Medycyna estetyczna to współczesną gałąź medycyny ściśle związana m.in. z chirurgią plastyczną. Jakie kryje możliwości? Sprawdź i poznaj sekrety medycyny estetycznej.
Spis treści
- 1 Medycyna estetyczna. Czym się zajmuje?
- 2 Sekrety medycyny estetycznej - zabiegi i ich rodzaje
- 3 Medycyna estetyczna. Sekrety specjalistów
- 4 Medycyna estetyczna - witaminy i suplementy
- 5 Medycyna estetyczna - zabiegi i operacje na raty
- 6 Medycyna estetyczna - czy warto? Plusy i minusy zabiegów
- 7 Powiązane artkuły
Medycyna estetyczna. Czym się zajmuje?
Czy medycyna estetyczna pojawiła się wśród ludzi pod koniec XX wieku? Niektórzy z pewnością stwierdziliby, że tak. Tymczasem poprawa wyglądu ważna była już dla starożytnych Egipcjan, Greków czy Rzymian. Nie dysponowali oni co prawda taką technologią jak my, wykorzystywali jednak swą mądrość i wiedzę do tego, by sposobami głównie naturalnymi zatrzymywać procesy starzenia oraz skutecznie je maskować. Nie ulega jednak wątpliwości, że próby te ciężko wiązać ostatecznie z medycyną estetyczną, które początków upatruje się w latach 70. XX wieku we Francji.
Medycyna estetyczna to dział medycyny należący do estetologii medycznej. Ściśle związany bywa m.in. z chirurgią plastyczną. Medycyna estetyczna posiada dwa nadrzędne cele:
- zapobieganie, czyli zapewnienie wysokiej jakości życia ludzi zdrowych poprzez dbanie o estetykę i profilaktykę (głównie skóry),
- rekonstrukcję, czyli odtworzenie danej partii ciała w taki sposób, by była w stanie sprzed zmian związanych z czynnikami zewnętrznymi bądź wewnętrznymi.
Należałoby wspomnieć, że medycyna estetyczna ma na celu przede wszystkim poprawę jakości życia pacjentów. Choć często kojarzona jest z celebrytami, ludźmi sławnymi i bogatymi, którzy postanawiają nieco (lub znacznie) poprawić własny wygląd, to pamiętajmy, że bywa zbawienna dla osób dotkniętych wypadkami czy różnego rodzaju wadami wrodzonymi, uniemożliwiającymi normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. To zatem nie tylko napompowane usta i wyprasowane czoła.
Sekrety medycyny estetycznej - zabiegi i ich rodzaje
Jakie są zabiegi i ich rodzaje w przypadku medycyny estetycznej? Te akurat nie są sekretem, choć jeżeli z żadnym nie miałaś do czynienia, ich przebieg może być dla Ciebie czarną magią. Niektóre są mniej, inne bardziej bolesne. Wszystko zależy tak naprawdę od tego, jakich modyfikacji musi dokonać specjalista oraz co zamierzamy uzyskać.
Najpopularniejsze zabiegi medycyny estetycznej to te związane z liftingiem twarzy, korekcją nosa oraz modyfikacją piersi. W grę wchodzą: botoks, kwas hialuronowy, korekcje defektów ciała, usuwanie blizn i znamion oraz terapie światłem, a także rozmaite procedury dermatologiczne. Cena? Niestety wysoka. Tym bardziej, że aby uzyskać trwałe efekty, nie możemy ograniczyć się do jednego zabiegu, a wiele z nich po czasie trzeba powtarzać.
Więcej o rodzajach zabiegów i ich cenach przeczytasz tutaj: Zabiegi estetyczne kosztują majątek? To mit!
Medycyna estetyczna. Sekrety specjalistów
O czym nie powie Ci specjalista lub lekarz z gabinety medycyny estetycznej? Każdy z nich ma swoje sekrety, którymi niekoniecznie będzie chciał się dzielić. Oczywiście, jak to w życiu, zależy na kogo trafisz.
