„Nareszcie śnieg!” – krzyknęli miłośnicy szaleństw na górskich stokach, widząc pierwsze, spadające z nieba płatki śniegu. Tak było. Dziś sezon narciarski w górach trwa już w najlepsze. Wyjazd na narty to przyjemne, choć niemałe wyzwanie.
O co zadbać, planując wyjazd na narty? Jakie ćwiczenia przygotują Cię do sezonu? Zobacz listę rzeczy, o których powinnaś pamiętać przed wyjazdem na narty!
Spis treści
Co zabrać przed wyjazdem na narty? 6 rzeczy, o których należy pamiętać
W gorączce przygotowań, łatwo zapomnieć o niektórych przydatnych podczas wyjazdu na narty rzeczach. O ile samych płóz czy deski snowboardowej trudno nie spakować – choć pewnie komuś się to już zdarzyło – o tyle często zapominamy o drobiazgach lub pozostawiamy je przy drzwiach wyjściowych. Co trzeba zabrać na wyjazd na narty? Co kupić? Lepsza będzie wypożyczalnia czy sprzęt własny? Oto 6 podstawowych spraw, o których powinnaś pamiętać:
1. Sprzęt
Oczywista oczywistość, o której trudno, choć można zapomnieć. Niejeden spakował narty, ale zapomniał o kijkach. Absolutne “must have” w przypadku wyjazdu na narty to: narty z kijkami lub deska snowboardowa, buty, google i kask, a także coś nieprzemakalnego. Koniecznie sprawdź także stan swojego sprzętu! Przed sezonem deskę lub narty należy nasmarować (można to zrobić samodzielnie bądź powierzyć serwisowi), sprawdzić wiązania oraz to, czy kask lub gogle nie mają uszkodzeń. Wszystko to nie tylko poprawi komfort jazdy, ale też uchroni przed obrażeniami podczas upadku, a nawet uratuje życie.
2. Ciepłe ubranie
To gwarancja tego, że nie rozchorujemy się i nie pogrzebiemy pod piaskiem niepowodzenia całego naszego wyjazdu. Należy pamiętać, że warunki w górach bywają surowe i bezlitosne, a w trakcie przemieszczania się i jazdy wdychamy zimne powietrze, narażeni jesteśmy na wiatr czy wilgoć. To, o czym należy pamiętać w kwestii ubrania to: ciepłe skarpetki, dres, sweter, ciepła bluza, polar, ciepłe buty, szalik, ciepła czapka lub nauszniki oraz komfortowa bielizna.
3. Dokumenty
Jeżeli planujesz wyjazd zagranicę, obowiązkowo pamiętaj o EKUZ – Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dzięki niej, w razie nieszczęśliwego wypadku, otrzymasz pomoc medyczną, którą pokryje Twoje ubezpieczenie. W przypadku braku EKUZ, wystawiono by Ci rachunek na bajońską sumę. Natomiast zarówno w przypadku wyjazdu zagranicę, jak i w polskie góry, warto pamiętać o wykupieniu ubezpieczenia. Zorientuj się, gdzie się ubezpieczyć.
4. Przegląd auta
Jeżeli planujesz wyjazd na narty i przewidujesz podróż samochodem, koniecznie zadbaj o jego dobry stan techniczny. To bezpieczeństwo Twoje i podróżujących z Tobą. Z podstawowego wyposażenia zabrać należy ze sobą klucze i narzędzia, skrobaczkę, szczotkę do odśnieżania, odmrażacz do szyb i zamków, latarkę, łańcuchy do kół oraz saperkę. Przydatne będzie posmarowanie uszczelek od drzwi i bagażnika silikonem, by nie przymarzały w trakcie mrozów. Ważna kwestia to także akumulator – jeżeli jego stan jest nienajlepszy, warto zastanowić się nad wymianą. Nie zaszkodzi pomyśleć o zalaniu zimowego paliwa oraz wymienieniu filtrów paliwowych, jeżeli chcemy mieć pewność, że auto odpali. Bagaż pakujemy zgodnie z zasadą „najcięższe pod spód, najlżejsze na wierzch”, a zewnętrzny dobrze mocujemy za pomocą linek. Warto także pamiętać, że nie każdy samochód przystosowany jest do jazdy w górach – o mniej rzeczy martwić się należy, mając terenówkę, a o więcej, gdy jedziemy samochodem przystosowanym do miejskich warunków. Specjaliści zalecają często, by w drugim wypadku zwyczajnie pomyśleć o wynajęciu auta na okres wyjazdu na narty.
