Bezpieczne opalanie

Słońce emituje różnego rodzaju promieniowanie. Po przefiltrowaniu przez atmosferę do Ziemi docierają mające wpływ na ludzki organizm: promieniowanie UVA, UVB, światło widzialne oraz podczerwone. Każda ekspozycja na promienie słoneczne bez odpowiedniej ochrony naraża nas nie tylko na poparzenia, ale także na znacznie poważniejsze skutki, w tym raka skóry zwanego czerniakiem.

Wbrew panującemu przekonaniu, że najszybciej opalamy się w południe, właśnie wtedy powinniśmy zrezygnować z ekspozycji na słońce. Największe promieniowanie UV obserwuje się w godzinach 11-15 i w tym czasie wzrasta ryzyko oparzeń słonecznych. Właściwie dobrany kosmetyk ochronny może nas zatem uchronić przed niebezpiecznymi skutkami przebywania na słońcu. Preparat ochronny powinien przede wszystkim stanowić blokadę dla pełnego spektrum promieni UV i być fotostabilny – nie ulegać rozkładowi pod wpływem promieni słonecznych. Powinien mieć także odpowiednio dobrany faktor SPV.

Kosmetyki do opalania aplikuj na skórę minimum 20 minut przed ekspozycją na promienie słoneczne. Podczas opalania powtarzaj aplikację co 2-3 godziny, ponieważ filtry ścierają się z powierzchni skóry w trakcie opalania nie tylko w wyniku działania wody, ale także potu i ocierania ręcznikiem. Z tego powodu warto także wybierać preparaty wodoodporne – nawet jeśli nie zamierzamy się kąpać. Jeśli masz wrażliwą skórę, wybieraj kosmetyki hipoalergiczne i bezzapachowe. Przed zastosowaniem preparatu na całym ciele warto przetestować go na małej powierzchni skóry i upewnić się, że nie wystąpi na niej reakcja alergiczna.

Przeczytaj również o fototypach skóry