Licówki na zęby są bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na olśniewającym uśmiechu, a ich własny nieco przyćmiły lata i problemy stomatologiczne.
Ponieważ ostateczny efekt zależy od materiału, z którego wykonane są licówki, warto wiedzieć jakie ich rodzaje dostępne są na rynku, a także kiedy i które można zastosować. I wreszcie – czym ten typ uzupełnienia protetycznego różni się od koron zębowych.
Licówki to nic innego, jak cienkie płytki mocowane na zewnętrznej stronie zębów. Dzięki tej technice, możliwe są: zmiana barwy zębów, regulacja ich kształtu oraz ustalenie odpowiedniej długości, a także rekonstrukcja w miejscach, gdzie są ubytki.
Dzięki porcelanie zęby zachowują naturalnie wyglądający połysk i kolor oraz są nie do odróżnienia od naturalnych zębów. Ponadto porcelana jest materiałem biologicznie obojętnym, w związku z tym nie wywołuje alergii.
Jak wygląda zabieg?
Licówki można umocować albo po oszlifowaniu zęba, albo bez szlifowania.
Pierwsza metoda polega na delikatnym zeszlifowaniu licowej warstwy szkliwa zęba, aby zrobić miejsce na licówkę. Szlifowanie jest potrzebne, kiedy celem założenia licówek jest zmniejszenie rozmiaru zębów, cofnięcie tych wysuniętych lub wyrównanie obróconych.
Metoda nieuwzględniająca szlifowania pozwala na nieingerowanie w tkanki zęba, dzięki czemu zabieg instalowania licówek jest odwracalny. Tuż przed pobraniem wycisku lekarz delikatnie poleruje zęby. Ta metoda zakładania licówek jest dobrym rozwiązaniem, kiedy pacjentowi zależy na zlikwidowaniu diastemy (przerwy między zębami), wydłużeniu zębów lub zmianie ich barwy.
Rodzaje licówek
W gabinetach stomatologicznych można znaleźć różne rodzaje licówek.
Licówki kompozytowe powstają w wyniku połączenia kilku materiałów o różnych właściwościach. Jednym z nich najczęściej jest substancja wiążąca (daje wytrzymałość, spójność i twardość kompozytu), a druga zapewnia licówce odporność na urazy mechaniczne. Taka licówka ma jednolity kolor, co sprawia, że wygląda nieco sztucznie. Tworzywo, z którego jest wykonana ma tendencję do przebarwień, szczególnie do żółknięcia.
Licówki akrylowe zabezpieczają ząb przed założeniem licówki właściwej – są tymczasowe. Składnikami masy akrylowej najczęściej jest akryl utwardzalny przez gotowanie lub akryl samopolimeryzujący, który jest utwardzany światłem. Ten typ licówek jest nietrwały – ich żywot to maksymalnie 2 lata. Licówki akrylowe są cięższe i grubsze od pozostałych rodzajów; są też mało estetyczne, co ma wpływ na cenę – są bardzo przystępne cenowo.
Do wykonania licówek ceramicznych wykorzystuje się ceramiki skaleniowe, co daje naturalny wygląd zęba. Kwarc, krzemionka, kaolin oraz barwniki to składniki, które zmielone, wymieszane z wodą i wymodelowane wypala się w piecu. Licówki ceramiczne są trwalsze niż kompozytowe i o wiele droższe.
Licówki pełnoceramiczne mają podobne do naturalnych zębów warstwy – szkliwo i zębinę porcelanową. Podbudową pod taką licówkę jest porcelana wykonana z tlenku glinu lub cyrkonu.
Licówki porcelanowe to najpopularniejszy rodzaj licówek. Są elastyczne i bardzo trwałe. Podczas zabiegu ich osadzania trwale łączą się z naturalnym zębem, dzięki czemu mają dużą wytrzymałość mechaniczną. To zasługa masy porcelanowej, na którą składają się: masa ceramiczna, masa akrylowa i inne materiały złożone. Licówki porcelanowe nie ulegają przebarwieniom – są odporne na osadzanie się kamienia nazębnego i innych osadów. Ten typ licówek można mocować na wszystkich zębach, ale wielu pacjentów decyduje się na ich założenie tylko na zębach widocznych podczas mówienia, uśmiechu.
Fot. fotolia