Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) tylko 12% ludzi na całym świecie mieszka w miastach, w których powietrze jest zgodne z normami jakości tej organizacji. W aglomeracjach miejskich żyje 54% światowej populacji, a przewiduje się, że liczba ich mieszkańców będzie rosła o 1,84% rocznie przez kolejnych pięć lat. Ostatnie badania marki Olay, przeprowadzone między innymi wśród ponad tysiąca kobiet w Wielkiej Brytanii wykazały, że większość z nich (61%) jest świadoma i bardzo zaniepokojona wpływem zanieczyszczonego powietrza na stan ich skóry, szczególnie jeśli chodzi o wrażliwość, przebarwienia, suchość, szary koloryt i szorstkość.
Badania epidemiologiczne: zanieczyszczenia powietrza i ich wpływ na kondycję skóry
Badania przeprowadzone w ramach współpracy między naukowcami marki Olay i dr Wei Liu, Dyrektorem Oddziału Dermatologii General Hospital of the Air Force w Pekinie, potwierdziły, że obawy te są uzasadnione. Zespół ekspertów zbadał związek między jakością powietrza a częstotliwością występowania problemów dermatologicznych wśród pacjentów w Pekinie. Badania wykazały wyraźną korelację pomiędzy zanieczyszczeniem powietrza, a wzrostem liczby pacjentów cierpiących na problemy skórne, takie jak na przykład pokrzywka. Choć dalsze badania są w toku, już teraz widać, że zanieczyszczenie powietrza wpływa na skórę nie tylko na poziomie kosmetycznym, ale może także stanowić realne zagrożenie dla jej zdrowia.
Olay: nowe odkrycia dotyczące zanieczyszczeń powietrza i skóry
Ze względu na brak szczegółowych danych dotyczących zanieczyszczeń powietrza i skóry, marka Olay przeprowadziła ostatnio badania kliniczne w najmniej i najbardziej zanieczyszczonych dzielnicach Pekinu. Zbadano różnorodne aspekty zdrowia oraz wyglądu skóry wśród ponad 200 kobiet, biorąc pod uwagę ich styl życia i codzienne nawyki pielęgnacyjne. Szczegółowa analiza po raz pierwszy wykazała, że poziom nawilżenia skóry osób żyjących w bardziej zanieczyszczonych dzielnicach Pekinu jest mniejszy niż osób mieszkających na przedmieściach, pomimo podejmowania lepszych wyborów związanych ze stylem życia przez pierwszą grupę (oczyszczanie skóry, zużycie wody, stosowanie produktów do pielęgnacji twarzy). Ponadto, u mieszkańców miast odnotowano niższy poziom ważnych biomarkerów wykazujących zagrożenie dla funkcji ochronnej skóry. Badania po raz pierwszy dostarczyły naukowych dowodów na to, że bariera ochronna skóry i jej nawilżenie są bezpośrednio zagrożone przez poziom zanieczyszczenia powietrza.
Badania nad zanieczyszczeniami powietrza i pielęgnacją skóry
Naukowcy Olay przeprowadzili analizę laboratoryjną in vitro, aby dowiedzieć się, które substancje z zanieczyszczonego powietrza są szczególnie szkodliwe dla skóry oraz w jaki sposób wpływają one na funkcje komórkowe. Zanieczyszczenia stanowią zbiór związków gazowych i cząstek stałych, miejski kurz, spaliny z silników samochodowych oraz ekstrakty węglowe. Niektóre z drobnych pojedynczych cząsteczek gazowych i związków stałych (PM 2.5 – pyłu zawieszonego o średnicy 2,5 mikrometra) niosą ze sobą ponad 150 różnych substancji chemicznych. Są one postrzegane przez wielu naukowców jako główne zagrożenie dla skóry. Mogą osiadać na skórze i powodować uszkodzenia wynikające z procesu oksydacji. W Chinach z istnienia PM 25* zdaje sobie sprawę 94% kobiet, ale już w Stanach Zjednoczonych zaledwie 12%, a w Wielkiej Brytanii 11%.
Niacynamid przywraca i wzmacnia barierę ochronną skóry
Wstępne wnioski płynące z przeprowadzonej przez markę Olay analizy komórek oraz piętnastoletnie badania potwierdzają, że kluczowy składnik produktów Olay, Niacynamid, zwany także witaminą B, przywraca i wzmacnia barierę ochronną skóry. Niacynamid wykazuje wzrost produkcji związków zabezpieczających barierę ochronną skóry. Tym samym Olay Total Effect z Niacynamidem wzmacnia powierzchnię skóry i jej funkcje ochronną oraz poprawia nawilżenie naskórka.
Materiał źródłowy: informacja prasowa