Klinika Galena to placówka medyczna, w której mieszczą się zarówno poradnie, jak i oddział szpitalny. Specjalizuje się w ginekologii, onkologii, chirurgii małoinwazyjnej, laserowej i endoskopowej, urologii i ortopedii. Znajduje się w Bielsku-Białej, malowniczym mieście na południu Polski.
– Okazuje się, że nie tylko wysoki standard opieki medycznej jest ważny dla naszych pacjentów, ale położenie naszej kliniki nie jest bez znaczenia – mówi z uśmiechem dr Szymala, założyciel Kliniki Galena. Zdecydowaną większość pacjentów Kliniki stanowią kobiety lub pary, bo placówka specjalizuje się w leczeniu niepłodności. – Szanując światopogląd naszych pacjentów, nie negujemy technik wspomaganego rozrodu oraz tzw. NaProTechnologii. Podstawą naszego funkcjonowania jest kompleksowe leczenie par w oparciu o wszystkie dostępne badania i metody leczenia – mówi specjalista.
Spis treści
Niepłodność może mieć wiele przyczyn
Niepłodność kobiet w około 1/3 przypadków jest wynikiem zaburzeń hormonalnych i zaburzeń jajeczkowania, pod postacią braku owulacji, wzrastania pustego pęcherzyka czy nieprawidłowego uwalniania komórki jajowej z pęcherzyka podczas owulacji, np. w przebiegu zespołu PCOS. Inne przyczyny niepłodności u kobiet to: niedrożność jajowodów, stany zapalne w miednicy mniejszej, endometrioza, mięśniaki macicy, polipy, zrosty w jamie macicy i w miednicy małej, wady macicy i jej szyjki, np. „wrogość” śluzu szyjkowego. Osobną grupę stanowią zaburzenia hormonalne związane z chorobami przysadki, nadnerczy, tarczycy, trzustki oraz choroby przenoszone drogą płciową.
Pomocna laparoskopia
Jakiś czas temu do ośrodka zgłosiła się 30-letnia pacjentka, która od dłuższego czasu starała się zajść w ciążę. Jej doświadczenia wiązały się z kilkunastoma już odbytymi wizytami u lekarzy specjalistów. W Klinice Galena zdiagnozowano u niej torbiele przydatków, wodniak jajowodu prawego i podejrzenie endometriozy miednicy małej. Pacjentka została poddana zabiegowi laparoskopii przy użyciu lasera.
– Okazało się, że w miednicy małej są zlokalizowane liczne zrosty, a także ogniska endometriozy w obrębie otrzewnej ściennej, zatoki Douglasa oraz Retziuza, a także macicy. Jajowód lewy był rozdęty, w zroście z macicą i jajnikiem prawym, jajnik prawy z torbielą, jajowód lewy w zroście z tylną ścianą macicy, jajnik lewy z ogniskami endometriozy – opisuje przebieg operacji dr Dominik Wójtowicz z Kliniki Galena, który asystował przy zabiegu. – Przy wykorzystaniu lasera uwolniono zrosty oraz wykonano waporyzację ognisk endometriozy w obrębie miednicy małej. Torbiel jajnika lewego oraz jajowód prawy z wodniakiem usunięto i przesłano do badania histopatologicznego. Na pole operacyjne zaaplikowano preparat przeciwzrostowy z kwasem hialuronowym. Dzięki temu proces gojenia miał szanse przebiegać szybciej. Po niepowikłanym przebiegu pooperacyjnym pacjentka została wypisana do domu.
Laser w endoskopii ginekologicznej
Laser CO2 stosowany w endoskopii ginekologicznej sprawdza się w wielu sytuacjach chirurgicznych. Pozwala na destrukcję tkanki z niespotykaną precyzją – promień działania lasera jest niezwykle wąski i penetruje tkankę na niewielką głębokość. Pozwala to na relatywnie bezpieczne zaopatrywanie zmian w obszarach krytycznych jak pęcherz moczowy, moczowód czy jelito. Małe uszkodzenie termiczne okolicznych tkanek oznacza z kolei mniejszą nekrozę zdrowych tkanek wokół pola operacyjnego i mniejsze tworzenie zrostów. Brak tworzenia dymu w trakcie działania to wygoda działania, a szybka krzywa uczenia zapewnia satysfakcję z jakości operowania nowoczesnym narzędziem. Dodatkowo uzyskiwana dobra hemostaza podnosi bezpieczeństwo i komfort operacji – precyzyjnie dostarczana energia lasera umożliwia bardzo dokładną kauteryzacje nawet najmniejszych naczyń. Wreszcie prawdopodobna minimalizacja bólu w przebiegu pooperacyjnym – mały zasięg działania energii lasera i niewielki wpływ na okoliczne tkanki wokół miejsca operowanego pozwalają zakładać łatwiejszą i mniej bolesną rekonwalescencję.
Wszystko to sprawia, że energia laserowa może znaleźć zastosowanie na niejednej sali operacyjnej czy gabinecie zabiegowym. To nowoczesna i coraz bardziej dostępna alternatywa dla bardziej tradycyjnych metod operowania.
– Wierzymy, że pełny potencjał leczenia z użyciem światła laserowego wciąż nie został dostatecznie oceniony. Jesteśmy pewni, że w wielu zastosowaniach światło laserowe jest świetnym narzędziem w rękach ginekologa i stanowi jedno z narzędzi w walce z różnymi chorobami w tym z niepłodnością. Pacjentka, którą operowaliśmy po 6 miesiącach po zabiegu zaszła w ciążę. Dzisiaj jest już mamą zdrowej córeczki. Takich przypadków mamy bardzo dużo. Mogę więc z całą stanowczością powiedzieć, że jestem świadkiem tego, jak innowacyjne rozwiązania w medycynie zmieniają świat i nasze życie – dodaje dr Szymala.