Plastyka piersi bez tajemnic. Pokaż swój dekolt!

plastyka bez tajemnic cena

Czy plastyka piersi jest czymś groźnym? Ile kosztuje zabieg, operacja? Komu jest wskazana, a komu może zaszkodzić? Poznaj te i inne jej sekrety, które pozwalają cieszyć się pięknym dekoltem i biustem.

Plastyka piersi bez tajemnic. Pokaż swój dekolt! plastyka-piersi

Plastyka piersi - na czym to polega?

Gdy pada hasło powiększanie piersi na myśl przychodzą Pamela Anderson czy Doda. Ta pierwsza już w latach 90. otwarcie mówiła o tym, że poddała się operacji powiększającej biust, o czym w Polsce wówczas mało kto myślał. Moda na operacje z czasem przyszła i do naszego kraju, zyskując na popularności. Plastyka piersipowiększenie, zmniejszenie czy lifting biustu – to obecnie praktyka powszechna nie tylko wśród modelek, gwiazd czy celebrytów, lecz dostępna dla każdej kobiety, która marzy o tym, by mieć piękne, kształtne piersi. 

Na czym to polega? 

Plastyka piersi obejmuje następujące zabiegi i operacje:

  • Powiększanie piersi,
  • Zmniejszanie piersi (mammoplastyka),
  • Podnoszenie i ujędrnianie (lifting) piersi (mastopeksja).

Wskazania do poddania się plastyce piersi to m.in. różnego rodzaju choroby, niedorozwoje i zaburzenia, zbyt duży biust obciążający kręgosłup a także defekty spowodowane chorobami skóry, schorzeniami hormonalnymi itp. Oczywiście na powiększanie czy ujędrnianie biustu możesz zdecydować się również z chęci poprawy wyglądu swojego ciała.

Plastyka piersi - zabieg i operacja

Plastyka piersi związana jest zatem z chirurgią oraz medycyną estetyczną. Biust modyfikuje się w zależności od potrzeb, wskazań i przeciwwskazań, a możliwości są zasadniczo trzy:

Możliwości plastyki piersi:

  1. Bezinwazyjna, polegająca na noszeniu specjalnego biustonosza,
  2. Zabieg inwazyjny (nastrzykiwanie bądź odsysanie),
  3. Operacja plastyczna (chirurgiczna),

Przez zdecydowaniem się na powiększanie, zmniejszanie czy ujędrnianie biustu, należy skonsultować się z lekarzem. Zwykle przeprowadzane są badania krwi, moczu i EKG. Nie są konieczne jedynie w przypadku bezoperacyjnej metody BRAVA (noszenie biustonosza). Niestety, powinnaś wiedzieć, że plastyka piersi niesie ze sobą także ból oraz ryzyko powikłań po zabiegu czy operacji.

Jeżeli potrzebna Ci plastyka piersi, masz możliwość wybrania jednej z trzech wspominanych wcześniej metod. Pamiętaj, że nie zawsze można zastosować każdą z nich. W bardziej skomplikowanych przypadkach nie obędzie się bez interwencji chirurga. Wszystko zależy od tego, co chciałabyś osiągnąć. Np. powiększanie piersi odbywać się może przy użyciu stanika, nastrzykiwania lub implantów. Pomniejszanie biustu wymaga już operacji.

Powiększanie piersi - BRAVA, nastrzykiwanie, implanty

Powiększanie piersi metodą BRAVA

Powiększanie biustu z użyciem systemu BRAVA polega na noszeniu specjalnego biustonosza przez okres około 3 miesięcy, po kilkanaście godzin dziennie. Główną zaletą tego rozwiązania jest brak całego procesu przygotowań przedoperacyjnych – badań krwi, moczu i EKG – uniknięcie bólu oraz ryzyka powikłań pooperacyjnych.

Jak działa powiększanie piersi z użyciem systemu BRAVA? Specjalny biustonosz, kiedy jest noszony, wytwarza podciśnienie wokół piersi o wartości 15-20 mmHg. Nad jego wyrównywaniem przy zmianach pozycji ciała czuwa mikroprocesor. Należy dodać, że metoda BRAVA jest najmniej bolesna i ryzykowna, ale też… najmniej spektakularna. Nie oczekuj od niej powiększenia biustu o dwa rozmiary. Kolejny minus to wysoka cena, dorównująca kosztom operacji plastycznej.

