Sprawdź, jakiego rodzaju masz cellulit

Rodzaje cellulitów - jak je sprawdzić?

Cellulit dotyka większości kobiet. To nieestetyczne schorzenie może mieć u każdej z nas różne podłoża i być w innej fazie rozwoju. Te dwa elementy decydują o wyborze metod leczenia i skuteczności terapii. Sprawdź więc, jakiego rodzaju jest Twój cellulit.

Cellulit to schorzenie, które objawia się jako nieestetycznie rozkładająca się na ciele tkanka tłuszczowa, widoczna jako guzki i grudki. I rzeczywiście, jest to defekt spowodowany budową kobiecej tkanki tłuszczowej. Kiedy nasze komórki tłuszczowe zwiększając swoją objętość, zaczynają nierówno układać się względem skóry. Aby zlikwidować cellulit trzeba więc wyrównać ich objętość. Jak to zrobić? To zależy od tego, co jest przyczyną rozrostu naszych komórek tłuszczowych. Przyczyn, a więc rodzajów cellulitu, może być kilka.

Cellulit wodny – to rodzaj cellulitu wywołany obrzękami. Kiedy zaburzany jest metabolizm komórkowy, substancje przemiany materii i woda, zamiast być eliminowane, zatrzymują się w organizmie. W efekcie w skórze zaczynają pojawiać się obrzęki, a komórki tłuszczowe powiększają się (wypełniane są zmagazynowaną wodą). Ten typ cellulitu mają najczęściej szczupłe kobiety. Obrzęki mogą być wywołane uciskiem skóry (np. noszeniem obcisłych ubrań), złą dietą oraz zbyt małym nawodnieniem organizmu. Przy tym typie cellulitu należy zdecydować się na zabiegi poprawiające krążenie skóry np. karboksyterapię lub endermologię.

Cellulit tłuszczowy – to rodzaj cellulitu spowodowany odkładaniem się większej ilości tłuszczu i przez to rozrostem tkanki tłuszczowej. Występuje u osób otyłych. Aby go zniwelować trzeba przede wszystkim przejść na dietę i zacząć regularnie uprawiać sport, ale można również zdecydować się na zabiegi odchudzające, czyli rozpuszczające tłuszcz, np. na lipolizę iniekcyjną lub kawitacją ultradźwiękową.

Cellulit hormonalny – jedną z głównych przyczyn tworzenia się cellulitu są zaburzenia równowagi hormonalnej. Nadmiar estrogenów sprawia, że komórki tłuszczowe gromadzą niepotrzebne zapasy tłuszczu, co powoduje wzrost przepuszczalności ścian naczyń krwionośnych i zatrzymanie wody w organizmie, a więc powstawanie obrzęków. Zaburzenia hormonalne mogą występować w okresie dojrzewania, w czasie ciąży, menopauzy lub w trakcie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. W tym przypadku nie ma innego wyjścia jak wyregulowanie poziomu hormonów. Inaczej cellulit będzie powracał.

Jak widzisz, istnieje kilka kierunków leczenia cellulitu. To, w którym powinnaś pójść, zależy od typu Twojego cellulitu. Dodatkowo cellulit może znajdować się na czterech etapach rozwoju.

Pierwszy stopień – nie ma zmian widocznych gołym okiem, ale dochodzi już do zastojów i wzrostu objętości tkanek.

Drugi stopień – cellulit jest już widoczny gdy złapiesz skórę w dłoni lub gdy siadasz.

Trzeci stopień – pomarańczowa skórka jest widoczna przy pozycji stojącej i pod palcami wyczuwasz drobne grudkowate zgrubienia.

Czwarty stopień – widać, że nierówności są bardzo nasilone, przy dotyku skóry wyczuwasz wyraźne guzowate stwardnienia.

Najważniejsze w leczeniu cellulitu jest jak najszybsze działanie. Pierwszy i drugi stopień schorzenia można wyeliminować, natomiast trzeci i czwarty wymaga specjalistycznych zabiegów.

 

foto: shutterstock

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułBłyszczyk na wybiegu
Następny artykułSpotkanie z masażem