W okresie ciąży oraz połogu, pomimo zachowywania higieny oraz prowadzenia zdrowego trybu życia, nie zawsze można uniknąć zakażenia okolic intymnych lub grzybicy pochwy. Nieleczone zakażenie w obrębie dróg rodnych może stać się przyczyną poważnych powikłań: poronienia, przedwczesnego porodu lub wystąpienia u noworodków wrodzonego zakażenia. Grzybica pochwy natomiast może stanowić zagrożenie dla zdrowia zarówno matki, jak i dziecka.
Jakie są przyczyny i objawy grzybicy pochwy
Przyczyną grzybicy są najczęściej zmiany hormonalne, zachodzące w organizmie kobiety w czasie ciąży, zmniejszona ogólna odporność organizmu, a także niewłaściwej higieny osobistej. Grzybica pochwy objawia się świądem, pieczeniem, bólem, obrzękiem, zaczerwienieniem błony śluzowej pochwy lub upławami. Jeśli wystąpi którykolwiek ze wspomnianych objawów, należy niezwłocznie skontaktować się z ginekologiem.
Działania profilaktyczne
Rozwojowi grzybicy pochwy można zapobiec, pamiętając o kilku zasadach. Należy nosić bawełnianą bieliznę, prać ją w delikatnych środkach piorących, a także wystrzegać się obcisłych spodni ze sztucznych tkanin. Po drugie, należy dobrać odpowiedni preparat do higieny intymnej oraz nie używać do mycia gąbek ani myjek, na których mogą rozwijać się chorobotwórcze bakterie i grzyby. Po trzecie, zawsze należy wycierać okolice intymne od przodu do tyłu, tak aby nie przenosić bakterii z okolic odbytu w pobliże pochwy.