Powiększanie piersi kwasem hialuronowym

Inwazyjna metoda powiększania piersi polega na nastrzykiwaniu ich kwasem hialuronowym przy znieczuleniu miejscowym. Jest zatem podobna to zabiegów stosowanych w plastyce twarzy, nosa i innych częściach ciała. Jej zaleta to przede wszystkim uniknięcie operacji. Minus? Aby powiększanie piersi było trwałe, zabieg należy powtórzyć. Dlaczego? Dzieje się tak, ponieważ kwas hialuronowy z czasem wchłania się do komórek ciała.

Operacja plastyczna - implanty piersi

Najbardziej powszechna metoda powiększania piersi to operacja plastyczna polegająca na podskórnym wszczepieniu silikonowych implantów. Przed jej wykonaniem wykonać należy szereg badań i wszystko skonsultować z lekarzem. Najważniejszą kwestią operacji plastycznej jest wybór implantów piersi – ich kształtu, ale przede wszystkim materiały, z którego będą wykonane. Zwykle stosuje się:

  • Protezy silikonowe – starsze i twardsze w dotyku, jednak zmniejszające ryzyko powikłań; istnieje pięć generacji protez silikonowych.
  • Protezy solne – wypełnione solą fizjologiczną, nowatorskie, jednak stosowane rzadziej ze względu na większą ilość powikłań.

Operacja plastyczna to zabieg chirurgiczny mający na celu zarówno powiększenie biustu, jak też modyfikację jego kształtu. Dobieranie implantów jest zatem najważniejszym z procesów przed wykonaniem operacji. Obecnie jest to prostsze dzięki zastosowaniu algorytmów komputerowych oraz trójwymiarowych wizualizacji, a także tworzenia wirtualnej symulacji leczenia.

Warto wiedzieć, że powiększanie piersi ma na celu nie tylko poprawę wyglądu. W przypadku różnego rodzaju schorzeń i niedorozwojów istotnie wpływa na psychikę kobiety. Każda z nas wie zresztą, ile pewności siebie daje piękny, kształtny biust, ile natomiast odbiera świadomość, że coś jest z nim nie tak.

Pomniejszanie piersi - mammoplastyka

Wydaje się, że każda kobieta chce mieć duże piersi, które mogłaby eksponować. Istnieją jednak przypadki, gdy następuje ich przerost i stają się nieproporcjonalne w stosunku do ciała. Nie chodzi zresztą tylko o względy estetyczne. Zbyt duży biust to poważne obciążenie dla kręgosłupa, szyi, ramion, pleców. Zjawisko zbyt dużych piersi określane jest jako gigantomastia lub makromastia. W przypadku, gdy się pojawi, niezbędne jest podjęcie leczenia.

Mammoplastyka – bo tak fachowo określa się pomniejszanie piersi – związana jest z operacją biustu mającą na celu zmniejszenie jego rozmiarów. Nasze piersi składają się w większości z tkanki tłuszczowej. W celu ich zmniejszenia należy odessać jej część. Dzieje się to przy znieczuleniu miejscowym. Chirurg przeprowadza operację wzdłuż wcześniej narysowanych linii cięcia, a następnie usuwa nadmiar tkanki piersiowej i skóry. Potem odpowiednio modeluje piersi, przesuwając sutki i brodawki na właściwe miejsce.

Operacja to jednak nie koniec. Powinnaś wiedzieć, że po jej wykonaniu przez kilka tygodni należy nosić specjalny biustonosz oraz wystrzegać się ciężkich prac fizycznych. Niestety, jak każda operacja, również pomniejszanie biustu wiąże się z możliwością powikłań. Zaliczyć do nich należy ryzyko obumarcia brodawki lub zmiany jej zabarwienia, krwotoki czy zapalenie lub zakrzep w naczyniach włosowatych. To także możliwość powstania asymetrii piersi, blizn koloidalnych bądź uszkodzenia przewodów mlecznych. Nie powinnaś się jednak bać, gdyż wspomniane zjawiska nie są normą.

