Ile kosztuje korekta uszu?

Problem odstających uszu dotyka około 6-7% mężczyzn i kobiet w Polsce. To jedna z tych wad, które są szczególnie piętnowane społecznie, dlatego większość zabiegów przeprowadza się u dzieci w wieku szkolnym. Jeśli jednak problem ten został zaniedbany przez twoich rodziców, nie ma żadnych przeciwwskazań, abyś na korektę umówiła się także w wieku 20, 30, 40 lat, czy nawet 50 lat.

Co należy rozumieć przez chirurgiczną korektę uszu?

Podczas chirurgicznej korekty uszu, czyli właściwie zabiegu otoplastyki chirurg zmienia krzywiznę ucha poprzez niewielkie nacięcie skóry. Jeśli twoja wada jest mocno rozwinięta, niewykluczone, że podczas operacji część chrząstki może zostać miejscowo nacięta lub usunięta. Tego typu zabiegi przeprowadza się najczęściej u młodych, tj. 6-, 7- oraz 8-letnich pacjentów (w tym wieku małżowina jest już w pełni rozwinięta), ale tak jak wspomnieliśmy na początku – korekcie mogą poddawać się także osoby dorosłe i nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań.

Czy wiesz, że?

Odstające uszy mają podłoże genetyczne, jednak także długotrwałe nadwyrężanie małżowin (np. jeśli w okresie dziecięcym rodzice nie zadbali o prawidłowe noszenie czapki) może prowadzić do ich trwałego odkształcenia.

Zanim będziesz mogła umówić wizytę w wybranej przez ciebie klinice, podczas pierwszych konsultacji chirurg zleci przygotowanie dokumentacji fotograficznej i oceni, jaką techniką posłuży się do wymodelowania twoich uszu.

W ramach tego samego zabiegu chirurg może dokonać także korekty płatka oraz zmniejszyć tzw. guzek małżowiny.

Najważniejsze pytania i odpowiedzi o chirurgiczną korektę uszu

1. Kiedy znieczulenie miejscowe, kiedy znieczulenie ogólne?

U osób dorosłych korektę uszu przeprowadza się przy znieczuleniu miejscowym, więc bez obecności anestezjologa. Tylko u najmłodszych pacjentów, tzn. poniżej 11-12 roku życia znieczulenie miejscowe jest regułą.

2. Jakim badaniom będę musiała się poddać przed zabiegiem?

To na jakie badania skieruje cię chirurg jest kwestią indywidualnie ustalaną podczas konsultacji. Możesz być jednak pewna, że przed tym kiedy położysz się w sali operacyjnej, będziesz musiała dostarczyć m.in. wyniki morfologii krwi oraz EKG (dot. znieczulenia ogólnego).

3. Co wyklucza mnie z korekty uszu?

Musisz być w nienagannym stanie zdrowia – zabieg nie zostanie przeprowadzony, jeśli jesteś przeziębiona, borykasz się z infekcjami itd. Chirurg może odmówić korekty przy cukrzycy, poważnych schorzeniach układu krwionośnego oraz przy stanach zapalnych i grzybiczych skóry.

4. Ile kosztuje chirurgiczna korekta odstających uszu?

W zależności od złożoności wady oraz polityki cenowej prowadzonej przez klinikę, za korektę uszu zapłacisz od około 2500 do 4000 złotych. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule naszej redakcji: Operacja uszu – ceny zabiegu »

5. Ile czasu spędzę na stole operacyjnym?

Zabieg trwa od 30 minut do około 1 godziny, jeśli cierpisz na niewielką wadę. W przypadku bardziej złożonych problemów, gdzie niezbędne jest usunięcie fragmentu chrząstki, operacja może zająć nawet 2 godziny lub więcej.

6. Jak długo trwa rekonwalescencja po zabiegu korekty uszu?

Przez 6 do 7 dni od zabiegu będzie towarzyszył ci opatrunek, który zmienia się co drugą dobę. Po tym czasie zastąpisz go specjalną opaską ochronną na kolejne 25-30 dni.

Przez cały okres rekonwalescencji wskazanym jest, abyś unikała nadmiernego nasłonecznienia i wzmożonego wysiłku fizycznego, które mogłyby przyczynić się do nawrotu obrzęku (opuchlizna powinna wyraźnie zmniejszyć się już po około 2-3 dniach od zabiegu).