Leczenie zespołu cieśni nadgarstka

Dolegliwości dotyczą dłoni, ale czasami bóle nadgarstków mogą promieniować aż do barków. Początkowo przemijające drętwienia palców stają się stałymi, przede wszystkim nocnymi napadami utrudniającymi wypoczynek. Przyczyną jest ucisk otaczających tkanek na nerw pośrodkowy przebiegający w kanale nadgarstka. Rozpoznanie ustala się na podstawie informacji uzyskanych od pacjenta podczas badania oraz badań dodatkowych – EMG i/lub USG. Leczenie chirurgiczne – dekompresja nadgarstka jest jedyną, trwale skuteczną metodą leczenia.

Przygotowania do zabiegu:

  • Konsultacja z chirurgiem ręki. Omówienie wskazań, zakresu zabiegu, trybu postępowania, rodzaju znieczulenia, czasu pobytu w klinice, czasu niezdolności do pracy, codziennego funkcjonowania, kosztów.
  • Niezbędne badania laboratoryjne: grupa krwi, morfologia z rozmazem, OB, badanie moczu, badanie krzepnięcia (APTT, wsk. Quicka, INR), poziom glukozy we krwi, elektrolitów (K, Na), mocznika, kreatyniny oraz przeciwciał (HBS, HIV, HCV, Wr). Wskazane jest także wykonanie badania EKG serca oraz RTG klatki piersiowej.
  • W przypadku leczenia jakiejkolwiek choroby przewlekłej należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym, skontrolować stan uzębienia, a w razie konieczności wyleczyć wszelkie ogniska zapalne w jamie ustnej. Przed zabiegiem należy ustalić z lekarzem, jakie leki należy przyjąć, a jakie odstawić w dniu zabiegu. Przed zabiegiem nie należy jeść, pić i palić papierosów (min. 6 godzin).

Przeciwwskazania:

• infekcja miejscowa, stan zapalny skóry i innych tkanek ręki,
• infekcje uogólnione (górnych dróg oddechowych, układu moczowego),
• choroby ogólnoustrojowe, np. nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienia serca, choroba  wieńcowa, zaburzenia rytmu serca, cukrzyca, uczulenie, zaburzenia krzepnięcia krwi (zabieg możliwy po konsultacji i przygotowaniu do operacji przez lekarza rodzinnego).

Opis zabiegu:

Zabieg dekompresji nadgarstka wykonuje się w warunkach sali operacyjnej w ułożeniu na wznak (w szczególnych przypadkach na boku). Zespół anestezjologiczny wykonuje znieczulenie, najczęściej przewodowe (blokada nerwów pod pachą), ale zabieg ten można wykonać także w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Założenie opaski uciskowej na ramię powoduje wstrzymanie przepływu krwi w kończynie na czas zabiegu, czym ułatwia wykonanie go i ogranicza do minimum utratę krwi. Cięcie skórne wybiera się w zależności od zastosowanej techniki: w klasycznej przebiega ono w bruździe przeciwstawnej kciuka, na środku dłoni, a w technice endoskopowej najczęściej w linii poprzecznej na przedramieniu u podstawy dłoni. Istotą zabiegu jest przecięcie więzadła poprzecznego nadgarstka, przez co uzyskuje się poszerzenie kanału i zmniejszenie ucisku na nerw pośrodkowy. Zabieg kończy zamknięcie krwawiących naczyń i zeszycie skóry, zwykle z pozostawieniem w ranie drenu, opatrunek i założenie temblaka. Niektórzy chirurdzy zakładają opatrunek unieruchamiający, ale autor tego opracowania preferuje wczesne wprowadzenie ruchu po zabiegu i nie zakłada szyn gipsowych. Jeżeli podczas zabiegu i zaraz po nim nie wystąpią jakiekolwiek niepożądane zjawiska, pacjent może opuścić klinikę pod opieką osoby towarzyszącej.

Pielęgnacja po zabiegu:

  • Po większości zabiegów na ręce zalecane jest podwieszanie ręki na temblaku i ograniczenie chwytania, co zapobiega tworzeniu się nadmiernego obrzęku. Należy pamiętać, że nawet mając poczucie sprawności w czasie leczenia i noszenia opatrunku, nie wolno prowadzić pojazdów samochodowych ani obsługiwać mechanicznych urządzeń.
  • Ból pooperacyjny pojawia się po kilku godzinach, wtedy gdy ustępuje znieczulenie przewodowe. Zwykle wystarczy przyjmowanie podstawowych leków (Paracetamol, Ibuprom), aby kontrolować ból. Zaskakujące dla pacjentów jest ich dobre samopoczucie i możliwość spania bez przerw mimo rany pooperacyjnej, a to dzięki efektowi odbarczenia uciśniętego nerwu.
  •  Należy pamiętać o wyznaczonej wizycie kontrolnej – zmianie opatrunku. W przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów należy skontaktować się z lekarzem.
  • Okres gojenia rany i rehabilitacji wynosi zwykle od 3 do 6 tygodni.

Przygotował dr n med. Tomasz Matuszewski, specjalista w dziedzinie chirurgii plastycznej i chirurgii ręki z kliniki Model Med Sp. z o.o. (www.modelmed.pl)

Ile kosztuje zabieg:

6000 – 8000 zł + koszty znieczulenia, pobytu w klinice, badań, zmiany opatrunków, rehabilitacji (około 2000 zł)
Na raty – od 148 zł miesięcznie.

Pożyczka na operację, operacja na kredyt:Sprawdź, gdzie możesz wykonać zabieg: