Układ zębowy człowieka składa się z 32 zębów i brak choćby jednego z nich może przyczynić się do powstania szeregu nieprawidłowości. Ubytek pojedynczego zęba (całego lub tylko jego części koronowej) może skutkować przesuwaniem i obracaniem się pozostałych, zanikaniem kości i utratą kolejnych zębów oraz dysfunkcjami stawów skroniowo – żuchwowych.
Brak zęba to równocześnie poważny problem estetyczny, który może negatywnie rzutować na nasze samopoczucie i pewność siebie.
Rozwiązaniem tego typu problemów są korony zębowe. Kto powinien rozważyć założenie korony i co powinniśmy wiedzieć o tym rodzaju uzupełnień protetycznych?
Spis treści
Pojedyncze uzupełnienie protetyczne
Korona zębowa to pojedyncze uzupełnienie protetyczne, za pomocą którego można dopełnić układ zębowy, również poprzez odbudowanie i/lub wzmocnienie zniszczonego zęba.
Korona protetyczna mocowana jest na naturalnym korzeniu zęba (przy znacznym zniszczeniu zęba należy wcześniej umocować w jego korzeniu odpowiedni sztyft, który pozwoli na solidne połączenie korony protetycznej z naturalnym korzeniem) lub wszczepionym implancie (przy całkowitym braku zęba).
Za pomocą korony protetycznej można również odbudowywać i wzmacniać pojedyncze zęby (bez ingerowania w korzeń, bez zakładania dodatkowych sztyftów).
Korony a mosty
W sytuacji braku i/lub zniszczenia więcej niż jednego zęba w szeregu (obok siebie) – stosuje się mosty, które są po prostu połączonymi ze sobą koronami. Po to rozwiązanie protetyczne sięga się często, gdy brakuje nam jednego zęba (w całości), ale ze względów finansowych nie możemy pozwolić sobie na uzupełnienie braku implantem.
Wówczas tworzony jest most, który składa się z trzech koron – jednej w całości (wypełnia lukę po zębie) i dwóch „czapeczek”, które zakłada się na sąsiednie zęby w celu utrzymania całości.
Korony a licówki
Licówki są cienkimi płytkami, które zakłada się na przednią część zębów w celu poprawy estetyki uśmiechu. Korony stosowane są w celu uzupełnienia ubytków zębowych (w przypadku braku całego zęba lub jego znacznej części) i pełnią funkcję nie tylko estetyczną, ale również ochronną (w tym zachowawczą, pozwalającą na utrzymanie prawidłowego funkcjonowania układu zębowego i stawów szczękowo-żuchwowych). Pojedyncza licówka jest zdecydowanie tańsza niż pojedyncza korona.
Wskazanie do założenia korony zębowej
Korony protetyczne, czyli elementy pozwalające na odtworzenie koronowej części zęba, zalecane są w sytuacji, w której naturalna korona zęba została zniszczona (mechanicznie lub z powodu próchnicy) w takim stopniu, że jej naprawienie za pomocą plomby jest niemożliwe lub byłoby nieefektywne. Korony zębowe stosowane są również na implantach, a także w szczególnych sytuacjach podyktowanych chęcią poprawy estetyki uśmiechu, gdy licówki są rozwiązaniem niewystarczającym – korony mogą poprawić zarówno kształt i wielkość zębów, jak i ich koloryt. Korony protetyczne pozwalają na normalne użytkowanie zęba (trwałość i wytrzymałość koron zależy oczywiście od materiału, z którego zostały wykonane), zgodne z jego naturalnymi funkcjami (siekanie, rozdrabnianie, żucie).
Przeciwwskazaniem do wykonania korony zębowej może być zbyt zaawansowana próchnica danego zęba (sięgająca w głąb zęba, poniżej linii dziąseł) oraz zbyt mała pozostałość zęba wystającego ponad dziąsłem (poniżej 2-3 milimetrów).
Rodzaje koron zębowych
Korony protetyczne wykonywane są z różnego rodzaju materiałów (kompozytu, akrylu, porcelany, ceramiki, metalu) i na różnej podbudowie (metalowej lub ceramicznej).