5. Mapy i nawigacja
Choć dzisiaj nawigację mamy w telefonach komórkowych i praktycznie każdy ma do niej dostęp za pośrednictwem Internetu, warto pamiętać o starych, dobrych mapach. W górach łatwo zgubić zasięg i wówczas elektronika okazuje się nieprzydatna. Jeżeli posiadasz mapę, nawet w warunkach bez nawigacji poradzisz sobie z powrotem ze szlaku bądź dotarciem do celu.
6. Zestaw pierwszej pomocy
Nawet najlepszym pogromcom stoków narciarskich zdarzają się upadki. Podczas wyjazdu na narty warto mieć ze sobą apteczkę pierwszej pomocy wyposażoną w m.in. bandaż elastyczny, krem na ból mięśni lub opuchliznę, coś do odkażania ran, a także termometr i leki na kłopoty gastryczne bądź przeciwbólowe. Dzięki temu zaradzisz nieprzyjemnym niespodziankom w trakcie wyjazdu na narty.
Jak ćwiczyć przed wyjazdem na narty? Porady i wskazówki
Oprócz powyższych, Twoim najważniejszym bagażem podczas wyjazdu na narty będzie sprawność i kondycja fizyczna. Jeżeli nie jesteś częstym bywalcem stoków narciarskich, tym bardziej zależeć Ci powinno na przygotowaniu mięśni i stawów do wysiłku, ponieważ jazda na nartach „na sucho” grozi poważnymi kontuzjami. Jak ćwiczyć przed wyjazdem na narty?
Bez względu na to, czy jesteś amatorem czy osobą zaawansowaną, istnieją ćwiczenia, które pomogą Ci poprawić kondycję przez wyjazdem na narty oraz przygotować mięśnie odpowiednio na tę okoliczność. Jak zadbać o kondycję przez wyjazdem na narty? Oto nasze porady i wskazówki.
Wyjazd na narty – jak zadbać o kondycję? Ćwiczenia dla początkujących
Kiedy zacząć treningi? Poleca się je rozpocząć około 6-8 tygodni przed wyjazdem. Pozwoli to poprawić ogólną wydolność organizmu oraz przyzwyczaić mięśnie do wysiłku, a stawy do obciążeń. Ćwiczenia mają na celu wzmocnić przede wszystkim ścięgna, a także poszczególne partie mięśni brzucha, czworogłowe i przywodziciele ud, łydki, mięśnie grzbietu oraz uelastycznić stawy.
Pamiętaj, że jeżeli pominiesz aspekt kondycyjny, już pierwsza jazda na nartach zakończyć się może zakwasami uniemożliwiającymi dalszą zabawę podczas wyjazdu.
Jak ćwiczyć przed wyjazdem na narty - porady i wskazówki dla początkujących
- Przysiady – uniwersalne i najpowszechniejsze ćwiczenie, mające na celu wzmocnienie mięśnia czworogłowego uda. Jeżeli chcemy lepszych efektów, warto zmieniać obciążenie na poszczególną nogę (np. ćwicząc na niestabilnym podłożu lub jedną z nóg ustawiać do ziemi pod kątem około 35 stopni) lub ćwiczyć z niewielkim odciążeniem. W ten sposób dobrze wyćwiczymy mięsień czworogłowy uda, a to zapewni nam stabilną pozycję podczas jazdy na nartach.
