Wyobraźmy sobie przeciętną 40-letnią kobietę. Co ją odróżnia od 30-latki? Przeważnie są to głębsze zmarszczki i obrzęki wokół oczu. Tymczasem wcale nie musi tak być. Możemy zachować piękne, świeże spojrzenie na dłużej.
Skąd się biorą obrzęki?
Skóra wokół oka jest pięć razy cieńsza od skóry innych partii twarzy (ma zaledwie 0,5 mm). Praktycznie nie zawiera gruczołów łojowych i tkanki tłuszczowej. Dlatego w tym miejscu najszybciej pojawiają się drobne zmarszczki, cienie i obrzęki. U niektórych bardzo wcześnie, bo już ok. 20 roku życia.
Oprócz genetyki mają tu wpływ także przebyte choroby (alergie, niewydolność nerek, układu krążenia, nadczynność tarczycy). Obrzęki powstają, kiedy produkty przemiany materii nie przepływają prawidłowo do naczyń chłonnych. Dochodzi wtedy do zastoju limfatycznego, czyli nagromadzenia tych produktów w tkance łącznej. Podobne zastoje powstają nocą, kiedy śpimy w pozycji horyzontalnej.
Domowe sposoby na obrzęki
Doraźną pomocą są w takich wypadkach kremy poprawiające mikrokrążenie, kosmetyki z witaminą K, zieloną herbatą, rumiankiem oraz domowe maseczki z ogórków i cytryn. Warto również regularnie sięgać po świeże soki warzywne (zwłaszcza te o kilkudniowej dacie ważności). Musimy jednak sobie uświadomić, że taka pomoc wystarczy tylko na kilka dni. Dłuższe rezultaty dadzą dopiero nowoczesne zabiegi medycyny estetycznej.
Jak zwalczać efekt „zmęczonych oczu”?
Dobrym zabiegiem na obrzęki i zmarszczki pod oczami jest Redensity II, często określany jako „pomost” pomiędzy mezoterapią a wypełniaczami. Jest to nowy preparat, który podaje się pacjentkom pod skórę za pomocą igły lub kaniuli. Jedna ampułka (ok. 1 ml) zawiera oprócz specjalnie usieciowanego kwasu hialuronowego: lidokainę (a więc nie potrzeba znieczulenia), 8 aminokwasów działających nawilżająco i liftingująco, 3 przeciwutleniacze chroniące przed wolnymi rodnikami, minerały oraz witaminę młodości B6. Taki skład pozwala zniwelować nie tylko obrzęki, ale również cienie i zmarszczki pod oczami. Jednego dnia pozbywamy się wszystkich problemów naraz, a nasze spojrzenie odzyskuje dawny blask.
Kiedy oczekiwać efektów po Redensity II?
Zabieg Redensity II nie trwa dłużej niż 20 minut i nie pozostawia obrzęku, dlatego bez problemu pacjentki mogą wrócić do domu lub pracy. Wychodzą uśmiechnięte i… młodsze. Poprawa jest zauważalna od razu, ale na ostateczny efekt trzeba jeszcze poczekać około 2 tygodnie.
Na marginesie dodam, że ampułka preparatu Redensity II jest prawdziwą bombą konturująco-odżywczą dla skóry, więc rzadko wykorzystuję ją w całości. Za zgodą pacjentki pozostałość preparatu wykorzystuję, podając jej w usta lub w policzek. Dzięki temu uzyskujemy efekt odświeżenia wyglądu całej jej twarzy.
Dr Urszula Brumer – lekarz medycyny estetycznej, autorka bloga www.urszulabrumer.pl, autorka wielu artykułów prasowych dotyczących medycyny estetycznej, właścicielka kliniki specjalizującej się w zakresie zabiegów preparatami autologicznymi Dr Urszula Brumer Medycyna Młodości – www.drbrumer.pl