Ze względu na użyte do ich wytworzenia materiały 0 korony dzielimy na:
- Porcelanowe – najpopularniejsze i najczęściej stosowane w protetyce i stomatologii estetycznej, posiadają wysokie walory estetyczne, charakteryzują się trwałością, są odporne na przebarwienia i tarcia; korony porcelanowe wykonuje się na podbudowie metalowej lub ceramicznej (podbudowa metalowa zalecana jest raczej do zębów bocznych, do zębów przednich częściej stosuje się korony protetyczne na podbudowie ceramicznej, by metal nie przebijał przez porcelanę i nie psuł wyglądu uzupełnienia). Korony porcelanowe można również wykonać na podbudowie ze złota – są one zalecane pacjentom z zaawansowaną próchnicą, bo ten metal ma udowodnione, silne działanie przeciwpróchnicze,
- Korony pełnoceramiczne – najdroższy rodzaj koron ze względu na najwyższej jakości materiał, który pozwala na uzyskanie efektu naturalnego zęba (ceramika skaleniowa pozwala na odtworzenie struktury zęba, jego przezierności i opalescencji); stosowane są przede wszystkim na zębach przednich (w granicach uśmiechu) i wykonywane na podbudowie ceramicznej,
- Korony kompozytowe i akrylowe – są traktowane jako korony tymczasowe, choć mogą bezproblemowo służyć nawet kilka lat, tego rodzaju korony wybierane są ze względów finansowych (są zdecydowanie tańsze niż korony porcelanowe, ceramiczne i pełnoceramiczne), ale również wtedy, gdy z różnych przyczyn niemożliwe jest zastosowanie koron o wysokiej twardości; korony kompozytowe i akrylowe nakładane są przez stomatologa bezpośrednio na odpowiednio preparowany ząb (wyleczony i oszlifowany, ewentualnie wzmocniony wkładem), nie wymagają pobierania wycisków zębów i przygotowywania korony przez technika dentystycznego,
- Korony pełnometalowe – korony wykonane w całości z metalu, w kolorze srebrnym lub złotym, współcześnie nie są już stosowane; zastosowanie znajdują wciąż korony metalowe licowane akrylem (są tańszą alternatywą dla koron porcelanowych i ceramicznych).
Zakładanie koron zębowych
Jeżeli w trakcie leczenia stomatolog doradza nam założenie korony protetycznej w celu uzupełnienia brakującego zęba (całego lub jego koronowej części) – czeka nas podjęcie decyzji w sprawie rodzaju korony i jej podbudowy.
Aby założyć koronę zębową niezbędne są minimum dwie wizyty u dentysty. Podczas pierwszej z nich ząb jest odpowiednio preparowany/przygotowywany – najczęściej wiążę się to z jego oszlifowaniem, a w razie konieczności również z umocowaniem odpowiedniego sztyftu w korzeniu.
Następnie pobierany jest wycisk (zęba, na który będzie wykonywana korona oraz zęba przeciwstawnego, by móc dokładnie określić pożądaną wielkość i ukształtowanie korony), na podstawie którego technik dentystyczny wykona koronę protetyczną dopasowaną do indywidualnych potrzeb konkretnego pacjenta.
Stomatolog konsultuje z nami kolor przyszłej korony – musi być ona jak najlepiej dopasowana do reszty zębów. Czas oczekiwania na taką koronę wynosi najczęściej od kilku do kilkunastu dni – na ten okres stomatolog może wykonać na spreparowanym zębie koronę tymczasową (akrylową lub kompozytową). Podczas drugiej wizyty gotowa korona protetyczna jest mierzona i jeśli wszystko do siebie pasuje – korona jest mocowana/cementowana do zęba.
Oczywiście przed rozpoczęciem procedury dobierania i dopasowywania korony zębowej – ząb musi być wyleczony (konieczne jest prześwietlenie, które pozwoli określić również stan korzenia zębowego).
Ceny koron zębowych
Ceny koron zębowych zależą od materiałów użytych do ich wykonania.
Korony tymczasowe wykonane z kompozytu lub akrylu mogą kosztować około 300 zł. Korona porcelanowa wykonana na podbudowie metalowej (ze stali stomatologicznej) to koszt około 600 zł, a jeżeli zdecydujemy się na podbudowę ze złota (z właściwościami przeciwpróchniczymi) – do ceny korony trzeba będzie doliczyć wartość złota.
Za najtrwalszą i najbardziej estetyczną koronę pełnoceramiczną z ceramiczną podbudową zapłacimy od 900 do nawet 2 tysięcy złotych (w zależności od wielkości korony, stopnia skomplikowania oraz stawek w wybranym gabinecie stomatologii).
W tym miejscu warto podkreślić, że koszty zabiegów stomatologicznych można rozbić na raty, korzystając np. z oferty mediraty.pl.