Dwa główne powody nieestetycznego brzucha – jak z nimi wygrać?

Nieestetyczny brzuch

Liposukcja, a więc mówiąc wprost – odsysanie tłuszczu (w tym tekście powiemy tylko o zabiegu na brzuch), to jeden z najbardziej podstawowych sposobów walki z głównym problemem, przed jakim na pewnym etapie życia staje większość z nas. Jeśli chodzi o operacje plastyczne, jest to zabieg sprawdzający się jednak wyłącznie wtedy, kiedy mamy do czynienia z odstającą warstwą tkanki tłuszczowej, którą ciężko jest wyeliminować za pomocą samej diety czy ćwiczeń. Na czym dokładnie polega zabieg? Z jakimi jeszcze problemami brzucha borykamy się najczęściej i jak z nimi wygrać? Zapraszamy do lektury!

Jak powiedzieliśmy we wstępie, liposukcja jest jednym z najbardziej podstawowych i w miarę prostych sposobów na walkę z nieestetycznym wyglądem brzucha. A drugi najczęstszy problem i sposób na jego pokonanie? To nieestetyczne zmiany naskórne w postaci rozstępów czy braku napięcie, a także np. uszkodzenia mięśni brzusznych (wiotkość, przepuklina, poszerzenie linii środkowej ciała). Liposukcja zazwyczaj nie jest tu wystarczająca, wówczas trzeba wykonać znacznie bardziej skomplikowaną abdominoplastykę.

Liposukcja

Na wstępie zaznaczmy, że zabieg liposukcji nigdy nie powinien być traktowany jako droga na skróty. Bardzo często zdarzają się pacjenci  myślący, że to dobry sposób, za pomocą którego będą mogli w łatwy sposób kontrolować swoją wagę i zapewnić sobie atrakcyjny wygląd bez konieczności zmiany diety czy trybu życia. Tymczasem specjaliści podkreślają, że liposukcja nie jest metodą pozbywania się wagi bądź jej kontrolowania.

Obecnie liposukcję wykonuje się przy użyciu cienkich kaniuli, co pozwala na zmniejszenie uszkodzeń skóry i jej sinienia. Również kurczenie się skóry i jej sinienie jest dziś znacznie szybsze i mniej inwazyjne, niż dawniej. W dalszym ciągu nie należy jednak zapominać, że liposukcja niezmiennie pozostaje interwencją chirurgiczną, którą zawsze powinien wykonywać odpowiedni chirurg plastyk z doświadczeniem w tego typu zabiegach.

Zalety liposukcji

Omówmy pokrótce główne zalety tego zabiegu. Pierwszą z nich jest z pewnością to, że nacięcia skóry wykonywane podczas liposukcji są niewielkie (mają 3-4 milimetry) i dyskretne, zazwyczaj ukryte w naturalnych zgięciach skóry. Również czas trwania zabiegu jest stosunkowo krótki, bo waha się od 20 minut do 3 godzin (średnia to 1-2 godziny). Ilość odsysanego tłuszczu zawsze powinna być dostosowana do ilości przykrywającej go skóry, co jest kluczowym wyznacznikiem jakości efektu końcowego.

Ból, jak w przypadku wszystkich zabiegów, jest sprawą indywidualną, jednak z racji wykorzystywania bardzo cienkich kaniuli, w przypadku liposukcji jest on raczej niewielki. Powrót do codziennych aktywności zabiera zazwyczaj 4-7 dni (w zależności od skali wykonanej liposukcji oraz specyfiki aktywności zawodowej). Ostateczny efekt widoczny jest dopiero po 3 miesiącach, po wchłonięciu się obrzęku. Skóra cofnie się całkowicie w ciągu 3-6 miesięcy, dostosowując się do nowego konturu ciała i sylwetki.

Abdominoplastyka

Jest to operacja znacznie bardziej skomplikowana i złożona, niż opisana wcześniej liposukcja. Abdominoplastyka jest dość poważnym zabiegiem, jeśli chodzi o plastykę brzucha, jednak w ostatnich latach została ona znacznie udoskonalona (m.in. poprawa sposobów znieczulania, szycia, a także jakości samych szwów, opatrunków pooperacyjnych oraz materiałów uciskowych). Dzięki tym udoskonaleniom udało się znacznie obniżyć ryzyko związane z zabiegiem, w znaczący sposób ułatwiając funkcjonowanie w okresie pooperacyjnym. W znacznym stopniu poprawiło to jakość rezultatów oraz sprawiło, że blizny są tak dyskretne, jak tylko to możliwe. Dzięki temu tego rodzaju zabieg może być oferowany obecnie nawet tym pacjentom, dla których wcześniej był uznawany za nieodpowiedni.

Sam zabieg polega na usunięciu uszkodzonej skóry podbrzusza (rozciągnięta skóra, blizny, rozstępy), a następnie na napięciu pozostałej skóry. Jeśli dodatkowym problemem pacjenta jest też nadmiar tłuszczu, wówczas należy się go wcześniej pozbyć, np. przy użyciu tej samej metody, co przy liposukcji. Wówczas ostateczny efekt abdominoplastyki z pewnością będzie bardziej zadowalający. Po samym zabiegu wskazana jest nieco dłuższa, bo ok. 2-4 tygodniowa przerwa w pracy. Proces całkowitego blednięcia blizny trwa od roku do ok. trzech lat.

Zalety abdominoplastyki

Poza bardzo dużą, często wręcz spektakularną poprawą estetyczną, abdominoplastyka wyraźnie zwiększa również komfort życia pacjenta i jego pewność siebie. Warto też pamiętać o tym, że celem zabiegu jest poprawa sylwetki, a nie osiągnięcie perfekcji. Bez względu na to, jak bardzo udana nie byłaby operacja, trzeba liczyć się z tym, że pozostawi ona sporych rozmiarów bliznę. Jej długość oraz umiejscowienie zależne są przede wszystkim od ilości i położenia skóry, którą trzeba usunąć. Jest to jednak blizna, która zazwyczaj rozciąga się tuż powyżej włosów łonowych w kierunku zgięć pachwinowych, jest więc łatwa do ukrycia pod bielizną.

Jeśli więc zaakceptujemy ten fakt, podchodząc do zabiegu w sposób realistyczny, nasza satysfakcja z osiągniętych efektów powinna być bardzo duża!