Wady zgryzu zwiększają skłonność do próchnicy, odkładania się kamienia nazębnego, paradontozy, a także wad wymowy. Ponadto piękny uśmiech jest dobrą wizytówką oraz synonimem zdrowia.
Co to jest aparat ortodontyczny i dlaczego warto go stosować?
W przypadku nieprawidłowości lub wady zgryzu można poddać się leczeniu, polegającemu na stosowaniu aparatu ortodontycznego. W zależności od wieku oraz wady lekarz może zaproponować aparat ruchomy lub stały.
Aparat ortodontyczny ruchomy to typ aparatu, który pacjent może zdejmować samodzielnie. Noszony jest przez kilkanaście godzin na dobę. Stosuje się go do usuwania wad zgryzu u dzieci.
Aparat ortodontyczny stały stosuje się do prostowania zębów przy stałym uzębieniu. Elementy aparatu są zakładane i ściągane przez lekarza. Aparat składa się z zamków, ligatur (elementów elastycznych), łuku i jest przyklejony do zębów. Aparaty stałe, ze względu na zamki, dzielą się na metalowe, kompozytowo-ceramiczne, ceramiczne i kryształowe.
Spis treści
Przeciwwskazania:
- paradontoza i zła higiena jamy ustnej,
- niewyleczone wszystkie zęby,
- duża podatność na próchnicę,
- brak prawidłowej higieny jamy ustnej.
Przygotowanie do zabiegu:
- Regularna opieka stomatologa (przed przystąpieniem do leczenia wszystkie zęby powinny być wyleczone i wyczyszczone z osadów).
- Konsultacja ortodontyczna: dokładny wywiad w celu poznania oczekiwań.
- Badanie zewnątrz i wewnątrzustne (diagnoza wady zgryzu).
- Pobranie wycisków do gipsowych modeli diagnostycznych uzębienia.
- Zdjęcia rentgenowskie: cyfrowy pantomogram, zdjęcie boczne czaszki, zdjęcie cefalometryczne.
- Ustalenie wariantów leczenia.
Przebieg zabiegu:
Przed założeniem aparatu na tylne zęby zakładane są specjalne gumeczki separacyjne. Dopiero potem zakładany jest aparat. Leczenie aparatem stałym trwa od roku do trzech lat.
Wizyty aktywacyjne
W zależności od wady zgryzu oraz stosowanego aparatu konieczne są wizyty kontrolne (aparaty stałe: co 4-6 tygodni, aparaty ruchome: co 2-4 miesiące) Podczas wizyt ortodonta dokonuje oceny postępów leczenia, kontroluje aparat i napina łuki. Dodatkowo zaleca się regularne wizyty u stomatologa.
Higiena codzienna
Zachowanie higieny w okresie leczenia jest najważniejszym wymogiem, aby leczenie zakończyło się sukcesem. Zęby powinny być szczotkowane po każdym posiłku przez około pięć minut. Aby dotrzeć do zakamarków zębowych i trudno dostępnych miejsc, można używać specjalistycznych szczoteczek ortodontycznych, międzyzębowych i jednopęczkowych. Dodatkowo należy płukać usta płynem antyseptycznym.
Pielęgnacja po zabiegu:
Po zdjęciu aparatu zęby należy wyczyścić i wypolerować z kleju. Aby zapobiec nawrotowi wady i ustabilizować osiągnięty wynik, niezbędna jest faza bierna leczenia. Do wewnętrznej powierzchni zębów zostaje przyklejony specjalny drucik (retainer), a na górny łuk ruchoma płytka akrylowa.
Ile to kosztuje:
Aparat stały: 1500-4000 zł (łuk)
Wizyta kontrolna: – 120-200 zł
Na raty – aparat stały + wizyta kontrolna – od 41,93 zł miesięcznie.