Haluksy to potoczna nazwa schorzenia stopy, które polega na deformacji dużego palca. Hallux valgus – paluch koślawy – pojawia się najczęściej w wyniku noszenia nieprawidłowego obuwia, zbyt ciasnego, na zbyt wysokim obcasie i o zbyt wąskich noskach. Predyspozycje genetyczne, nadwaga i praca wykonywana na stojąco również są powodem występowania haluksów, podobnie jak zapalenie stawów lub choroba polio.
Haluksy można leczyć poprzez noszenie odpowiednich wkładek, które odsuwają duży palec stopy na zewnątrz, ale jeśli zmiany są zaawansowane i następuje deformacja kości śródstopia oraz trudności w poruszaniu się, potrzebny jest zabieg operacyjny.
Spis treści
Przeciwwskazania:
- zaburzenia krążenia krwi w kończynach dolnych,
- nieustabilizowana cukrzyca,
- infekcje skóry,
- choroby ogólnoustrojowe uniemożliwiające zastosowanie znieczulenia miejscowego.
Przygotowania do zabiegu chirurgicznego:
- Konsultacja z ortopedą i chirurgiem. Podczas wizyty lekarz przybliża możliwości oraz ryzyko i ewentualne komplikacje, dokonuje wywiadu chorobowego: zachorowania w rodzinie, przebyte choroby, alergie itp.
- Badania ogólnego stanu zdrowia, badanie krwi, badanie moczu, EKG, zdjęcie RTG klatki piersiowej, badanie RTG stopy w pozycji grzbietowo-podeszwowej oraz pozycji bocznej na stojąco, czasami w pozycji skośnej.
- Przed operacją nie należy nic jeść ani pić (6 godzin) oraz odstawić leki (po konsultacji z lekarzem).
Opis zabiegu:
Jest wiele metod operacji haluksów. W zależności od potrzeb wykonuje się rekonstrukcję ścięgien, więzadeł lub torebki stawowej albo/i osteotomię – przecięcie kości, a następnie ich zespolenie oraz artrodezę (operacyjne usztywnienie stawu klinowo-śródstopnego pierwszego). Osteotomia może być wykonana metodą Chevron (przecięcie kości w kształcie litery V), metodą Scarf (przecięcie kości w kształcie litery Z), metodą Ludloff (przecięcie kości skośne) lub metodą Akin (przecięcie kości poprzeczne). Dobór metody uzależniony jest od sposobu i stopnia deformacji palucha.
Większość zabiegów związanych z haluksami wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym. Po otwarciu stawu śródstopno-paliczkowego palucha lekarz wykonuje korekcję deformacji poprzez odpowiednie przecięcie kości. Następnie zespala kości przy użyciu tytanowych implantów, które mają za zadanie uzyskanie prawidłowej stabilizacji. Tkanka kostna w obrębie pierwszej kości śródstopia zostaje usunięta, a tkanki miękkie i skóra zaszyte. Przeciętnie operacja trwa około 1 godziny.
Ustąpienie problemów związanych z wykonanym zabiegiem następuje po ok. 3 miesiącach. Buty na lekkim obcasie (do 4 cm) można założyć po ok. pół roku od przeprowadzenia zabiegu.
Pielęgnacja po zabiegu:
- W zależności od zastosowanej metody operacyjnej szpital można opuścić po 4-6 godzinach od zabiegu lub po 1-2 dniach. Zaleca się stosowanie okładów chłodzących, które zmniejszają dolegliwości bólowe oraz układanie kończyny na wysokości powyżej serca w celu przeciwdziałania obrzękom. Należy zwrócić uwagę, aby nie naruszyć opatrunków, ponieważ może to zakłócić proces gojenia. Zmiany opatrunków dokonuje lekarz lub pielęgniarka. Mycie stopy przez pierwsze dwa tygodnie od zabiegu powinno być ograniczone do przecierania wyłącznie palców i pięty.
- Bezpośrednio po zabiegu zakazuje się obciążania operowanej kończyny przez okres 6 tygodni. Szwy są usuwane po ok. 2 tygodniach od operacji. Stopa zostaje unieruchomiona w gipsie lub pozostaje bez gipsowego unieruchomienia przez okres ok. 6-8 tygodni. Aby ochronić miejsce korekcji, pacjenci otrzymują specjalne obuwie, które obciąża tył stopy i tym samym odciąża przednią jej część. Używanie obuwia codziennego następuje po zrośnięciu się kości i uzyskaniu prawidłowego ustawienia stopy (6-8 tygodni).Indywidualny program rehabilitacji, który należy wdrożyć możliwie jak najszybciej od zabiegu, obejmuje ćwiczenia pozwalające na stopniowe zwiększanie ruchomości i obciążenia, a czasami również laseroterapię i inne zabiegi rehabilitacyjne.
Ile kosztuje operacja haluksów:
korekcja jednego palucha – od 3800 zł
Na raty – od 93,73 zł miesięcznie.