Staw kolanowy jest precyzyjnym mechanizmem. Jego anatomiczną częścią jest łąkotka – dwa chrzęstne, elastyczne krążki, które rozprowadzają płyn stawowy, amortyzują ruch i trzymają w ryzach powierzchnie stawowe. W wyniku mechanicznych urazów łąkotka może ulec pęknięciu, co wywołuje ból i obrzęk stawu, uczucie blokowania się kolana lub jego uciekania. Do niedawna uszkodzona łąkotkę usuwano. Badania dowiodły jednak, że staw kolanowy pozbawiony łąkotki szybciej się zużywa. I chociaż nie zawsze uszkodzoną łąkotkę można zachować (szycie łąkotki możliwe jest tylko wówczas, gdy rodzaj uszkodzenia gwarantuje dobre zagojenie się po zszyciu), to należy starać się ją zachować właśnie poprzez szycie lub poprzez wszczepienie implantu.
Spis treści
Przeciwwskazania:
- uszkodzenie łąkotki w tzw. białej lub czerwono-białej strefie (nieukrwionej lub bardzo słabo ukrwionej),
- ogólny zły stan zdrowia pacjenta,
- choroby ogólnoustrojowe, np. nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienia serca, cukrzyca, choroba wieńcowa, zaburzenia rytmu serca, alergia (konieczna dodatkowa konsultacja i przygotowanie do operacji przez lekarza rodzinnego),
- infekcje górnych dróg oddechowych lub układu moczowego,
- znaczne ograniczenie ruchomości stawu,
- przyjmowanie leków zmniejszających krzepliwość krwi, np. Aspiryny, Acardu, Polocardu, Sinotromu, Warginu (konieczna dodatkowa konsultacja i przygotowanie do operacji przez lekarza rodzinnego),
- stan zapalny kolana bądź tkanek w pobliżu stawu.
Przygotowanie do zabiegu:
- Konsultacja z chirurgiem. Podczas wizyty lekarz przybliża możliwości oraz ryzyko i ewentualne komplikacje, dokonuje wywiadu chorobowego: zachorowania w rodzinie, przebyte choroby, alergie itp.
- Badania ogólnego stanu zdrowia (badania laboratoryjne: grupa krwi, morfologia z rozmazem OB, badanie moczu, koagulogram (APTT, wsk. Quicka, INR), glikemia na czczo, elektrolity (K, Na), jonogram, mocznik, kreatynina, antygen HBS, HIV, HCV itp. Wykonuje się także EKG z opisem, RTG klatki piersiowej i badanie radiologiczne oraz USG operowanego stawu.
- Konsultacja stomatologiczna: kontrola uzębienia pod kątem próchnicy (eliminacja ubytków).
- Depilacja skóry kolana.
- Przed operacją nie należy nic jeść ani pić (6 godzin) oraz odstawić leki (po konsultacji z lekarzem).
Przebieg zabiegu:
Szycie łąkotki wykonuje się w zabiegu artroskopowym. Chirurg dokonuje niewielkiego nacięcia i wprowadza do stawu wziernik (endoskop). Endoskop to cienka rurka z mikrokamerą i oświetleniem, która umożliwia dokładne obejrzenie uszkodzonego miejsca oraz przeprowadzenie operacji. Narzędzia chirurgiczne wprowadzane są przez dodatkowe nacięcie. W pierwszej kolejności odświeża się fragment stawu, w którym nastąpiło uszkodzenie, aby pobudzić tkankę do gojenia się. Szycie łąkotki wykonuje się giętką igłą. W zależności od miejsca i kształtu uszkodzenia łąkotki lekarz prowadzi ją od wnętrza stawu na zewnątrz, z zewnątrz kolana do wnętrza stawu lub wyłącznie w obrębie torebki stawowej. Pękniętą łąkotkę można zespolić również kotwiczkami, które ulegają wchłanianiu. Przymocowywane są one do torebki stawowej, a łącząca je nić stabilizuje pęknięcie. Zdarza się, że w trakcie zabiegu niezbędne staje się nakłucie łąkotki i więzadła piszczelowego. Po zeszyciu łąkotki artroskop oraz narzędzia są usuwane. Na nacięcia zakłada się małe szwy i dreny.
Pielęgnacja po zabiegu:
- Po zabiegu na nogę zakładany jest opatrunek, który powinien być zmieniany zgodnie z zaleceniami lekarza.
- Po operacji może wystąpić obrzęk kolana i krwiaki podskórne.
- Niezbędne jest unieruchomienie stawu kolanowego w ortezie przez ok. 3-6 tygodni w zgięciu ok. 30 stopni.
- Rehabilitacja – ok. 3 miesięcy od zabiegu (stopniowe zwiększanie zakresu biernego ruchu stawu, a po wykonaniu kontrolnego USG rehabilitacja mobilizująca zakres ruchu i wprowadzenie obciążenia stawu).
Ile kosztuje szycie łąkotki:
od 4500 zł
Na raty – od 111 zł miesięcznie.
Pożyczka na operację, operacja na kredyt: