Przypominasz sobie lekcje nauki szczotkowania zębów w przedszkolu, kiedy pielęgniarka tłumaczyła, jak posługiwać się pastą z fluorem? Jeśli od tego pory nie aktualizowałaś swojej wiedzy na temat pielęgnacji jamy ustnej, czas na zmiany. Dziś mamy dla ciebie kilka zaskakujących faktów, które mogą mieć bezpośredni wpływ na twój uśmiech. Nie żartujemy.
5 faktów o codziennej higienie jamy ustnej
Fakt 1: Zdrowe zęby to niekoniecznie te śnieżnobiałe
Nie zrozum nas źle – nie mamy nic przeciw śnieżnobiałemu uśmiechowi, ale fakt, że twoja koleżanka może pochwalić się znacznie ładniejszym uśmiechem to jeszcze nie powód do zmartwień. To jakiej barwy są twoje kły i zęby trzonowe jest wypadkową tego, co ląduje na twoim talerzu każdego dnia oraz (przede wszystkim) genów. Jeśli odstawisz kawę, herbatę i papierosy, masz szansę na poprawienie jasności zębów o 1-2 tony, ale nie licz na przełom.
Powinnaś wiedzieć, że zęby, którymi chwalą się gwiazdy to najczęściej efekt długoterminowego wybielania albo tzw. koronowania (Patrz więcej: Nie myl koronek z implantami. To nie to samo). Jeśli cierpisz na pojedyncze ubytki – możesz zdecydować się na implant. Jego koszt to średnio 3 do 6 tys. złotych, ale w zamian możesz liczyć na wysoki komfort i ponadprzeciętny efekt wizualny.
Fakt 2: Cukier to nie jedyny wróg z jakim muszą zmierzyć się twoje zęby
Jednym z popularnych mitów, które przewijają się na branżowych forach dyskusyjnych jest fakt, że cukier ma zabójczy wpływ na zęby. W praktyce to tylko półprawda. Nawet gdybyś ograniczyła spożycie cukrów do minimum, ale nie wypracowała odpowiednich nawyków higienicznych, efekt byłby żaden. Dlaczego? Dla kondycji Twoich zębów zabójczym połączeniem są bakterie, cukry i kwasy – wyeliminowanie tylko jednego fragmentu z całego łańcucha w praktyce nic nie wnosi. Pamiętaj, że tak samo jak po zjedzeniu pączka, jak i zwykłej kanapki, usta powinnaś przynajmniej przepłukać czystą wodą.
Fakt 3: Nitkowanie zębów bardziej wskazane niż myślisz
Każdorazowe nitkowanie zębów jest równie ważne, co ich szczotkowanie. Mimo że po nitkę sięga regularnie tylko co 10. z nas, to jeszcze żaden powód, dla którego i ty miałabyś wpisywać się w ten schemat. Nitkowanie to obowiązkowa profilaktyka – dzięki niemu masz szansę uniknąć m.in. ostrych stanów zapalnych. Jeśli sądzisz, że to bolesne lub uciążliwe, poproś w aptece o super śliskie nici, które znacznie lepiej radzą sobie z ciasno ułożonymi zębami.
Nawet jeśli na codzienne nitkowanie będziesz poświęcała zaledwie 2-3 minuty, obniżasz ryzyko nagromadzenia się osadu między zębami nawet o 80%.
Fakt 4: Gwałtowne wahania temperatur nie powodują pękania zębów
Mimo że nie pochwalamy popijania lodów gorącą kawą, to nawet duże różnice temperaturowe nie będą powodem, dla którego na twoim zębie miałyby pojawić się pęknięcia. Owszem – szkliwo jest zagrożone, ale te mikrouszkodzenia są na tyle płytkie, że nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla twoich zębów, a jeśli chcesz je w ogóle dostrzec, będziesz musiała się nie lada nagimnastykować przed lustrem.
Fakt 5: Mycie zębów na chwilę po zjedzeniu posiłku to zły pomysł
Zanim chwycisz za szczoteczkę do zębów po śniadaniu, obiedzie lub kolacji uzbrój się w cierpliwość. Kwasy i cukry zawarte w potrawach skutecznie osłabiają szkliwo, a to znaczy tylko tyle, że mechaniczne usuwanie zanieczyszczeń z przestrzeni międzyzębowych prowadzi do miejscowych ubytków (przede wszystkim w miejscu kontaktu zęba z dziąsłem). Znacznie lepszym pomysłem będzie kilkukrotne przepłukanie ust wodą; po samą szczoteczkę chwyć nie wcześniej niż po 30-40 minutach po odejściu od stołu.