Co chciałby/-aby Pan/Pani zmienić w swoim uśmiechu? Kolor – 90% odpowiedzi. Śnieżnobiały uśmiech to symbol naszych czasów, znak rozpoznawczy człowieka nowoczesnego, spełnionego, zadowolonego z życia. Badania wykazały, że zęby to drugi, zaraz po oczach, obszar, na który zwracamy uwagę, poznając nową osobę. Nie dziwi więc fakt, że wybielanie zębów zajmuje wysoką pozycję wśród usług oferowanych przez gabinety stomatologiczne. Zabieg ten stanowi prostą i pewną metodę poprawy estetyki zębów. Stosowany jest jako samodzielna, minimalnie inwazyjna metoda terapeutyczna lub jako etap wstępny przed leczeniem estetycznym, mającym na celu sprostanie rosnącym wymaganiom pacjentów w zakresie estetyki.
Naturalny kolor zębów może występować w zakresie barwy białej przez szaroniebieską aż do żółtobrunatnej i jest uwarunkowany w dużym uproszczeniu intensywnością zabarwienia zębiny oraz grubością szkliwa. Barwa zębów ludzkich zależy również od zjawisk optycznych związanych z padającym światłem. Kły, które mają grubą warstwę zębiny, a dodatkowo leżą na załamaniu łuku zębowego, zawsze są ciemniejsze niż pozostałe zęby w odcinku przednim. W zębie wyróżniamy trzy obszary, które różnią się zabarwieniem:
– obszar przyszyjkowy (cienkie szkliwo) o największej intensywności zabarwienia żółtego,
– strefa środkowa
– brzeg sieczny (przezierny) o odcieniu niebieskawym.
W miarę starzenia się , na skutek ścierania się szkliwa i mineralizacji zębiny, zacierają się różnice pomiędzy poszczególnymi obszarami i zęby stają się ciemniejsze.