Latem pamiętaj o włosach

Wreszcie nadeszły słoneczne dni. Piękna pogoda sprawia, że z chęcią wystawiamy się na słońce i jak najwięcej chcemy przebywać w jego blasku. Zażywając kąpieli słonecznych nie zapominajmy jednak o odpowiednim zabezpieczeniu nie tylko naszej skóry, ale i włosów. Latem włosy potrzebują szczególnej ochrony, by były ładne i przede wszystkim zdrowe.

Jak słońce działa na włosy?

Kąpiele słoneczne, których jesteśmy tak spragnione, niestety nie służą naszym włosom. Długotrwałe wystawianie włosów na działanie promieni słonecznych bez żadnej ochrony, niestety jest dla nich szkodliwe.

Promienie UV uszkadzają powierzchnię włosów, ale również ich strukturę, co powoduje że zamiast pięknej, lśniącej fryzury mamy na głowie matową, przesuszoną, łamliwą i wypłowiałą czuprynę. Ten niekorzystny efekt potęguje dodatkowo woda. Mokre włosy plus słońce to gwarantowana katastrowa. Warto pamiętać, że promienie słoneczne będą w szczególności negatywnie oddziaływać na włosy już osłabione – farbowane, rozjaśniane oraz po trwałej ondulacji.

Co robić, by nie mieć siana na głowie?

Odpowiedzią na to pytanie jest właściwa pielęgnacja. W okresie letnim włosy z naszej strony wymagają szczególnej opieki i wsparcia odpowiednimi kosmetykami.

Podobnie, jak w przypadku naszej skóry, należy sięgnąć po produkty o właściwościach ochronnych oraz odżywczych. W przypadku włosów najlepiej sprawdzą się te, których nie trzeba spłukiwać. Po umyciu włosów warto sięgnąć po odżywkę oczywiście, wzbogaconą o filtry UV.

W ciągu dnia można również spryskiwać włosy mgiełką, która przywróci im blask i nada lekkości naszej fryzurze. Wygląd naszych włosów i ich kondycję z całą pewnością poprawi także nałożona raz lub dwa razy w tygodniu maska regeneracyjna. Ważny jest również sposób mycia włosów. By włosy były miękkie i pełne blasku należy spłukiwać je letnią, a nie gorącą wodą.

Odpowiednia fryzura na słońce

Choć włosy rozpuszczone pięknie prezentują się w blasku słońca, latem lepiej nosić je spięte. Dzięki temu mniejsza ich powierzchnia będzie wystawiona na działanie promieni UV.

Najbardziej odpowiednią fryzurą na słoneczne dni jest wysoko upięty kok. Włosy można zapleść także w warkocz, lub po prostu związać w kucyk. Latem warto postawić na naturalność naszej fryzury. Produkty utrwalające odstawiamy na półkę. Lakiery, żele, gumy dodatkowo obciążają włosy i wpływają na ich łamliwość.

Czapka nie tylko zimą

Włosy przed promieniami słonecznymi można chronić na wiele sposób. Jednym z nich są nakrycia głowy, w dodatku bardzo modne w tym sezonie. Oczywiście powinny być one w jasnych kolorach. Czapki z daszkiem lansują najwięksi projektanci. Te najbardziej pożądane zdobione są kamieniami, w etniczne wzory lub napisy.

Z mody nadal nie wychodzą kapelusze z dużym rondem, najlepiej by były plecione. Hitem są także kapelusiki… wędkarskie. Z nakryć głowy powinnyśmy korzystać w szczególności, gdy planujemy dłuższy pobyt na słońcu.

Czapka, kapelusz czy nawet chusta zabezpieczą nie tylko włosy, ale i niezwykle delikatną skórę naszej głowy przed niebezpiecznym dla nas udarem słonecznym.