Dyskopatia to choroba, która wpływa nie tylko na motorykę ciała, ale także na ogólne samopoczucie. Niesprawny dysk może powodować różne dolegliwości, takie jak drętwienie lub bóle kończyn, niedowład stóp czy zaburzenia pęcherza moczowego w przypadku odcinka lędźwiowego. Częstymi objawami dyskopatii są również bóle klatki piersiowej, mrowienie, zaburzenia czucia bądź równowagi i wzmożone napięcie mięśniowe w przypadku odcinka szyjnego i piersiowego. Aby zapobiec dalszym powikłaniom i chorobom spowodowanym przez niesprawny dysk, warto zdecydować się na jego usunięcie.
Spis treści
Przeciwwskazania:
- osteoporoza,
- zmiany pourazowe,
- infekcje,
- degeneracja stawów międzykręgowych,
- ogólny stan zdrowia pacjenta,
- ciąża,
- depresja,
- brak wcześniejszego leczenia zapobiegawczego.
Przygotowania do zabiegu chirurgicznego:
- Konieczność wykonania badania obrazowego (MRI, RTG, CT).
- Konsultacja z lekarzem prowadzącym w przypadku długotrwałego przyjmowania leku lub chorób przewlekłych.
- Na tydzień przed zabiegiem należy zaprzestać stosowania lub zamienić leki przeciwkrzepliwe (Aspirynę, Polocard, kwas acetylosalicylowy itp.).
- Badania ogólnego stanu zdrowia (badania laboratoryjne: grupa krwi, morfologia z rozmazem OB, badanie moczu, koagulogram (APTT, wsk. Quicka, INR), glikemia na czczo, elektrolity (K, Na), jonogram, mocznik, kreatynina, antygen HBS, HIV, HCV itp.
- Konsultacja stomatologiczna: kontrola uzębienia pod kątem próchnicy (eliminacja ubytków).
Opis zabiegu:
Zabiegi wykonywane są w pozycji leżącej, na brzuchu, przy znieczuleniu ogólnym lub podpajęczynówkowym. Przed zabiegiem właściwym, śródoperacyjnie, wykonywane jest badanie fluoroskopowego RTG. Następnie lekarz neurochirurg dokonuje nacięcia długości ok. 2–4 cm tuż nad zdiagnozowaną przestrzenią kręgosłupa. Tylna powierzchnia łuków kręgowych zostaje odsłonięta za pomocą specjalnego instrumentu, który utrzymuje mięśnie przykręgosłupowe. Następnym krokiem jest nacięcie więzadła żółtego, w celu otworzenia dostępu do kanału kręgowego. Na tym etapie możliwe jest usunięcie przepukliny jądra miażdżystego. Dla zminimalizowania ryzyka wystąpienia blizn łącznotkankowych, często stosuje się żel antyzrostowy. W zależności od dolegliwości lekarz dobierze odpowiednią metodę leczenia.
Pielęgnacja po zabiegu:
- Szybka pionizacja pacjenta (w zależności od metody możliwy powrót do domu już po kilku godzinach).
- Indywidualny plan rehabilitacji (długość i intensywność rehabilitacji ustalana w zależności od metody leczenia oraz stopnia zwyrodnienia).
- Rozpoczęcie rehabilitacji tuż po leczeniu operacyjnym (minimalizacja czasu wyłączenia pacjenta z codziennych aktywności).
Ile kosztuje usunięcie dysku:
5000-10000 zł
Na raty – od 123,33 zł miesięcznie.
Pożyczka na operację, operacja na kredyt: