego
Leczenie polegające na noszeniu stałego lub ruchomego aparatu ortodontycznego to długotrwały proces, nierzadko bardzo kosztowny. Ceny za aparat stały sięgają nawet kilku tysięcy złotych. Sam zakup aparatu to nie wszystko – koszty musimy zawsze wliczyć diagnostykę, wizyty kontrolne, utrwalanie efektu – założenie tzw. retainera. Zdrowie jednak nie ma ceny i jeśli zauważamy u siebie lub u swoich bliskich problem z uzębieniem nie ma na co czekać. Ignorowanie tego kłopotu może prowadzić do poważnych zmian i problemów w codziennym funkcjonowaniu np. podczas jedzenia. Stosując się do zaleceń ortodonty noszenie aparatu ortodontycznego przynosi spodziewane efekty. Wielu pacjentów przyznaje: “proces leczenia wymaga samodyscypliny i zaangażowania”. Efekty są zazwyczaj więcej niż zadowalające i co ważne są przede wszystkim długotrwałe. Pacjent po odpowiedniej terapii, właściwym dopasowaniu aparatu ortodontycznego na nowo może cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem. Finansowanie usług medycznych, w tym także założenie aparatu ortodontycznego, oferują Mediraty. Więcej o finansowaniu leczenia ortodontycznego dowiesz się na https://www.mediraty.pl/stomatologia/.