Powstrzymywanie skutków starzenia się jest dziedziną medycyny, która stale się rozwija. Kiedy z biegiem czasu w skórze zmniejsza się ilość składników naturalnie zapewniających jej sprężystość, dostarczyć je trzeba za pomocą kremów, ale także zabiegów w gabinetach kosmetycznych i medycznych.
Jednym z najpopularniejszych i najskuteczniejszych sposobów na redukcję zmarszczek oraz wygładzenie skóry jest ostrzykiwanie kwasem hialuronowym. Chociaż jest to zabieg prosty, mało inwazyjny i popularny, musi być wykonany przez osobę doświadczoną, która używa do wypełniania zmarszczek przebadanych oraz dopuszczonych do obrotu medykamentów.
Spis treści
- 1 Czym jest kwas hialuronowy?
- 2 Do czego służy kwas hialuronowy w chirurgii plastycznej?
- 3 W jakich sytuacjach wskazane jest użycie kwasu?
- 4 Przeciwwskazania do wstrzyknięcia kwasu hialuronowego?
- 5 Czy po zabiegu mogą wystąpić skutki uboczne?
- 6 Jak powinien wyglądać bezpieczny zabieg?
- 7 Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym – cennik
Czym jest kwas hialuronowy?
Kwas hialuronowy to polisacharyd, który naturalnie występuje w ludzkim organizmie i wiąże wodę w skórze właściwej. Dzięki niemu skóra jest napięta, jędrna, gładka. Z czasem jednak ilość naturalnego kwasu w organizmie maleje, więc skóra staje się odwodniona, wysuszona, pojawiają się na niej zmarszczki i tylko dostarczenie kwasu podawanego w formie zastrzyków może przywrócić skórze gładkość i ładny wygląd.
Do czego służy kwas hialuronowy w chirurgii plastycznej?
Kwas hialuronowy w chirurgii plastycznej skutecznie może zastąpić popularną toksynę botulinową, używaną w celu redukcji zmarszczek. Wstrzyknięcie kwasu w skórę natychmiast powoduje spłycenie zmarszczek, naprężenie skóry, podnosi kąciki ust i oczu, modeluje owal twarzy. Zabieg należy jednak regularnie, czyli co 9-12 miesięcy powtarzać.
Zabieg wstrzyknięcia kwasu hialuronowego zawsze poprzedzony jest wywiadem lekarskim i wykonywany jest w miejscowym znieczuleniu. Lekarze wstrzykują go głęboko w skórę za pomocą tępo zakończonych igieł, czyli kaniuli, które nie pozostawiają na skórze widocznych śladów. Specjalista podczas zabiegu omija naczynia i nerwy.
Preparat ma formę żelu, który wiąże wodę i zwiększa swoją objętość, przez co skóra unosi się, a zmarszczki wygładzają. Do zabiegów wykorzystuje się syntetyczny kwas hialuronowy, który z reguły nie powoduje reakcji alergicznej.
Lekarz stosuje różne rodzaje kwasu hialuronowego, w zależności od tego, jaka część ciała ma być poddana zabiegowi. Kurze łapki, zmarszczki mimiczne na czole i bruzdy nosowo-wargowe niweluje kwas hialuronowy o małej lub średniej gęstości. Najrzadszy stosowany jest podczas ogólnego odmładzania skóry twarzy.
W jakich sytuacjach wskazane jest użycie kwasu?
Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym jest alternatywą dla drogich i inwazyjnych operacji plastycznych oraz wypełniania zmarszczek botuliną. Co prawda kwas hialuronowy jest składnikiem wielu kremów, to jednak wstrzyknięcie kwasu hialuronowego przynosi najlepsze, bo błyskawiczne efekty.
Dzięki zabiegowi można zniwelować poziome zmarszczki czoła, wygładzić linię brwi, usunąć zmarszczki wokół oczu, nosa, podnieść policzki, zmniejszyć widoczność fałd wargowo-nosowych i zmarszczek śmiechowych, podnieść linię brody, wymodelować owal twarzy.
Wstrzykiwanie kwasu hialuronowego w usta powiększa je, można więc nadać wargom nowego, pełniejszego kształtu. Coraz więcej osób decyduje się nie tylko na wstrzykiwanie kwasu hialuronowego pod oczy lub w bruzdy na czole, ale także w okolice szyi, dekoltu i wygładzanie za jego pomocą dłoni, na których skóra także często wymaga rewitalizacji.
Przeciwwskazania do wstrzyknięcia kwasu hialuronowego?
