O przyczynach, konsekwencjach i leczeniu spodziectwa opowiada dr n. med. Mieczysław Śmigielski, specjalista w chirurgii i urologii dziecięcej.
Spodziectwo jako choroba pojawia się rzadko, wiele osób w ogóle nie wie, czego dotyczy ten problem. Czym właściwie jest?
Spodziectwo jest najczęściej występującą wadą wrodzoną cewki moczowej i prącia u chłopców. Polega na niedorozwoju obwodowego odcinka cewki moczowej. Cewka nie dochodzi do szczytu żołędzi, a jej ujście położone jest na brzusznej (spodniej) stronie prącia, na mosznie lub na kroczu. Wada może stanowić niewielki defekt kosmetyczny lub dysfunkcję oddawania moczu i seksualną, stanowiącą poważny problem psychologiczny.
W jaki sposób można rozpoznać chorobę?
Chorobę można i należy rozpoznać jak najwcześniej. Wczesna interwencja lekarska ułatwia wyleczenie schorzenia. Ustalenie rozpoznania spodziectwa nie stanowi problemu. Wystarczy dokładnie ocenić wygląd narządów płciowych zewnętrznych.
Jak często zdarzają się takie przypadki?
Na każdych 300 żywo urodzonych chłopców jeden rodzi się ze spodziectwem. Wada może mieć różny stopień nasilenia, a co za tym idzie różne rodzaje leczenia. Dlatego jeśli coś nas zaniepokoi, powinniśmy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Co jest przyczyną spodziectwa?
Jednoznaczna przyczyna prowadząca do powstania spodziectwa nie została dotychczas ostatecznie poznana. Wystąpienie tego uszkodzenia tłumaczy się niepełnym rozwojem cech męskich w obrębie narządów płciowych płodu na skutek zaburzeń hormonalnych w określonym okresie rozwoju płodowego. Jeśli zahamowany zostanie embriologiczny rozwój cewki moczowej, ujawni się spodziectwo. Proces kształtowania się cewki moczowej rozpoczyna w części bliższej ciąży, ok. 9. tyg. ciąży i stopniowo posuwa się w kierunku obwodowym aż do ok.14. tyg. życia płodowego. W zależności od okresu, w którym zadziała czynnik uszkadzający, dojdzie do powstania wady na różnym poziomie: od krocza do żołędzi.
Czy spodziectwo jest wadą genetyczną?
Badania wskazują, że spodziectwo jest wadą wrodzoną uwarunkowaną wieloczynnikowo, co oznacza, że za jej rozwój mogą odpowiadać czynniki genetyczne, hormonalne i środowiskowe.
Jakie metody leczenia uznaje się za najskuteczniejsze?
Leczenie operacyjne spodziectwa ma na celu wytworzenie prawidłowej cewki moczowej oraz przywrócenie prawidłowego kosmetycznego wyglądu prącia. Wybór metody operacyjnej zależy od postaci wady, ilości i stanu skóry prącia, wieku pacjenta, doświadczenia chirurga, jak również możliwości technicznych szpitala. Nie ma więc operacji uniwersalnej dla wszystkich chorych ze spodziectwem. Jeszcze obecnie w wielu ośrodkach szeroko stosowane są metody, w których do końcowego wyniku dochodzi się w kilku etapach. W pierwszym etapie prostuje się prącie, następne operacje to rekonstrukcje cewki moczowej. W cięższych postaciach do wytworzenia brakującego odcinka cewki moczowej czasami zmuszeni jesteśmy wykorzystać płat skórny z wewnętrznej blaszki napletka, jednak wówczas nie ma już możliwości zrekonstruowania napletka.
Do jakich konsekwencji może doprowadzić zwlekanie z operacją?
W wieku starszym pojawiają się zaburzenia związane z czynnością płciową prącia. Nasilone zagięcie prącia, które uwydatnia się w czasie wzwodu stanowi istotną przeszkodę dla wprowadzenia prącia do pochwy. Trudności w tej sferze życia stanowią poważny problem psychiczny, dlatego warto zawczasu je zdiagnozować i rozwiązać problem.
Dziękujemy za rozmowę!
Redakcja pragnieniakobiet.pl