Czy skrzywienie prącia to choroba?

Skrzywienie prącia może towarzyszyć wierzchniactwu, spodziectwu lub sytuacjom, w których nieprawidłowe jest zewnętrzne umiejscowienie ujścia cewki moczowej. Może być także wadą izolowaną lub po prostu cechą organizmu. Powstanie wady najprawdopodobniej jest związane ze zmniejszoną wrażliwością tkanek na działanie męskich hormonów.

Penis jest zbudowany z tzw. ciał jamistych ułożonych równomiernie po obu stronach. Przy wzwodzie ciała jamiste wypełniają się krwią. Jeżeli są równomiernie rozłożone, to wzwód jest „prosty”. Natomiast jeżeli ciała jamiste wzrastają nierównomiernie, to także przy wzwodzie nierównomiernie napełniają się krwią, co uwidacznia się jako skrzywienie prącia. Mimo że wada jest wrodzona, zazwyczaj wykrywana jest dopiero w okresie dojrzewania, kiedy pojawia się pierwszy wzwód.

Skrzywienia prącia może być także spowodowane chorobą Peyroniego. Jest to schorzenie wynikające ze stwardnienia ciał jamistych prącia, wywołanego stanem zapalnym z następowym włóknieniem. Powoduje to skrzywienie penisa oraz ból podczas wzwodu. Czasami utrudnia współżycie seksualne, jednakże odpowiedni dobór pozycji może to niekiedy niwelować. Choroba rozwija się najczęściej ok. 55 roku życia i pojawia się u ok. 1% mężczyzn.

Metody leczenia

Skrzywienie prącia usuwa się operacyjnie. Jednak nie zawsze jest to konieczne. Przy podejmowaniu takiej decyzji uwzględnia się, czy pacjent może prowadzić normalne życie seksualne. Jeżeli mężczyzna ma trudności z wprowadzeniem prącia do pochwy lub gdy stosunek powoduje ból u niego lub u partnerki, powinien pomyśleć o operacji korekcyjnej prącia.

Skrzywienie prącia może być tylko defektem estetycznym. Dopóki nie upośledza ono życia seksualnego, nie wymaga interwencji. Jednak negatywny wpływ na psychikę pacjenta jest wystarczającym powodem do podjęcia decyzji o zabiegu chirurgicznym.

Wskazaniem do zabiegu może być także dyskomfort psychiczny pacjenta. Operacja jest zabiegiem o dużej skuteczności, jednak zawsze obarczona jest ryzykiem wystąpienia powikłań. W terapii obok zabiegów chirurgicznych stosuje się także iniekcje ze sterydów bezpośrednio do ciał jamistych. Zdarza się, że skrzywienie penisa ustępuje samoistnie.

Źródło: mezczyzna-i-zdrowie.wieszjak.pl