Żylaki to chorobowo poszerzone naczynia żylne, które mogą się pojawić na nogach, twarzy czy dekolcie. Jest to problem nie tylko kosmetyczny, ponieważ nieleczone żylaki mogą doprowadzić do bolesnych owrzodzeń skóry. W ich leczeniu stosuje się różne metody, np. mikroskleroterapię czy skleroterapię z użyciem ultrasonografu (UGS). Jednak coraz większą popularność zyskuje laserowe leczenie żylaków ze względu na swój mało inwazyjny charakter. Laserowe operacje żylaków zastępują klasyczny zabieg chirurgiczny (ang. stripping). Leczeniu może poddać się każdy pacjent, u którego stwierdzono niewydolność żyły odpiszczelowej i/lub odstrzałkowej. Ta nowoczesna metoda pozwala pozbyć się problemu bez wykonywania nacięć na skórze, co jest niemożliwe w przypadku tradycyjnych metod.
Spis treści
Przeciwwskazania:
- zaburzenia krzepnięcia,
- przeciwwskazania anestezjologiczne,
- nadciśnienie płucne,
- zaawansowania niewydolność tętnic obwodowych,
- niewydolność serca, wady zastawkowe,
- wszczepiony rozrusznik serca,
- przebyte lub aktywne zmiany zakrzepowo – zatorowe,
- zakrzepy lub zrosty w leczonym naczyniu,
- bardzo kręty przebieg żyły,
- naczynie bezpośrednio pod skórą (ryzyko poparzeń),
- za duża średnica niewydolnego naczynia.
Przygotowanie do zabiegu:
- Konsultacja z chirurgiem plastycznym: badanie stanu żylaków i dobór odpowiedniej metody. Podczas wizyty lekarz przedstawia informacje o możliwych do uzyskania efektach oraz o ryzyku i ograniczeniach w wykonaniu zabiegu, dokonuje wywiadu chorobowego: zachorowania w rodzinie, przebyte choroby, alergie itp.
- Badania ogólnego stanu zdrowia (badania laboratoryjne: grupa krwi, morfologia z rozmazem OB, badanie moczu, koagulogram (APTT, wsk. Quicka, INR), glikemia na czczo, elektrolity (K, Na), jonogram, mocznik, kreatynina, antygen HBS, HIV, HCV itp., EKG z opisem, RTG klatki piersiowej.
- Minimum 3 tygodnie przed zabiegiem należy odstawić leki hormonalne (w szczególności leki antykoncepcyjne).
- Na tydzień przed operacją należy zaprzestać zażywania pochodnych kwasu acetylosalicylowego (np. Aspiryna, Acard, Bestpirin, Polocard itp.).
- Przygotowanie miejsca, w którym zaplanowany jest zabieg (najlepiej w dniu zabiegu). Wygolenie włosów ze skóry lub depilacja chemiczna.
- W dniu zabiegu należy powstrzymać się od jedzenia i picia.
- Ubranie pooperacyjne powinno być luźne i miękkie, aby nie podrażniać miejsc poddanych zabiegowi.
Przebieg zabiegu:
W pierwszym etapie lekarz wykonuje mapping, polegający na szczegółowym zaznaczeniu na skórze miejsc ujścia oraz niewydolnych żył. Następnie wykonuje miejscowe znieczulenie. Do światła niewydolnej żyły lekarz wprowadza cewnik, którego końcówka emituje światło lasera. Wyzwolona w ułamku sekundy energia powoduje szybkie obkurczenie i zamknięcie niewydolnej żyły. Pod koniec zakładany jest opatrunek uciskowy (pończochy). Zabieg nie wymaga hospitalizacji. Trwa od 30 do 60 minut i jest bezbolesny. Pacjent po jego zakończeniu od razu może wrócić do normalnych zajęć. Skuteczność takiego zabiegu jest wysoka, a ryzyko powikłań niewielkie.
Pielęgnacja po zabiegu:
- Przez 7-21 dni po zabiegu należy nosić pończochy uciskowe lub opatrunki uciskowe.
- Po 24 godzinach można samodzielnie zmienić opatrunek.
- Zaleca się nie ograniczać chodzenia oraz wykonywania codziennych czynności. Regularne spacery pozwolą na szybszy powrót do pełnej sprawności.
- Przez dwa tygodnie po zabiegu zaleca się ograniczenie wysiłku fizycznego, uprawiania sportów itp.
Ile kosztuje leczenie żylaków:
900–3700 zł
Na raty – od 22,20 zł miesięcznie.
Kredyt na operację, leczenie na raty: