Nie od dzisiaj wiadomo, że wszelkie schorzenia występujące w obrębie jamy ustnej, zwłaszcza kłopoty z zębami oraz przyzębiem, mogą skutkować ogólnoustrojowymi problemami zdrowotnymi.
Przeciąganie w czasie wizyt kontrolnych u stomatologa nigdy nie jest dobrym pomysłem – wiek pacjenta oraz rodzaj zębów (mleczne, stałe) nie ma znaczenia. W każdym wypadku zażegnanie kłopotów zdrowotnych w obrębie jamy ustnej jest najlepszym sposobem na uniknięcie powikłań w przyszłości.
Nie inaczej jest w przypadku bruksizmu – patologicznego zgrzytania zębami oraz silnego zaciskania szczęki.
Spis treści
Bruksizm, czyli patologiczne zgrzytanie zębami
Patologiczne zgrzytanie zębami pojawia się i u dzieci, i u dorosłych. Często w ogóle nie zdajemy sobie sprawy, że problem dotyczy właśnie nas, bo zgrzytanie zębami przez sen zauważyć lub usłyszeć może jedynie postronny obserwator.
Jeżeli więc mieszkamy samotnie albo rodzice nie zaglądają do sypialni (w przypadku nastolatków, kiedy pokój staje się ich twierdzą często tak się zdarza) nie ma osoby, która mogłaby zwrócić uwagę na fakt, że wydajemy w nocy nieprzyjemne dźwięki przypominające skrzypienie.
Samotność wydaje się zresztą jednym z kluczy do tego specyficznego schorzenia – młode samotne osoby właśnie w ten sposób odreagowują nadmierne napięcie nerwowe i emocjonalne. Szacuje się, że 60% dorosłych i 20% dzieci boryka się z zagryzaniem zębów, zgrzytaniem nimi oraz nadmiernym zaciskaniem szczęki
Jakie są objawy tej choroby?
Oczywiste objawy bruksizmu czyli zgrzytanie zębami i nadmierne zaciskanie szczęki można zauważyć samodzielnie jeśli pojawiają się w dzień.
Kiedy jednak mamy do czynienia wyłącznie ze zgrzytaniem zębami przez sen, na trop mogą nas naprowadzić inne objawy ze strony głowy, kręgosłupa, a nawet pozostałych stref naszego ciała.
Należą do nich:
- ścieranie szkliwa
- pękanie zębów
- rozchwianie zębów
- krwawienie dziąseł, zwłaszcza przyzębia
- rany na wewnętrznych stronach policzków i na języku
- ból żuchwy
- wrażenie skrzypienia i przeskakiwania żuchwy
- wrażenie niezborności stawów żuchwowo-skroniowych
- ograniczona ruchomość głowy
- bóle głowy
- bóle uszu
- szumy uszne
- bóle karu i pleców
- bóle kręgosłupa
- wzrost napięcia mięśniowego w obrębie barków
- zaburzenia w produkcji śliny
- uczucie wysadzenia oka
- okresowe nieostre widzenie
- zaburzenia równowagi
Jak widać lista jest na tyle długa, a objawy nie zawsze są wystarczająco specyficzne, żeby nakierowały naszą uwagę na patologiczne zgrzytanie zębami w nocy. Wątpliwości rozwiewa zazwyczaj wizyta w gabinecie stomatologicznym, stąd warto poddawać się przeglądom raz na pół roku.
Jeśli tego nie robimy, może się okazać, że będziemy się tułać od lekarza, do lekarza i w przypadku objawów ze strony układu kostno-mięśniowego szukać przyczyn dyskomfortu bez powodzenia.
Jakie mogą być przyczyny?
Obok nadmiernego napięcia nerwowego i emocjonalnego, które odreagowujemy, do przyczyn występowania bruksizmu zalicza się wady zgryzu, źle dobrane plomby, mostki, protezy czy korony. Najczęściej jednak mówi się, że bruksizm ma etiologię psychosomatyczną.
Oznacza to, że określona wrażliwość predestynuje człowieka do takiego, a nie innego sposobu rozładowania napięcia. Wrażliwość także odpowiada za naszą tolerancję na ciała obce w ustach – a jako takie najczęściej postrzegamy protezy czy aparaty ortodontyczne.
Zacisk szczęki podczas napadu bruksizmu może być nawet 10 razy silniejszy niż wtedy, kiedy jemy naprawdę twarde pokarmy. Skutkiem mogą być więc wyłamane zęby. Nic też dziwnego, że wzrasta ryzyko mikrozatorów w płucach i mikroudarów w mózgu.
Na czym polega leczenie bruksizmu?
Jeśli już mamy pewność, że miewamy ataki bruksizmu, warto zacząć leczenie dwutorowo. Powinniśmy skonsultować się ze stomatologiem, który zajmie się naprawami w obrębie jamy ustnej oraz z psychologiem, który pomoże nam zapanować nad stresem.
W przypadku dzieci podczas wizyty u dentysty może wyjść na jaw wada zgryzu i potrzeba konsultacji ortodontycznej.
Jeżeli bruksizm ujawnia się u dzieci z zaburzeniami zachowania i emocji albo jakimikolwiek deficytami rozwojowymi, obok stomatologa i psychologa, warto wejść we współpracę także z neurologiem i gnatofizjologiem, który zaleci specjalne ćwiczenia.
Dobre skutki przynosi zakładanie na zęby specjalnej szyny relaksacyjnej – indywidualnie zaprojektowanej i dobranej przez protetyka nakładki, która ułatwia ochronę zębów przed tarciem. W leczeniu bruksizmu stosuje się także toksynę botulinową (botox) wstrzykiwaną w żwacze celem ich osłabienia.
Ile kosztuje leczenie bruksizmu?
Jako że leczenie bruksizmu jest wieloetapowe i wielospecjalistyczne, trzeba przygotować się na znaczne wydatki.
Leczenie bruksimu zaliczane jest przez NFZ do kategorii zabiegów z dziedziny… medycyny estetyczniej i nie jest refundowane.
Warto więc poszukać finansowania leczenia na własną i rękę i zdecydować się na MediRaty – finansowanie usług medycznych w tym systemie to nie tylko możliwość kredytowania leczenia, ale także uzyskania fachowej porady co do wyboru lekarza, kliniki, miasta. Kalkulacji dokonać można online, a wszelkie wątpliwości wyjaśnić podczas rozmowy telefonicznej z konsultantem.