Popraw swój uśmiech dzięki licówkom

antyoksydanty dla kobiet

W dzisiejszych czasach tak wiele uwagi przykłada się do wyglądu, a czasem łatwo zapomnieć, że najpiękniejszą ozdoba dla naszej twarzy jest szczery uśmiech. Niestety nierzadko krzywe zęby, zbyt duża przerwa między jedynkami, przebarwienia lub pęknięcia szkliwa skutecznie odbierają nam pewność siebie i zamiast zarażać uśmiechem, wolimy wyrażając emocje zasłonić usta ręką, lub w ogóle unikamy śmiechu w towarzystwie. To bardzo uciążliwe i nieprzyjemne. Na szczęście istnieje na to antidotum – licówki. Dzięki nim odzyskasz pewność siebie i będziesz uśmiechać się często i szeroko, nawet do własnego odbicia w lustrze! 

Licówka to stosowana w stomatologii cienka płytka ceramiczna, akrylowa, porcelanowa lub kompozytowa, którą nakleja się na przednie powierzchnie zębów w celach zazwyczaj czysto estetycznych. Ma 0,2 – 1 mm grubości i po założeniu wygląda jak naturalny, zdrowy ząb. Licówka ma za zadanie maskowanie różnego rodzaju niedoskonałości uzębienia, a w niektórych przypadkach założenie licówek pozwala uniknąć kosztownego leczenia ortodontycznego. Nie jest to jednak zniwelowanie przyczyn problemu, a tylko jego estetyczne zamaskowanie. Krótko mówiąc – licówki nadają zębom wymarzony wygląd bez konieczności poddawania się długotrwałemu leczeniu. 

Popraw swój uśmiech dzięki licówkom Fotolia_100467759_S

Kompozytowa, porcelanowa, akrylowa czyli rodzaje licówek

Z biegiem lat i wraz z rozwojem stomatologii i technologii powstało kilka rodzajów licówek. Każda z nich spełnia swoje funkcje, jednak by dokonać najlepszego wyboru warto poznać właściwości każdego z nich. 

Licówka kompozytowa – wykonuje się ją z tego samego tworzywa, jakim uzupełnia się ubytki zębów przy normalnych zabiegach stomatologicznych. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że kompozyt można założyć już podczas jednej wizyty u specjalisty gdyż specjalista wykonuje je bezpośrednio, warstwa po warstwie, aż do upragnionego efektu, w jamie ustnej pacjenta. Często używa się jej jako wariant  tymczasowy podczas oczekiwania na wytworzenie licówki z porcelany. Niestety licówki kompozytowe nie są zbyt trwałe,utrzymują się na zębach od dwóch do pięciu lat i często żółkną. Ponad to mają jednolity kolor na całej powierzchni, co wygląda nienaturalnie. 

Licówka akrylowa – to typowo tymczasowe rozwiązanie, gdyż akrylowe licówki są grubsze i cięższe od pozostałych i utrzymują się na zębach maksymalnie dwa lata. Ich wygląd pozostawia wiele do życzenia, jednak ich zaletą jest niska cena. 

Licówka porcelanowa – To najpopularniejszy typ licówek, wytwarzane z masy porcelanowej, zawierające również dodatek akrylu i innych substancji. Dzięki złożonej budowie są bardzo trwałe (utrzymują się do dziesięciu lat) i są znacznie mniej podatne na przebarwienia niż zęby naturalne i inne rodzaje licówek. Właściwości porcelany sprawiają, że zęby wyglądają naturalnie, mają piękny kolor i błysk. Jedyną wadą tego rozwiązania jest fakt, że na idealnie wykonane licówki porcelanowe trzeba poczekać kilkanaście dni, gdyż są robione specjalnie na zamówienie. Jednakże efekt jaki gwarantują jest wart cierpliwości.

Popraw swój uśmiech dzięki licówkom wizyta-u-dentysty-przeglad-dentystyczny

W jakich sytuacjach można zastosować licówkę?

Licówki stosuje się gdy pacjent życzy sobie by:

  • poprawić kształt zęba (wydłużyć go lub poszerzyć)
  • skorygować złamania lub ukruszenia zębów 
  • rozjaśnić przebarwienia (trwale uzyskać efekt białych zębów) 
  • zlikwidować diastemę – przerwę między górnymi jedynkami 
  • pokryć rozległe wypełnienia 
  • zakamuflować plomby na przednich ścianach zębów 
  • skorygować położenie zęba w łuku 
  • zlikwidować bruzdy, pęknięcia, starte brzegi zębów

Niestety, choć założenie licówek pomaga rozwiązać wiele estetycznych problemów, nie można zastosować ich u każdego. Założenie ich wyklucza się u osób z poważnymi wadami zgryzu, chorobami dziąseł, próchnicą, parodontozą i chorobami przyzębia, ale również u pacjentów, którzy nałogowo lub nerwicowo zgrzytają zębami czy obgryzają paznokcie, gdyż grozi to zniszczeniem licówek i obniżeniem ich trwałości. 

Popraw swój uśmiech dzięki licówkom piekne-biale-zeby-kobieta

Czy zabieg założenia licówek jest bolesny?

Zabieg zakładania licówek porcelanowych wymaga przede wszystkim udziału doświadczonego i precyzyjnego stomatologa, wtedy ma szansę przebiec szybko i komfortowo, choć składa się z kilku etapów. 

Najpierw pacjent przechodzi kwalifikację do zabiegu, często zaleca się również wybielenie wszystkich zębów lub przeprowadzenie symulacji końcowego efektu, za pomocą nakładki na zęby. Gdy oczekiwania pacjenta są już ustalone i zatwierdzone, stomatolog szlifuje zęby, które mają być przykryte licówkami. To procedura, która u wielu ludzi wywołuje obawy i lęk przed bólem, jednak bezpodstawnie, gdyż szlifowanie płytki zęba wykonuje się zawsze w znieczuleniu miejscowym. Oczywiście, dla większości pacjentów jest to najmniej przyjemny etap, niech pocieszeniem jednak będzie fakt, że spiłowana zostaje naprawdę cienka warstwa zęba (zazwyczaj około 0,4 mm), nie trwa to długo, a czasem wystarcza tylko zmatowienie szkliwa. Następny etap to już tylko zdjęcie wycisku zębów, który zostaje wysłany do protetyka wykonującego płytki licówkowe. Trwa to zazwyczaj do dziesięciu dni. W tym czasie pacjent nie musi obawiać się bólu i nadwrażliwości zeszlifowanych zębów, gdyż stomatolog zakłada na nie akrylowe lub kompozytowe licówki tymczasowe. Po czasie potrzebnym protetykowi na wykonanie idealnych licówek, pacjenta czeka kolejna wizyta w gabinecie, na szczęście bezbolesna, gdzie zdejmowane są tymczasowe zabezpieczenia i dentysta – dobrawszy odpowiedni kolor cementu – przykleja porcelanowe nakładki na powierzchnię zębów. Następnie cement jest utwardzany, a zęby polerowane, by wyglądały zdrowo i naturalnie. 

Koszty związane z założeniem licówek

Cena licówek zależy od kilku czynników, przede wszystkim od używanego materiału. Kompozytowa licówka kosztuje między 200 a 400 zł. Te bardziej trwałe i naturalnie wyglądające, wykonane z porcelany licówki to wydatek od 800 do nawet 2000 złotych za jedną sztukę. Niestety, zabieg ten zaliczany jest do dziedziny medycyny estetycznej i nie jest refundowany.