Kawa wyostrza zmysły i niweluje zmęczenie. Od wieków uchodziła za afrodyzjak. Dodanie smakowych składników zmienia jej aromat i jeszcze bardziej wpływa na pobudzenie.
Naturalne, pobudzające działanie kawy jest wynikiem zawartych w niej alkaloidów. – Dotleniając naczynia krwionośne, kofeina stymuluje krążenie. Związek intensyfikuje doznania i zwiększa wrażliwość na bodźce – tłumaczy Joanna Sobyra, ekspert Segafredo Zanetti Poland. – Substancja, blokując receptory adenozyny, eliminuje uczucie zmęczenia i przegania senność. Nie bez znaczenia pozostaje również intensywny i głęboki aromat kawy, który wyostrza powonienie. Badania potwierdzają, że nie tylko smak, ale i niezwykły zapach może wpływać na nasz popęd.
Nuta korzenno-pikantna: imbir, cynamon, kozie mleko
Kawowy napar z imbirem, cynamonem i mlekiem kozim uchodzi za jeden z najpopularniejszych na świecie afrodyzjaków. Imbir stymuluje krążenie krwi i zwiększa reakcję organizmu na bodźce. W tradycji chińskiej zarówno świeży korzeń, jak i sproszkowana przyprawa dodawana do potraw czy napojów są silnymi afrodyzjakami. Cytrusowy zapach i lekko gorzkawy smak dobrze komponują się z aromatyczną, średnio paloną kawą. Zrównoważenie intensywności tego połączenia uzyskamy dzięki dodaniu słodko-korzennego cynamonu. Cynamon stosowany jest przede wszystkim jako środek rozluźniający i zwiększający wrażliwość cielesną. Kozie mleko natomiast dodaje nuty pikanterii, pozytywnie oddziałując na zmysły. Przygotowanie: do garnka wlewamy wodę i doprowadzamy do wrzenia. Dodajemy sproszkowany cynamon i świeżo starty imbir – całość zagotowujemy, aby napar nabrał aromatu przypraw. Wsypujemy kawę i parzymy ją przez ok. 3 minuty. Przelewamy do kubka i dodajemy ciepłe, spienione kozie mleko.
Nuta słodko-gorzka: wanilia, gałka muszkatołowa
Kawa z dodatkiem wanilii i gałki muszkatołowej to intrygujące połączenie. Wanilia kilkaset lat temu uchodziła za jeden z silniejszych afrodyzjaków. Współcześnie pełni rolę najpowszechniejszego dodatku do deserów i napojów. W przypadku kawy wanilia może byś stosowana jako alternatywa dla cukru. Ma intensywny, słodki aromat, który dobrze komponuje się z kawowymi nutami. Gałka muszkatołowa dodaje natomiast lekkiej goryczki, rozgrzewa i pobudza, a poprzez stymulowanie układu nerwowego intensyfikuje także doznania zmysłowe.
Prezent dla miłośnika kawy
Walentynki, oprócz okazji do oczarowania ukochanej osoby kuchennymi eksperymentami, to także dobra sposobność na podarowanie wielbicielowi kawy specjalnego upominku. – Zwolennikom tradycyjnych smaków do gustu przypadną zbalansowane mieszanki Arabiki i Robusty, które wyróżnia pełnia smaku i szlachetny aromat. Ciekawą propozycją są także kawy o delikatnym posmaku miodu, czekolady lub owoców – podpowiada Joanna Sobyra, ekspert Segafredo Zanetti Poland, właścicielka www.sklepsegafredo.pl. – Dobrym pomysłem na walentynkowy prezent dla ukochanej osoby będzie także zestaw ulubionej mieszanki z praktycznym dodatkiem, np.: szklaneczkami do espresso czy café latte lub elegancką puszką na ziarna kawy. Kawoszy ucieszy również tradycyjna kafetiera lub ręczny młynek – dodaje ekspert.
Jeśli nie kawa, to herbata
Wybierając napoje uznawane za afrodyzjaki, nie powinniśmy zapominać o dobroczynnych właściwościach czarnej herbaty. Wspomaga ona krążenie krwi, podnosi ciśnienie i dodaje energii. Z powodzeniem może więc stanowić pobudzającą propozycję dla osób, które z przyczyn zdrowotnych nie mogą przyjmować kofeiny. W walentynkowej odsłonie do czarnej herbaty dobrym dodatkiem będzie najpopularniejszy afrodyzjak krajów arabskich – kardamon. Cytrusowo-pieprzne nuty idealnie skomponują się ze szlachetnym smakiem herbacianego naparu. Takie połączenie przyczyni się również do zwiększenia ukrwienia stref erogennych naszego ciała. Należy pamiętać, że najlepsze właściwości ma herbata parzona 3-4 minuty.