Duże i ciężkie piersi mogą nadmiernie obciążać kręgosłup i plecy oraz deformować kształt klatki piersiowej. Dlatego zmniejszenie piersi jest zabiegiem nie tylko natury estetycznej, ale i zdrowotnej. Operacja pomniejszania piersi wiąże się również z poprawą ich kształtu.
Spis treści
Przeciwwskazania:
- niepełnoletność,
- nieukończony proces naturalnego wzrostu piersi (zwykle zabiegi wykonuje się u kobiet między 20. a 40. rokiem życia, kiedy skóra jest najbardziej elastyczna),
- ciąża oraz karmienie piersią (pół roku od karmienia),
- infekcja (m.in. gorączka, katar, przeziębienie),
- jakiekolwiek zmiany tkanki piersiowej,
- ryzyko nowotworu i obciążenia genetyczne,
- schorzenia skórne i problemy dermatologiczne,
- problemy z krzepliwością krwi,
- cukrzyca,
- nieuregulowane ciśnienie,
- duszności,
- zaburzenia psychiczne, np. depresja, dysmorfofobia (poczucie lęku wynikającego z przekonania o nieestetycznym wyglądzie lub budowie własnego ciała).
Przygotowanie do zabiegu chirurgicznego:
- Konsultacja z chirurgiem plastycznym: ustalenie motywacji i oczekiwań wobec operacji plastycznej. Podczas wizyty lekarz przybliża możliwe do uzyskania efekty oraz ryzyko i ograniczenia w wykonaniu zabiegu, dokonuje wywiadu chorobowego: zachorowania w rodzinie, przebyte choroby, alergie itp., a także dokonuje oceny elastyczności skóry.
- Badania ogólnego stanu zdrowia (badania laboratoryjne: grupa krwi, morfologia z rozmazem OB badanie moczu, koagulogram (APTT, wsk. Quicka, INR), glikemia na czczo, elektrolity (K, Na), jonogram, mocznik, kreatynina, antygen HBS, HIV, HCV itp., EKG z opisem, RTG klatki piersiowej, USG lub mammografia piersi.
- Szczepienie przeciw WZW typu B.
- Termin zabiegu ustalany jest na czas po miesiączce ze względu na obniżoną krzepliwość krwi bezpośrednio przed i podczas menstruacji (najlepszym terminem jest pierwszy dzień po miesiączce).
- Przed zabiegiem warto przygotować mieszkanie oraz odzież tak, aby zminimalizować niepotrzebny wysiłek oraz niedogodności (ułożenie potrzebnych rzeczy w łatwo dostępnych miejscach, zakup odpowiedniego biustonosza oraz miękkich ubrań).
- Rezygnacja z papierosów na miesiąc przed zabiegiem (ograniczają wchłanianie tlenu przez komórki, powodując tym samym dłuższą rekonwalescencję).
- Przyzwyczajenie się do spania na plecach w przypadku, gdy pacjentka śpi na brzuchu.
- Przed operacją nie należy nic jeść ani pić (6 godzin) oraz odstawić leki (po konsultacji z lekarzem).
- Przed operacją należy przyjmować prewencyjne antybiotyki.
Opis zabiegu:
Pomniejszanie piersi wykonywane jest w znieczuleniu ogólnym i trwa zwykle ok. 3-4 godziny. Zabieg polega na usunięciu nadmiernej ilości tkanki piersiowej. Chirurg dokonuje cięcia na piersi, usuwa nadmierną ilość tkanki podskórnej i gruczołu z dolnej części piersi. Następnie przenosi brodawkę wraz z otoczeniem we właściwe miejsce i modeluje pierś. Aby zapobiec krwiakom, zakłada się dreny.
Pielęgnacja po zabiegu:
- Po zabiegu zakładane są opatrunki z bandaża elastycznego. Opatrunki należy stosować przez 10 dni. Wymagane jest noszenie specjalistycznego stanika.
- Do całkowitego wygojenia się ran i zdjęcia szwów piersi można myć jedynie gąbką.
- Po wykonaniu zabiegu pacjentka może odczuwać ból, dlatego przed 2-5 dni po operacji można przyjmować leki przeciwbólowe.
- Przez pierwszy tydzień po operacji należy zapewnić sobie urlop wypoczynkowy.
- Po 10 dniach od operacji zostaną zdjęte szwy. Do tego czasu wskazane jest ograniczenie aktywności fizycznej.
- Przez 6 tygodni zabronione jest podnoszenie rąk do góry (wiąże się to z trudnościami m.in. w myciu włosów).
- Przez dwa miesiące od operacji należy unikać dźwigania ciężkich przedmiotów (powyżej 2,5 kg), ćwiczeń, sportów, a także zachować ostrożność podczas współżycia seksualnego.
- Normalny wygląd piersi (bez obrzęku) zostanie osiągnięty po 2-4 miesiącach od zabiegu, dlatego pacjentka powinna zachować cierpliwość.
- Opalanie w solarium można rozpocząć po 14 dniach od operacji. Blizny powinny być smarowane kremami z wysokim filtrem ochronnym oraz chronione specjalnymi plastrami przez minimum pół roku po zabiegu.
- W razie wypadku lub uderzenia, zmiany kształtu piersi, ich twardości i innych niepokojących objawów należy odwiedzić chirurga.
- Wizyty kontrolne odbywają się po miesiącu, po 3 miesiącach, po roku, po 10 latach. W czasie wizyt przeprowadza się kontrole piersi oraz robi badanie USG.
Ile kosztuje pomniejszanie piersi:
9000-15000 zł
Na raty – od 222 zł miesięcznie.