Na hasło medycyna estetyczna wielu z nas przed oczyma stają siostry Godlewskie, Donatella Versace czy inne nieudane eksperymenty ostrzykiwania botoksem lub kwasem hialuronowym. Powinnaś wiedzieć, że wymienione osoby są raczej karykaturami zabiegów estetycznych, aniżeli ich reklamą. Tutaj właśnie widoczna jest rola specjalisty, który – jeżeli jest naprawdę fachowcem – winien odradzać modyfikacje wyglądu osobom, które ich nie potrzebują bądź u których zakończą się tzw. efektem maski (nienaturalna twarz) czy ustami karpia.
Niestety, jak to w świecie bywa, gdy w grę wchodzi kasa, na bok idzie kodeks moralny. Celebryci czy po prostu ludzie bogaci płacą zwykle ogromne pieniądze za to, by wciąż wyglądać pięknie i młodo. O ile istnieje sporo przypadków, którym wychodzi to na dobre, o tyle najbardziej zapadają w pamięć osoby idące o kilka kroków za daleko w modyfikacjach własnego ciała. Po prostu: nie każdemu pasowały będą usta Angeliny Jolie, biust Pameli Anderson lub pupa Jennifer Lopez.
Przyczyną nieudanych zabiegów medycyny estetycznej bywa również wiek. W pewnym momencie nie da się bowiem zatrzymać procesu starzenia naszej skóry i – ogólnie – organizmu. Z upływem lat zmiany wprowadzone za młodu wychodzą na wierzch i przynoszą efekt odwrotny do zamierzonego. Również nie w każdym wieku zaleca się odmładzanie.
Medycyna estetyczna - witaminy i suplementy
Sekrety medycyny estetycznej to nie tylko strzykawka, lampa laserowa i skalpel. Powinnaś wiedzieć, że w grę wchodzą również witaminy i suplementy, bez których kosmetyka bywa nieskuteczna. Rynek farmaceutyczny dysponuje całą ich masą. Niektóre z nich potrafią zdziałać cuda bez poddawania się zabiegom. Pamiętaj, że nawet zdrowo się odżywiając, często nie jesteś w stanie dostarczyć swojemu organizmowi wystarczającej ilości mikro i makroelementów.
Jakie witaminy i suplementy będą najlepsze? Które z nich wybrać? Trudno nam polecać Ci konkretnych producentów czy produkty, jednak wybierając takowe, jak również opracowując indywidualną dietę, powinnaś zwrócić uwagę na następujące składniki oraz ich działanie:
Przeciwutleniacze: witaminy A, C, E oraz kwas liponowy – wszystkie są andyoksydantami, czyli przeciwutleniaczami. Co to oznacza? Mniej więcej tyle, że zatrzymują wolne rodniki pojawiające się w naszym organizmie m.in. ze względu na zanieczyszczenia w środowisku – pożywieniu, wodzie, powietrzu itp. – i niszczące komórki ciała, a także zwiększające ryzyko wystąpienia nowotworów. Witaminy A, C i E oraz kwas liponowy skutecznie hamują działanie wolnych rodników. Mają również wiele innych, cennych dla naszego zdrowia własciwości. Więcej o witaminach, ich wpływie na nasz organizm oraz co powoduje ich brak, przeczytasz tutaj: Zobacz, jakie szkody powoduje brak witamin w naszym organizmie
Witamina D – niewiele z nas zdaje sobie sprawę, jak ważną jest witaminą oraz na jak wielki jej niedobór cierpimy. Witamina D3 ma bardzo dużo wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układów: kostnego, krwionośnego, odpornościowego i pokarmowego. Zapobiega także nowotworom.
Kwas Omega-3 – niezwykle ważny, w pożywieniu występujący głównie w tłustych rybach, olejach roślinnych, nabiale. Niestety, często nie jesteśmy w stanie dostarczyć go w zupełności z pożywieniem lub nawet byłoby to szkodliwe dla zdrowia. Tymczasem pomaga m.in. zachować młodość i piękny wygląd skóry, a także sprawność umysłu.
Kwas hialuronowy – mogłaś nie wiedzieć, jednak nie tylko ostrzykuje się nim zmarszczki. Doustnie przyjmowany kwas hialuronowy poprawia elastyczność, gładkość i nawilżenie skóry. Ponadto niektóre zawierające go suplementy odżywiają mięśnie oraz zwiększają możliwości regeneracyjne skóry.
