Każda z nas marzy o pięknym, białym i równym uśmiechu. W tym celu dbamy o leczenie swoich zębów, nosimy aparaty ortodontyczne, staramy się używać wybielających past. Jednak prawda jest taka, że nie wszystkie defekty urody da się skorygować w ten sposób. Czy oznacza to, że musimy zmagać się z kompleksami i unikać uśmiechania się? Niekoniecznie.
Istnieją bowiem rozwiązania z zakresu stomatologii estetycznej, dzięki którym możemy uzyskać spektakularny efekt. Jednym z nich są coraz popularniejsze licówki. Czym są i kiedy warto je stosować? Postarajmy się odpowiedzieć na to pytanie. Przede wszystkim warto przypomnieć, że licówki to specjalne, cienkie płytki, przyklejane do powierzchni naszych zębów.
Spis treści
Do poprawienia kształtu i barwy zęba
Kształt naszych zębów nie zawsze jest idealnie równy i prosty. Czasem nawet mimo leczenia ortodontycznego nie udaje się wyeliminować nierówności czy skrzywień, które nie prezentują się najlepiej. Podobnie sprawa wygląda z barwą zęba. Zażółcenia lub szary odcień nie zawsze jest skutkiem nieprawidłowej dbałości o higienę, a cechą naturalną naszego uzębienia lub następstwem leczenia.
Takie drobiazgi jak nieidealny kształt czy odcień zębów sprawiają jednak, że często wpadamy w kompleksy i nie czujemy się pewnie. W takiej właśnie sytuacji zastosowanie licówek to idealne rozwiązanie. Dzięki nim możemy bowiem zadbać o to, by zęby miały ładny, biały, a jednocześnie naturalnie wyglądający odcień oraz wyróżniały się równym kształtem.
Likwidacja diastemy (przerwy między zębami)
Twoje zęby są białe, a mimo to nie jesteś w stanie szeroko uśmiechnąć się w obawie, że ktoś patrzy? Problemem są nieestetyczne przerwy między zębami, które sprawiają, że twój uśmiech wydaje ci się nieatrakcyjny? Z całą pewnością ucieszy cię więc fakt, że za pomocą licówek możesz skutecznie i trwale zamaskować ten defekt i cieszyć się idealnym uśmiechem.
To możliwe. Dobrej jakości licówki porcelanowe nakładane przez doświadczonego specjalistę mogą być bowiem nieco szersze od faktycznego kształtu twojego zęba. Dzięki temu skutecznie zakryją diastemy, czyli przerwy między zębami. Nie musisz też bać się o trwałość takiego rozwiązania. Z powodzeniem posłuży ci przez wiele lat. Przekonało się o tym już wiele pań z tym problemem.
Korekcja złamań i uszczerbień na zębie
W życiu każdej z nas zdarzają się wypadki. Czasem na tyle niefortunne, że w ich wyniku dochodzi do złamania zęba lub uszczerbku. Dentysta może oczywiście spróbować wypełnić ubytek za pomocą plomb, często jednak nie udaje mu się wiernie odwzorować ani kształtu, ani kolorystyki zęba. Na szczęście, również w tym przypadku mogą pomóc nam licówki.
Dzięki licówkom porcelanowym możliwe jest skorygowanie nieestetycznych zmian i ubytków, które powstały w wyniku złamań i uszczerbień na zębie. Po wcześniejszym uzupełnieniu ubytków specjalista dobierze licówkę o kolorze zbliżonym do twojego naturalnego uzębienia i zakryje nieestetyczne zmiany byś dalej mogła cieszyć się pięknym uśmiechem.
Czego należy unikać po założeniu licówek?
Jeśli decydujesz się na założenie licówek musisz mieć świadomość, że konieczne będzie szczególne dbanie o swój uśmiech. Pozwoli ci ono zachować idealny efekt jaki dają licówki na znacznie dłużej. Czego więc należy unikać po założeniu licówek? W ciągu pierwszych dni po ich nałożeniu należy unikać spożywania produktów, które mogą doprowadzić do przebarwienia płytek.
Poza tym warto uważać na to, żeby nie dopuścić do odklejenia się licówki. Unikajmy więc przegryzania twardych przedmiotów (np. skorupek orzecha) oraz obgryzania paznokci. Poza tym, z powodzeniem możesz jeść wszystkie praktycznie pokarmy bez większych obaw. Szczególnie jeśli zdecydujesz się na nałożenie licówek w profesjonalnym, cieszącym się dobrą opinią gabinecie.
Jak długo utrzyma się efekt założenia licówek?
Decydując się na licówki każda z nas ma nadzieję, że piękny uśmiech pozostanie z nią na zawsze. Jak jednak wygląda prawdziwa trwałość licówek? Wszystko zależy od tego, na jaki rodzaj licówek się zdecydujemy. Najtrwalsze są licówki porcelanowe, które z powodzeniem mogą zdobić nasze zęby nawet przez około 8 lat. Licówki kompozytowe są natomiast nieco mniej trwałe, ale zapłacimy za nie mniej.