Duże piersi – powód do zadowolenia czy przekleństwo?

Obfity biust, symbol kobiecości, nie zawsze jest powodem zadowolenia. Trudno to wyobrazić sobie posiadaczkom małych piersi, jednak przekonanie o zbyt dużym biuście towarzyszy wielu kobietom.

Duże piersi w okresie dojrzewania to przede wszystkim zagadnienie estetyczne. Młode dziewczyny nierzadko popadają w kompleksy z powodu zbyt dużego biustu, który wydaje im się odwracać uwagę od ich osobowości. Jeśli takie przekonanie utrzyma się w dorosłym życiu, to na pewno skomplikuje ich relacje z otoczeniem. Nie znaczy to jednak, że w młodzieńczym wieku należy zmniejszać biust. Operacja jest na tyle skomplikowana, że nie wykonuje się jej u kobiet, które w przyszłości zamierzają karmić piersią.

W dojrzałym wieku za duży biust bywa problemem nie tylko estetycznym, ale także zdrowotnym. Makromastia – nadmierny przerost tkanki łącznej piersi – jest jednostką chorobową. Przeciętnie każda z piersi waży ok. 0,5 kg. Pierś uważana za dużą to waga nawet pięciokrotnie wyższa. Piersi z nadmiernie przerośniętą tkanką łączną ważą nawet kilkanaście, kilkadziesiąt kilogramów. Zbyt duże piersi nadmiernie obciążają kręgosłup, szczególnie na odcinku szyjnym, ramiona, mogą również powodować bóle pleców w odcinku lędźwiowym. Nie sprzyjają spaniu na brzuchu, bieganiu, mogą zniechęcać do innejaktywności fizycznej i tym samym przyczyniać się do przybierania na wadze. Czasami utrudniają wykonywanie codziennych czynności. Posiadaczka największych piersi na świecie, Annie Hawkins-Turner, ma kłopoty z prowadzeniem samochodu.

Duże piersi wymagają specjalistycznej, doskonale dobranej bielizny, a także wyjątkowej pielęgnacji. Ciężar własny piersi powoduje ich większe ciążenie ku dołowi, rozciąganie skóry i jej wiotczenie. W okresie upałów niezbędne jest zachowanie szczególnej czystości delikatnej skóry pod piersiami, gdyż łatwo ulega odparzeniom i uszkodzeniom.

Jeśli biust nadmiernie obciąża organizm, jest powodem bólu lub zmian chorobowych, warto rozważyć zabieg zmniejszenia piersi, bo choć mówi się, że od przybytku głowa nie boli, to nie zawsze jest to prawda.

Więcej na temat zabiegu pomniejszania piersi przeczytasz TUTAJ