Powodów do założenia implantów może być wiele. Brak zawiązki zębów stałych, ubytek spowodowany chorobą zębów bądź ubytek zębów w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Na szczęście współczesne rozwiązania stomatologiczne skupiają się w równej mierze na zdrowiu pacjenta, co na aspektach estetycznych.
Spis treści
Braki w uzębieniu – czym grożą?
Piękny uśmiech to nie tylko kwestia wyglądu, choć ten z pewnością ma wpływ na nasze samopoczucie i samoocenę. Braki w uzębieniu mogą prowadzić do kolejnych problemów. Sąsiednie zęby mogą zacząć przemieszczać się ze względu na źle rozkładające się siły podczas przeżuwania.
Brak zęba może także spowodować, że utracimy adekwatny dla niego ząb leżący po przeciwnej stronie. Jest to spowodowane brakiem odpowiedniego oparcia dla zdrowego zęba. Kiedy nie ma przeciwwagi – może zacząć stopniowo się wysuwać.
Kiedy zgryz nie jest prawidłowy, a więc zęby zaczynają migrować w różnych kierunkach, w przyszłości możemy mieć też problem z dopasowaniem protezy.
Większe braki w uzębieniu mogą spowodować deformację wyglądu twarzy. Brak korzenia zęba doprowadza także do stopniowego zaniku kości i jej istotnego osłabienia.
Implanty zębowe – dlaczego są tak dobrym rozwiązaniem?
Każde braki w uzębieniu należy uzupełnić. Sposobów jest wiele. W niektórych przypadkach wystarczy leczenie ortodontyczne, które zsunie zęby i ustawi w taki sposób, że mimo braków nie będzie to dostrzegalne.
W innych przypadkach istnieje możliwość wykonania protezy, mostu bądź właśnie umieszczenia implantu. Bez wątpienia największą zaletą implantów jest to, że są niezwykle trwałe, a ich zamocowanie nie ingeruje w zdrowe uzębienie.
W przypadku mostów konieczne jest spiłowanie sąsiadujących, zdrowych zębów, w celu stworzenia powierzchni do zamocowania całej konstrukcji. Z kolei protezy mogą intensyfikować proces zaniku kości. Co więcej, są najmniej wygodnym rozwiązaniem. Źle dopasowana proteza będzie uwierać, dostaną się pod nią resztki jedzenia. Protezy trzeba także cyklicznie wymieniać na nowe.
Odpowiednia higiena jamy ustnej pozwoli cieszyć się implantem do końca życia. Co więcej, korony, które mocowane są na implantach, dają ogromne możliwości dopasowania ich do naszego naturalnego uzębienia. Dlatego dobrze wykonane uzupełnienie nie będzie się wyróżniać.
Poprawnie umocowany implant jest praktycznie nie do usunięcia dlatego, że kość w naturalny sposób przyjmuje implanty i obudowuje je tkanką tak, jak zdrowe zęby.
Jak przygotować się do wszczepienia implantu zęba?
Przede wszystkim udaj się do lekarza stomatologa, który specjalizuje się we wstawianiu implantów. Na pierwszej wizycie dokona on przeglądu jamy ustnej, a także powinien wykonać specjalne zdjęcia, które pokażą, w jakim stanie jest kość. Czasem konieczny jest zabieg mający na celu zaktywizować kość do nadbudowy, aby móc wywiercić w niej otwór do umieszczenia implantu.
Dodatkowo poinformuj swojego lekarza o wszelkich przewlekłych chorobach, zwłaszcza o cukrzycy, ponieważ utrudnia ona gojenie się i czasem jest argumentem do tego, aby nie wykonać zabiegu. Jeśli palisz papierosy – dobrze byłoby zrezygnować z nałogu. Palenie papierosów znacząco utrudnia proces gojenia się i bywa, że implanty nie przyjmują się poprawnie.
W trakcie pierwszej wizyty dentysta powinien poinformować o tym, jak będzie przebiegać leczenie, a więc jakie zabiegi będą wykonane, w jakich odstępach czasu i jaki będzie ich koszt.
Mając pełną informację o planie leczenia pacjent może podjąć świadomą decyzję, czy podjąć się takiego zabiegu czy też nie.