Spis treści
Radiochirurgia w leczeniu chrapania
Chrapanie to znak, że nasze drogi oddechowe są zwężone. Przepływające powietrze, zwykle podczas wdechu, wywołuje drganie tkanek miękkich, co powoduje powstanie irytującego dźwięku. Należy pamiętać, że chrapanie to nie tylko udręka dla osób, które mają z nim styczność, ale że może być oznaką czyhającego niebezpieczeństwa, które prowadzi do bezdechu, a nawet śmierci. Istnieją różne metody leczenia tej dolegliwości (np. laserowe), jednak najbardziej precyzyjną oraz najmniej inwazyjną wydaje się być radiochirurgia.
Przeciwwskazania:
- brak szczepienia na żółtaczkę typu B,
- bardzo zaawansowane stadium bezdechu,
- ciąża,
- stymulator serca.
Przygotowanie do zabiegu:
- Konsultacja laryngologiczna i dobór odpowiedniej metody. Podczas wizyty lekarz przybliża przebieg zabiegu i jego konsekwencje, dokonuje wywiadu chorobowego: zachorowania w rodzinie, przebyte choroby, alergie itp.
- Wykonanie badania nocnego w celu określenia, czy u pacjenta występują bezdechy.
- Na 2-3 godziny przed zabiegiem nie należy jeść.
Przebieg zabiegu:
Radiochirurgia polega na precyzyjnym skierowaniu fal o wysokiej częstotliwości i niskiej temperaturze w miejsce odpowiedzialne za występowanie chrapania. Dzięki tej metodzie możliwe jest uzyskanie prawidłowej drożności nosa, a także „usztywnienie” tkanek miękkich w obrębie gardła tak, aby nie drgały podczas oddychania. Dzięki temu uzyskać można ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie chrapania. Efekt uzyskiwany jest niemalże od razu, jednak po około 6 miesiącach tkanka jeszcze bardziej się usztywnia.
Żadna inna metoda leczenia chrapania i bezdechów nie jest tak delikatna i precyzyjna. Lasery używane w leczeniu chrapania wykorzystują działanie wysokiej temperatury, co może powodować ból. W porównaniu do zabiegów przy użyciu lasera, radiochirurgia jest bardziej precyzyjna, mniej bolesna oraz nie powoduje powstawania trudno gojących się oparzeń. Zabieg wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych, co oznacza, że wkrótce po zabiegu można wrócić do swoich obowiązków.
Pielęgnacja po zabiegu:
- Nie ma potrzeby zwalniania się z pracy.
- Dolegliwości bólowe są niewielkie, a gojenie trwa tylko parę dni.
- Przez okres 4-5 dni nie wolno pić gorących napojów.
Ile kosztuje leczenie chrapania i bezdechów:
Diagnostyka (2 wizyty + badanie nocne) – około 600 zł
Koszty zabiegu (w zależności od obszaru) – 950 zł – 1 700 zł
Zabieg na raty – od 23,50 zł miesięcznie.