Jeżeli zadasz sobie pytanie, jakich chorób boisz się najbardziej, prawdopodobnie udzielisz odpowiedzi: nowotwór! Jednak jak pokazują statystyki, to choroby układu krążenia są najbardziej niebezpieczne i stanowią główną przyczynę zgonów na całym świecie.
O naszym zdrowiu decydują geny i styl życia, jaki prowadzimy. O ile na swoje geny wpływu nie mamy, to na styl naszego życia jak najbardziej. Jak zatem żyć, aby nasze serce służyło nam przez długie lata? Jest kilka zasad, których przestrzeganie pozwoli nam zmniejszyć ryzyko wystąpienia problemów z tym jakże ważnym organem.
Jedz sercu na zdrowie
Po pierwsze, aby zachować dobry stan naszego serca, niezbędna jest zdrowa dieta. Jeśli zależy Ci, aby Twoje serce służyło jak najdłużej, rozpocznij zmianę złych nawyków już dziś. Prawidłowa dieta powinna być zróżnicowana i zbilansowana tak, aby dostarczać wszystkich składników odżywczych potrzebnych organizmowi do zachowania zdrowia i dobrej kondycji. Zalecane jest, by była bogata w owoce i warzywa oraz produkty pełnoziarniste. Serce doceni dietę ubogą w nasycone kwasy tłuszczowe i tłuszcze trans. Te znajdują się np. w wyrobach cukierniczych i ciastkach.
Trenuj nie tylko dla urody
Dla dobrego stanu serca niezbędna jest aktywność fizyczna. Jej brak jest jednym z głównych czynników ryzyka chorób układu krążenia na świecie. Zwiększenie aktywności fizycznej jest źródłem wielu korzyści zdrowotnych, takich jak usprawnienie pracy serca, ułatwienie zwalczania zaburzeń lipidowych, regulacja ciśnienia tętniczego krwi i zapobieganie otyłości. Ponadto poprawia jakość życia – polepsza kondycję i samopoczucie.
Nie pal!
O tym, że palenie tytoniu jest wyjątkowo szkodliwym nałogiem, nie trzeba nikogo przekonywać. Ciągłe niedotlenienie powoduje obniżenie wydolności mięśnia sercowego palacza i zmiany martwicze w sercu. Ponadto wzmaga miażdżycowe odkładanie się cholesterolu i tłuszczów w naczyniach wieńcowych. Nie dość, że krew palacza jest uboga w tlen, to jest gęsta i przepycha się przez zwężone naczynia zaczopowane złogami cholesterolu. Przewody są niedrożne, a przecież serce musi pompować krew. Konsekwencją jest nadciśnienie.
Dbaj, zanim zaboli
Niezwykle istotnym aspektem jest również właściwa profilaktyka. Podczas wizyty lekarskiej bardzo ważna jest odpowiednia diagnoza, wywiad lekarski, na podstawie, którego specjalista ocenia czy pacjent znajduje się w grupie ryzyka i jakie zmiany w dotychczasowym stylu życia są niezbędne. Lekarz dodatkowo może zalecić stosowanie leków bez recepty, które wspierają organizm i działają prewencyjnie, np. Polocard. W pełnej profilaktyce chorób sercowo – naczyniowych nie może zabraknąć regularnie wykonywanych badań: badania ciśnienia krwi, badania poziomu cholesterolu i cukru we krwi.
Zatem jeśli palisz papierosy, często się stresujesz, Twoja dieta jest daleka od idealnej, a w Twojej rodzinie zdarzały się przypadki chorób układu krążenia i serca – to bardzo możliwe, że Ty również znajdujesz się w grupie ryzyka! Warto już teraz skonsultować się z lekarzem i jak najwcześniej rozpocząć działania profilaktyczne. Pamiętaj, że Twoje serce bije nie tylko dla Ciebie!