Wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki wyjaśnił, że program refundacji in vitro jest przeznaczony dla kobiet do 40. roku życia. Także dla tych, które już wcześniej korzystały z zabiegu in vitro. Wykluczone będą panie, które miały problemy z donoszeniem wcześniejszych ciąż. Kierownik Kliniki Niepłodności i Endokrynologii Rozrodu Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, profesor Leszek Pawelczyk dodał, że do programu kwalifikuje lekarz na podstawie dokumentacji medycznej.
Jeżeli pacjentka przejdzie proces kwalifikacji, to zostanie wpisana na listę oczekujących. Dane klinik i kobiet będą umieszczone w elektronicznym rejestrze. Będą tam gromadzone także wszystkie informacje związane z wykonywanymi zabiegami sztucznego zapłodnienia, ewentualnymi powikłaniami oraz dane o liczbie uzyskanych ciąż, ich przebiegu, urodzeniu dziecka i stanie jego zdrowia.
Rządowy program refundacji in vitro da możliwość skorzystania z niego w ciągu trzech lat ok. 15 tysiącom par. Na program przeznaczono w ciągu roku (czyli do czerwca 2014) ponad 67 milionów złotych.
Dowiedz się więcej o leczeniu niepłodności.