Wstrzykiwanie kwasu hialuronowego w profesjonalnym gabinecie medycyny estetycznej jest zabiegiem bezpiecznym, ale także i w tym przypadku warto zastosować pewne środki ostrożności.
Przeciwwskazaniem do wstrzyknięcia kwasu hialuronowego jest ciąża oraz okres karmienia piersią. Z zabiegu skorzystać nie mogą także osoby z widoczną opryszczką oraz zmianami zapalnymi skóry. Nadwrażliwość na substancje zawarte w stosowanym przez medyka preparacie, choroby autoimmunologiczne i nowotworowe oraz skłonność do powstawania blizn przerostowych to kolejne problemy zdrowotne, które uniemożliwiają skorzystanie z zabiegu wstrzyknięcia kwasu hialuronowego.
Prawidłowo wykonany zabieg musi uwzględniać zawsze stan zdrowia pacjenta, a lekarz musi mieć pisemną zgodę na zabieg i wykonać go z maksymalną starannością.
Czy po zabiegu mogą wystąpić skutki uboczne?
Także wtedy, kiedy zabieg został przeprowadzony przez profesjonalistę w gabinecie medycyny estetycznej, po zabiegu mogą pojawić się efekty niepożądane, takie jak obrzęk twarzy, zaczerwienienie i ból w miejscach, w których kwas został zaaplikowany, swędzenie i nadwrażliwość skóry.
Objawy te ustępują samoistnie po kilku godzinach od zakończenia zabiegu, a wiele osób zaraz po wykonaniu zastrzyków z kwasem hialuronowym może wrócić do swoich codziennych zajęć. Pacjent kilka dni po zabiegu powinien odbyć wizytę kontrolną, a gdyby efekty niepożądane nie zmniejszały się, musi być pod stałą opieką lekarza.
Samodzielne podawanie kwasu hialuronowego lub skorzystanie z usługi osoby niedoświadczonej, bez uprawnień, która wykonuje zabiegi preparatami z nielegalnego źródła, może wywołać poważne powikłania, takie jak infekcje skóry, opóźnioną nadwrażliwość miejscową, długotrwałe obrzęki, a nawet potencjalnie śmiertelne: zatorowość tętniczą (martwicę), niedrożność żylną, ślepotę.
Jak powinien wyglądać bezpieczny zabieg?
Internet to niezastąpione źródło informacji, jednak nie wszystkie należy brać za pewnik. Na licznych forach internetowych dotyczących dbania o urodę pojawiają się pytania dotyczące samodzielnego wstrzykiwania kwasu hialuronowego. W dyskusji znaleźć można nawet adresy i linki do miejsc, w których można kupić preparaty. Tymczasem te oryginalne i przebadane wydawane są jedynie jako leki na receptę i kupić je może tylko lekarz.
Użytkowniczki forów traktują wypełnianie kwasem hialuronowym jak uzupełnienie pielęgnacji skóry lub uważają, że mogą zrobić to samodzielnie, ponieważ mają duże doświadczenie jako pacjentki. Takie zachowanie jest nieodpowiedzialne i może przynieść wiele szkód.
Kupowanie produktów z niepewnych źródeł jest ryzykowne, ponieważ ich skład nie jest identyczny z preparatami, do których dostęp ma lekarz. Nie są one w żaden sposób sprawdzone, mogą być też nieodpowiednio przechowywane, ponieważ preparaty medyczne wymagają określonych przez producentów temperatur, o co dbają też sprawdzeni przewoźnicy środków medycznych.
Podrobiony kwas hialuronowy może zawierać między innymi endotoksyny bakteryjne, które mogą spowodować zakażenie, gorączkę, zaczerwienienie skóry, obrzęk twarzy. Ponadto lekarz medycyny estetycznej doskonale zna anatomię i wykonując zabieg z uwagą, omija naczynia oraz nerwy, a kwas wstrzykuje dokładnie w te miejsca, w których skóra ma szansę podnieść się i spłycić widoczność zmarszczek.
W gabinetach medycyny estetycznej w wyjątkowy sposób dba się też o higienę, by zapewnić pacjentom maksymalne bezpieczeństwo.
Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym – cennik
Chociaż zabieg wstrzykiwania kwasu hialuronowego trwa około 30 minut, to na cenę zabiegu wpływa przede wszystkim wysoki koszt zakupu preparatu. Przy redukcji zmarszczek na twarzy liczyć się trzeba z kosztem od 900 zł do 1200 zł, w zależności od gęstości zastosowanego preparatu, ilości zmarszczek wymagających zredukowania i rejonu iniekcji.