Dr n. med. Tomasz Matuszewski

specjalizacja: Chirurgia plastyczna i rekonstrukcyjna, chirurgia ręki
klinika: Model Med Sp. z o.o., Warszawa
www.modelmed.pl

Zadaj pytanie

Portal zapewnia dyskrecję i poufność korespondencji. Żadne z danych osobowych
(imię, nazwisko, adres e-mail) nie zostaną opublikowane na stronie portalu.

Pytania i odpowiedzi

Witam, czy istnieje zabieg powiększenia piersi, który wykonuje się raz już na zawsze? Czy jednak nasza technika nie jest jeszcze na tyle zaawansowana i piersi trzeba poprawiać co kilka lat?

Ela (imię zostało zmienione), 22 lata

Pytanie czytelniczki rzeczywiście ma charakter fundamentalny, a odpowiedź na nie może być tylko rozważaniem teoretycznym. Po pierwsze należy ustalić jaką technika mają być powiększane piersi, a zależy to zarówno od warunków anatomicznych, jak i od oczekiwań pacjentki. Po drugie, zakładając, że pacjentka będzie miała dzieci i możliwa jest znaczna zmiana rozmiaru i kształtu piersi, należy to uwzględnić w planach zabiegowych.
Teoretycznie technika wszczepienie endoprotez piersiowych może być wykonana jednorazowo i wystarczyć na wiele lat. Niektóre z pacjentek mojego nauczyciela (i moich) mają endoprotezy ponad 35 lat, mimo że w czasie kiedy je zakładano nie było tak wysoko rozwiniętych technologicznie wszczepów jak obecnie. Producenci od kilku lat udzielają dożywotniej gwarancji na endoprotezę, ale nie można wykluczyć przypadków, że z niej trzeba będzie skorzystać. Konieczność wymiany protezy poza przyczynami naturalnymi może powstać po urazie lub mikrourazach powodujących jej uszkodzenia. Także mimo braku uszkodzenia wszczepu może wytworzyć się po urazie twarda otoczka wymagająca korekty chirurgicznej. Podejmując decyzje o zabiegu nie należy zakładać, że wszystko pójdzie dobrze i na pewno nie będzie potrzebna interwencja po kilku latach. Wiele zależy od sposobu wykonania zabiegu i warunków technicznych (wyposażenia i techniki operacyjnej), jakości samych endoprotez (jest szeroki wybór) oraz współpracy pacjentki, przestrzegania zasad, terminów i dbałości o wszczep.