Koenzym Q10 – na to hasło przed oczami stają reklamy kremów. Nie bez powodu, ponieważ koenzym Q10 stosowany jest zarówno jako kosmetyk, jak i suplement diety. Ma zbawienny wpływ na naszą skórę, cerę, młody wygląd, a także podnosi ogólną kondycję organizmu poprzez zwiększenie wydolności oddechowej.
Hormon wzrostu – w wieku około 30-35 lat przestaje on być wytwarzany w naszym organizmie. Wówczas nie tylko nie rośniemy, lecz również przybywać nam może tłuszczu kosztem tkanki mięśniowej. Terapia hormonem wzrostu pomaga schudnąć, nabrać mięśni oraz poprawia pracę układu krążenia. Powinna jednak być prowadzona pod okiem specjalisty.
Hormony płciowe – dla mężczyzn szczególnie ważnym jest testosteron, dla kobiet – estrogen. Niekiedy w medycynie estetycznej stosuje się terapię hormonalną, należy jednak pamiętać, by każda taka próba konsultowana była ze specjalistą.
Medycyna estetyczna - zabiegi i operacje na raty
Niezależnie, czy zdecydujesz się na zabieg lub operację z zakresu medycyny estetycznej, wybierając instytut lub klinikę, z pewnością będzie się on wiązał z kosztami. Niekiedy cena może odstraszać i odwieść Cię od podjęcia decyzji, która ma szansę pozytywnie wpłynąć na Twoje zdrowie i samopoczucie. Co zrobić, gdy koszty stają się za duże?
Medycyna estetyczna wciąż się rozwija i wychodzi na przeciw pacjentom. Specjalistyczne gabinety, kliniki i instytuty coraz częściej oferują zabiegi na raty wiedząc, że nie każdego stać na jednorazowe pokrycie ich kosztów. Istnieją bowiem przypadki, gdy ważna jest nie tylko poprawa wyglądu.
Jeżeli pragniesz zdecydować się na zabieg lub operację z zakresu medycyny estetycznej, korzystną dla Ciebie opcją mogą okazać się np. Mediraty z możliwością indywidualnego dostosowania planu pokrycia kosztów zabiegu. Warto sprawdzić, jakie kliniki i instytucje oferują takie usługi. Poniżej zaś znajdziesz kalkulator takich rat.
Medycyna estetyczna - czy warto? Plusy i minusy zabiegów
Czy warto korzystać z zabiegów medycyny estetycznej? Czy nie jest to niebezpieczne? Badania pokazują, że czasami same nie wiemy, że z nich skorzystaliśmy. Zdarzyło się Ci usunąć brodawkę lub pękające naczynka krwionośne u lekarza? A może pozbyłaś się wstydliwego znamienia? Jeżeli tak, to skorzystałaś z zabiegu medycyny estetycznej.
Czy zatem warto? Jeżeli od dłuższego czasu – a być może nawet od urodzenia – borykasz się z defektem, który źle wpływa na Twoje zdrowie i przeszkadza żyć, negatywnie wpływając na poczucie własnej wartości – warto! Jeżeli natomiast zależy Ci wyłącznie na np. upodobnieniu się do znanej aktorki, modelki lub innej sławnej osoby, decyzja należy do siebie. Czytałaś już wcześniej o powinności specjalistów do odradzania zabiegów osobom, którym mogłyby one realnie zaszkodzić. Pamiętaj, że najważniejsza decyzja zawsze należy do Ciebie.
Jeżeli trudno podjąć Ci decyzję, sprawdź, jakie są plusy i minusy zabiegów medycyny estetycznej:
- Poprawa wyglądu zewnętrznego.
- Szybkie efekty, szczególnie w przypadku zabiegów małoinwazyjnych.
- Poprawa poczucia własnej wartości.
- Pomoc w rehabilitacji i rekonwalescencji osób po wypadkach.
- Pomoc w walce z nadwagą i chorobami.
- Wysoka cena.
- Zabiegi trzeba odświeżać (dodatkowe koszta)
- Niektóre zabiegi bywają bolesne.
- Jeżeli trafisz na nieodpowiedniego specjalistę, możesz zrobić sobie szkodę.
- Nie każdy zabieg bywa skuteczny i bezpieczny – istnieje ryzyko alergii w styczności z chemią, a nawet pogłębienia defektu, który chcieliśmy usunąć.