Skóra po wakacjach

Kondycja skóry po wakacjach

Słońce w umiarkowanych ilościach jest wielkim sprzymierzeńcem zdrowia i skóry. Pod jego wpływem wzmacnia się nasz układ odpornościowy, w organizmie następuje synteza witaminy D, niezbędnej do budowy kości i zębów, a przemian materii ulega przyspieszeniu. Jeśli jednak zaaplikujemy skórze zbyt dużą dawkę promieni słonecznych, pogorszymy jej wygląd, nie mówiąc o niebezpieczeństwie nabawienia się choroby nowotworowej.

Przesuszenia skóry

Pod wpływem słońca skóra w pierwszej kolejności traci wodę. Pozbawiona tego bardzo ważnego składnika zaczyna się łuszczyć i staje się podatna na różnego rodzaju podrażnienia, nie tylko słoneczne. Traci również elastyczność i jędrność, staje się cieńsza i mniej odporna na wpływ środowiska. Jeśli obserwujemy u siebie przesuszenie skóry, powinniśmy możliwie szybko zastosować na twarz intensywnie nawilżającą maseczkę – formuła maseczki w przypadku silnego przesuszenia skóry sprawdza się lepiej niż inne środki – a w przypadku ciała – nawilżające balsam lub emulsję. Kremy i preparaty do ciała należy tak dobierać, aby ich funkcja nawilżająca była pierwszoplanowa.

Popękane naczynka krwionośne

Cera naczynkowa praktycznie w ogóle nie powinna być eksponowana na słońce, gdyż promienie słoneczne rozszerzają drobne naczynka i wywołują większe zaczerwienienie.

Dla tego typu cery zaleca się używanie latem kremów z silnym filtrem przeciwsłonecznym. Jeśli jednak nie udało się uniknąć promieni słonecznych, warto zadbać o złagodzenie posłonecznych podrażnień, zlikwidowanie zaczerwienień i wzmocnienie naczyń krwionośnych. Skóra twarzy będzie wdzięczna za preparaty z witaminą C, która uszczelnia i wzmacnia naczynia krwionośne, poprawiającymi krążenie arniką, miłorzębem i kasztanowcem oraz wszystkie, które będą działały na skórę obkurczająco i uspokajająco.

Wygodne finansowanie drogich zabiegów w systemie spłaty w ratach. Sprawdź na www.mediraty.pl

Plamy przebarwieniowe

Przebarwienia na skórze powstałe pod wpływem słońca są wynikiem nierównego rozłożenia w skórze melaniny, substancji odpowiedzialnej za ochronę skóry przed promieniami słonecznymi. Dzięki melaninie promieniowanie ultrafioletowe nie przenika do głębszych warstw skóry. Z wiekiem zmniejsza się liczba i aktywność produkujących melatoninę melanocytów i produkowana przez nie melanina ma tendencję do nierównomiernego rozkładu. W przypadku stwierdzenia na skórze plam przebarwieniowych, choćby niewielkich i pojedynczych, należy smarować je kremami wybielającymi. Zmniejszają one liczbę przebarwień i ich intensywność, rozjaśniają skórę i wyrównują jej koloryt.

Trądzik

Wbrew powszechnej opinii słońce nie służy tłustej, trądzikowej skórze. Co prawda muśnięta promieniami skóra bezpośrednio po opalaniu na słońcu lub w solarium wygląda jakby lepiej, ale bardzo szybko jej stan pogarsza się. Następuje wzrost produkcji sebum, uwidaczniają się rozszerzone pory i nierówności skóry, powstają nowe, często ropne, krosty. Skóra trądzikowa wymaga przede wszystkim usuwania nadmiaru sebum, dlatego w pierwszej kolejności należy dbać o oczyszczanie. Preparaty do mycia i toniki do przemywania powinny być pozbawione alkoholu, mydła, antybakteryjne i delikatne, jednak na tyle silne, aby dokładnie i głęboko oczyszczały pory skóry. Kosmetyki pielęgnacyjne do twarzy powinny zawierać składniki regulujące pracę gruczołów łojowych – wyciągi z szałwii, zielonej herbaty, arniki, wierzby białej, łopianu, jemioły, witaminę B6, cynk lub krzemionki. Na skórę trądzikową dobrze działają peelingi enzymatyczne, które można stosować 2 razy w tygodniu, a także kremy matujące o konsystencji żelu. Zdecydowanie należy unikać gęstych tłustych kremów oraz mleczek do twarzy – zatykają pory skóry.