Ruch to zdrowie. To nie jest truizm, a potwierdzony fakt. Powinny o tym pamiętać szczególnie osoby starsze, których w każdym europejskim społeczeństwie jest coraz więcej.
Regularna aktywność fizyczna znacząco poprawia pracę układów oddechowego i krążenia. Wpływa hamująco na rozwój wielu chorób, np. choroby niedokrwiennej serca, nadciśnienia, cukrzycy, otyłości, osteoporozy czy otyłości, a także wielu stanów bólowych. Pomaga uniknąć lub znacząco ograniczyć korzystanie z zabiegów rehabilitacyjnych.
Za sprawą ćwiczeń fizycznych, choćby bardzo umiarkowanych, ale konsekwentnie prowadzonych zwiększa się elastyczność i siła mięśni. Ma to olbrzymie znaczenie dla zachowania samodzielności ruchowej osób starszych. Ta z kolei buduje poczucie niezależności i odgrywa ważną rolę w przeciwdziałaniu stanom lękowym i depresji. Problemem wieku podeszłego jest bowiem nie tylko fizyczna utrata zdrowia, ale również niedomagania ze strony psychiki.
Ruch to zdrowie dla seniorów, a zdrowi i zadowoleni seniorzy, to ich szczęśliwe dzieci i wnuki. Na fizycznych ćwiczeniach seniorów zyskuje całe społeczeństwo, warto więc dbać o aktywność osób starszych.
Najtrudniej zacząć
Zachęcenie starszych osób do aktywności fizycznej może przysporzyć nieco kłopotu. Jeśli wcześniej stroniły od ruchu, to trudno wymagać, by nagle polubiły bieganie. Uczestnictwo w ćwiczeniach sportowych będzie łatwiej uzyskać, jeśli dawkę ruchu będziemy stopniować. Najlepiej zacząć od regularnych spacerów, które dotleniają organizm, pomagają pozbyć się napięcia i pozytywnie wpływają na samopoczucie. Można też zaproponować wspólne zajęcia na pływalni, które doskonale wpływaj na zdrowie w każdym wieku.
Ważne towarzystwo
Starsi ludzie bardzo często cierpią dyskomfort z powodu samotności, a w nowych sytuacjach czują się niepewnie. W trakcie początkowych spacerów czy ćwiczeń nie pozostawiajmy seniorów sobie samym. Nasze towarzystwo jest potrzebnym dla nich wsparciem, które doda im odwagi i pewności siebie. W późniejszym czasie można poszukać grupy równolatków uprawiających sport i zachęcić do dołączenia się do nich. Będzie to dodatkową atrakcją i poszerzy być może grono znajomych.
Jakie ćwiczenia?
Aktywność osób starszych powinna wpływać na podstawowe aspekty sprawności fizycznej: poprawiać wydolność tlenową, poprawiać elastyczność i koordynację ruchu i wzmacniać siłę mięśni. Z tego też powodu działania fizyczne należy tak dobierać, aby zawierały ćwiczenia wytrzymałościowe (marsz, bieganie, taniec, pływanie, jazda na rowerze), ćwiczenia rozciągające (stretching) i ćwiczenia siłowe (zestaw 8-10 ćwiczeń wzmacniających najważniejsze grupy mięśniowe). Ćwiczenia wytrzymałościowe należy wykonywać 2 razy w tygodniu po 20 minut ze średnią intensywnością, podobnie jak ćwiczenia siłowe. Ćwiczenia rozciągające najlepiej wykonywać codziennie przez 5-10 minut.
Bardzo ważnym elementem wykonywania ćwiczeń fizycznych przez osoby starsze jest rozgrzewka. Powinna ona rozpoczynać każdy rodzaj aktywności sportowej i trwać przy zachowaniu lekkiej lub umiarkowanej intensywności przez kilka minut.
Nie przesadzać
Dojrzały organizm nie ma takich możliwości fizycznych jak młody. Raczej nie należy zachęcać seniorów do bicia rekordów. Wysiłek fizyczny należy w starszym wieku dawkować, ale nawet jeśli dawki będą bardzo umiarkowane, aktywność fizyczna przyniesie pozytywne rezultaty. Uczestnictwo w ruchu fizycznym zawsze działa odmładzająco, często bardziej niż zabiegi medycyny estetycznej.