Otoczenie ma bardzo duży wpływ na nasze samopoczucie. Kolor pomieszczeń, w których przebywamy może dodawać nam energii albo wywoływać zmęczenie, kolor ubrania podkreśli naszą pewność siebie albo zgasi urodę. Jakie kolory wybierać?
Biały – kolor dla osób samodzielnych, nielubiących ograniczeń, mających stale nowe plany. Pozwala uspokoić myśli i poczuć wolność. Jest symbolem czystości i otwartości. Bardzo dobrze łączy się z innymi kolorami. Nie zawsze będą się z nim dobrze czuły osoby niezdecydowane i mające kłopoty z przejściem od planów do działania.
Czarny – od zawsze symbolizował tajemnicę i czary. Lubią go najczęściej osoby opanowane i niezależne, mające poczucie własnej wartości i sprecyzowane poglądy, nieulegające wpływom. Czerń może wywoływać przygnębienie, zwłaszcza u osób niepewnych siebie. Daje również poczucie ograniczenia, zamknięcia i separacji. Nie jest wskazany dla osób szukających akceptacji otoczenia, ponieważ podkreśla odrębność.
Czerwony – przyciąga wzrok i skupia uwagę. Zastosowany w pomieszczeniach działa energetyzująco, ale jednocześnie może wywoływać agresję. Jest barwą najsilniejszych emocji – miłości i nienawiści, dlatego powinni unikać go cholerycy mający skłonność do zbyt impulsywnych działań. Pozytywnie wpływa natomiast na osoby przemęczone i zniechęcone, gdyż podnosi ich poziom energii.
Fioletowy – wpływa na rozwój duchowy człowieka, uspokaja, relaksuje. Sprzyja medytacji i rozważaniom nad własnymi potrzebami. Wprowadza nastrój refleksji i harmonię. Cenią go osoby wyciszone i zrównoważone, szukające zgody i ciszy, o niezakłóconej samoocenie. Źle będą odbierały go osoby o niskiej samoocenie.
Pomarańczowy – motywuje do działania, łagodzi myśli i nadaje im optymizm, pobudza łaknienie. Bardzo często podnosi poczucie własnej wartości. Jest wyrazem otwartości i nowoczesności, łączy witalność i radość z młodością i przekonaniem o możliwości pokonania życiowych przeszkód. Dobrze czują się z nim osoby towarzyskie i ciekawe wszystkiego, co nowe. Źle będą reagować na kolor pomarańczowy stroniący od towarzystwa introwertycy i osoby zagubione.
Żółty – wywołuje radość, działa energetyzująco. Dodaje pewności siebie i sprzyja łagodzeniu konfliktów. Nastraja optymistycznie, jednak może również wywoływać irytację, jeśli jest go w nadmiarze i tym samym przyczyniać się do złego samopoczucia. Preferowany jest przez osoby pewne swojego zdania, nielubiany przez osoby łatwo poddające się krytyce.
Niebieski – kolor relaksu i spokoju. Symbolizuje bezkres nieba i chłód oceanu. Pomaga odzyskać równowagę, dlatego polecany jest osobom wyczerpanym psychicznie. Sprzyja podejmowaniu decyzji. Lubią go osoby kierujące się intuicją, samodzielne, twórcze, posiadające bogatą wyobraźnię. Może wywoływać smutek i przygnębienie.
Wygodne finansowanie drogich zabiegów w systemie spłaty w ratach. Sprawdź na www.mediraty.pl
Zielony – odpręża i daje poczucie bezpieczeństwa. Jest uważany za kolor neutralny. Silny związek koloru zielonego z naturą sprawia, że tonizuje nastrój. Podnosi wiarę w swoje możliwości, wpływa optymistycznie, działa uspokajająco, ale jednocześnie rozleniwiająco. Z tego też powodu powinny unikać go osoby odkładające podejmowanie decyzji i skłonne do bierności.
Brązowy – sprzyja skrywaniu emocji i uczuć, zatem źle będzie wpływał na osoby mające skłonność do zamykania się w sobie. W dużej ilości może wywoływać przygnębienie. Jednocześnie brązowy to kolor wywołujące wrażenie naturalności i harmonii. Wywołuje atmosferę ciepła, spokoju i bezpieczeństwa. Docenią go osoby lubiące stabilizację.
Wpływ koloru na samopoczucie człowieka jest bezsprzeczny. Barwy w naszym otoczeniu nie tylko odzwierciedlają nasz nastrój, ale również podkreślają naszą osobowość. Pamiętajmy o tym, dobierając dodatki do mieszkania albo kupując nowe ubranie. Nie kierujmy się wyłącznie modą. Dobre samopoczucie ma większe znaczenie.