Liposukcja to proces usuwania nadmiaru tkanki tłuszczowej w taki sposób, aby poprawić wrażenia estetyczne pacjenta. W zależności od potrzeb, możesz zdecydować się albo na liposukcję klasyczną typu SAL, albo PAL, WAL lub też tzw. liposukcję ultradźwiękową.
Spis treści
Jedna liposukcja, pięć różnych metod usuwania tłuszczu
Z pojęciem liposukcji kojarzy ci się prawdopodobnie tylko tzw. liposukcja klasyczna (inaczej także: SAL), która sprowadza się do odessania tkanki tłuszczowej pod ciśnieniem przy wykorzystaniu kaniuli o średnicy od 1.5 do 2.5 mm. W praktyce jednak wyróżniamy od 5 do 6 różnych metod, a każda z nich przebiega w nieco inny sposób.
Liposukcja klasyczna SAL
SAL jest najpopularniejszą techniką usuwania tłuszczu. Podejmuje się jej większość gabinetów chirurgicznych w Polsce. Polega na odessaniu nadmiaru tkanki kaniulą. Pewną odmianą liposukcji klasycznej jest tzw. liposukcja wibracyjna (inaczej: PAL) z tą różnicą, że za ruch kaniuli odpowiada zaawansowana aparatura.
Liposukcja WAL
WAL sprowadza się do wykorzystania mechanicznej kaniuli oraz (podawanego przez kaniulę) roztworu wody ze specjalnym preparatem, który skutecznie rozbija i usuwa tkankę tłuszczową. W praktyce technika WAL jest mniej inwazyjna, a co za tym idzie – towarzyszy jej mniejszy obrzęk.
Liposukcja ultradźwiękowa
Za pomocą kaniuli chirurg kieruje falę ultradźwiękową, która skuteczne rozbija tłuszcz do postaci płynnej, a następnie ją odsysa. Zabieg zajmuje nieco więcej czasu w porównaniu do SAL (równomierne usunięcie tkanki wymaga dużej wprawy ze strony osoby prowadzącej zabieg), ale podobnie jak przy WAL – jest mniej inwazyjny.
Poza tym możesz poddać się także liposukcji:
- EUAL,
- wspomaganej,
- laserowej.
Pięć najważniejszych pytań o liposukcję
1. Ile kosztuje zabieg liposukcji?
To, ile będziesz musiała zapłacić za liposukcję zależy nie tylko od samego gabinetu chirurgii plastycznej, ale i objętości tłuszczu, liczby partii ciała z jakiego będzie usuwany, wybranej techniki, rodzaju znieczulenia oraz wielu innych kryteriów.
Orientacyjny koszt liposukcji brzucha i talii to od 5-6 tys. do około 10 tys. złotych.
2. Ile czasu spędzę na stole zabiegowym?
W praktyce liposukcja trwa od kilkudziesięciu minut do około 1-2 godzin, ale zanim wrócisz do domu, po zabiegu będziesz pod obserwacją chirurga przez 1 – 2 doby.
3. Czy są jakiekolwiek przeciwwskazania do liposukcji?
Liposukcja jest zabiegiem inwazyjnym, a co za tym idzie, stan zdrowia pacjenta powinien być nienaganny. Mowa tutaj nie tylko o przeziębieniach, ale i poważnych schorzeniach takich jak np. niewydolność nerek, problemy z układem krążenia i wątrobą.
Chirurg może odmówić zabiegu, jeśli cierpisz na martwicę lub łuszczycę skóry (lub jakiekolwiek inne zmiany skórne), przyjmujesz leki hormonalne, zmagasz się z nowotworem oraz przewlekłymi schorzeniami narządów wewnętrznych.
4. Jak długo będę wracała do zdrowia?
Standardowy okres rekonwalescencji to 1-4 tygodnie w zależności od liczby miejsc, z jakich zostanie usunięta tkanka tłuszczowa. Obrzęk po zabiegu możesz zneutralizować masażami.
6. Jak długo będzie utrzymywał się efekt?
Wszystko zależy od ciebie. Pamiętaj, że liposukcji nie możesz traktować jako jedynego skutecznego rozwiązania na problemy z otyłością. Jeśli nie będziesz prowadziła zdrowego trybu życia (zdrowa żywność, aktywność fizyczna itd.), problem z nadmiarem tkanki tłuszczowej wróci.
Fotografia zgodnie z licencją CC BY 2.0 | Autor fotografii: Irekia