UWAGA: Podczas przysiadów powinny uważać osoby z problemami kręgosłupa.
- Wznoszenie na palcach – ćwiczenie mające na celu wzmocnienie łydek, polegające na unoszeniu i opuszczaniu pięt. Dla lepszych rezultatów można stosować obciążenie, np. w trakcie wykonywania ćwiczenia trzymać w dłoniach ciężarki.
- Brzuszki – mięśnie brzucha są mocno zaangażowane w trakcie jazdy na nartach. Dobrym rozwiązaniem na ich wzmocnienie będą klasyczne skłony, unoszenie kolan i łokci po skosie w pozycji leżącej, skłony bokiem, wymachy nóg (tzw. nożyce), deska, rowerek czy ćwiczenia imitujące wiosłowanie. Dzięki takiemu zestawowi zapewnimy rozwój i wzmocnimy wszystkie partie brzucha.
- Pośladki – również pośladki niemal nieustannie pracują podczas jazdy na nartach. Dobrymi domowymi ćwiczeniami na ich wzmocnienie są m.in. unoszenie nóg w klęku podpartym, unoszenie nóg w pozycji bocznej lub w leżeniu przodem, unoszenie bioder w pozycji leżącej, wymach w tył z oporem czy wspomniane wyżej
- Zacznij maszerować lub biegać – już nawet 15 minut marszu lub biegu poprawi wydolność Twojego organizmu. Nie musisz porywać się od razu na 10 kilometrów, ponieważ, jak mawiał Horacy: Dimidium facti, qui coepit, habet (Kto zaczął zrobił już połowę). Wystarczy zatem, że w ogóle zaczniesz i stopniowo będziesz zwiększać dystans. Być może, dzięki takim przygotowaniom, na trwale pokochasz ten rodzaj aktywności fizycznej i staniesz się regularnym biegaczem.
O czym jeszcze pamiętać organizując wyjazd na narty?
Oprócz ćwiczeń, warto pamiętać o odpowiedniej i zbilansowanej diecie, która znacznie pomoże osiągnąć oczekiwane rezultaty. Poświęć na ćwiczenia od 3 do 5 dniu w tygodniu, wykonując je w zależności od aktualnie posiadanej kondycji. Najważniejszym jest, by nie zrażać się na początku, ponieważ – jak głosi porzekadło – wszystkie one bywają trudne, a efekty nie są widoczne od razu. Ciężko ci zacząć lub przekonać się do ruchu, bo stare przyzwyczajenia biorą górę? Pomyśl zatem o np. ćwiczeniu przed telewizorem lub komputerem, z odpalonym filmem albo o zapisaniu się na siłownię, gdzie łatwiej Ci będzie się zmotywować.
Nasza dobra kondycja i dieta przekładają się także na naszą odporność.
Ćwiczenia przed wyjazdem na narty pozwolą Ci zahartować mięśnie i wzmocnić organizm, dzięki czemu Twojego pobytu w górach nie pokrzyżują kontuzje, zakwasy czy choroby.
O czym pamiętać, planując wyjazd na narty? Oto nasza CHECKLISTA
Jeżeli z Twoją pamięcią nie jest najlepiej, bo albo masz za dużo na głowie, albo… Po prostu nie jest z nią najlepiej, warto jej dopomóc. Spisz listę potrzebnych rzeczy na kartce, a potem odznaczaj kolejne spakowane. Jak zrobić to łatwo? Oto nasza checklista na przykładowy, tygodniowy wyjazd na narty (dla jednej osoby). Zobacz, co w niej uwzględniliśmy i ewentualnie dodaj od siebie bądź odejmij, jeżeli uznajesz, że to niepotrzebne!
Pobierz i wydrukuj CHECKLISTĘ – przykładowy bagaż na tygodniowy wyjazd na narty.