Jeżeli makromastia nie jest duża, niektórym paniom przed decyzją o podjęciu operacji zaleca się sięgnięcie po rozwiązania bezinwazyjne. Pomóc może zmniejszenie masy ciała, wykonywanie ćwiczeń zmniejszających biust lub stosowanie specjalnych kremów.

Plastyka piersi - ujędrnianie (lifting) biustu

Matopleksja, określana również jako lifting biustu, to zabieg chirurgiczny podnoszący piersi oraz poprawiający ich kształt. Wskazaniami to jego przeprowadzenia są utrata jędrności i elastyczności piersi związane m.in. przebytą ciążą i karmieniem, a także wskutek procesów starzenia skóry. Często utrata jędrności spowodowana jest spadkiem wagi ciała, gdy tkanka tłuszczowa spala się szybciej niż skóra jest w stanie się ściągnąć. Przed wykonaniem matopleksji należy wykonać szereg badań podobnych do tych, które mają miejsce przy powiększaniu biustu.

Podnoszenie piersi to zabieg chirurgii plastycznej. Odbywa się przy znieczuleniu ogólnym. W trakcie trwania zabiegu lekarz wykonuje cięcia po narysowanych wcześniej liniach, mogące przebiegać wokół brodawki, pionowo lub w kształcie kotwicy. Potem modelowany jest gruczoł piersiowy oraz brodawka. Czas trwania całej operacji to około 3 godziny. Zwykle po liftingu piersi są mniejsze, mogą się także pojawić niewielkie blizny po nacięciach. Pacjentka może po operacji poprosić o wszczepieni implantu niwelującego efekt pomniejszenia piersi.

Po wykonaniu zabiegu należy na dobę pozostać w szpitalu, następnie przejść dwutygodniowy okres rekonwalescencji. Po upływie od 7 do 10 dni ściągane są szwy. W pierwszych dwóch tygodniach występować może ból i obrzęki.

Plastyka piersi - przeciwwskazania

Nie każda z nas może poddać się plastyce piersi. Istnieją pewne przeciwwskazania, w obliczu których powinnyśmy zrezygnować z zabiegu bądź operacji, o czym zresztą poinformuje nas lekarz.

Przeciwwskazania do wykonania plastyki piersi:

  1. Problemy z krzepliwością krwi,
  2. Cukrzyca,
  3. Problemy z ciśnieniem krwi,
  4. Wiek – zabiegi i operacje piersi wykonywane są zwykle u kobiet w wieku od 20 do 40 lat, choć najstarsze pacjentki mają nawet około 60.
  5. Niepełnoletność – zabiegi i operacje piersi nie są wykonywane u kobiet niepełnoletnich, a nawet po ukończeniu 18. roku życia, gdy lekarz stwierdzi, że osoba jeszcze dojrzewa, na możliwość poddania się plastyce piersi trzeba poczekać nawet do 3 lat,
  6. Jakiekolwiek zmiany w piersiach (chorobowe, nowotworowe),
  7. Przeciwwskazania natury psychologicznej, m.in. depresja, zaburzenie postrzegania swojego ciała (dysmorfobia), obsesja na punkcie wyglądu lub pogląd, że powiększenie piersi realnie poprawi status życia pacjentki.

Pamiętajmy, że choć wiele kobiet poddaje się plastyce piersi ze względów estetycznych, a chirurgia ma na celu poprawianie jakości życia oraz zapewnianie komfortu psychicznego, to nie powinno się to odbywać za wszelką cenę. Dlatego należy przeprowadzić dokładne badania oraz wywiad z pacjentką zanim podejmie się decyzję o powiększaniu czy zmniejszaniu piersi. Na pewno widziałaś osoby będące dowodem tego, jak zaszkodzić można sobie operacjami plastycznymi, nie tylko związanymi z modelowaniem biustu. Nie chciałabyś być chyba antyreklamą takich praktyk…

Pamiętaj też o tym, by codziennie stosować metody, które pozwolą Ci  dbać o siebie całościowo.

Plastyka piersi - ile to kosztuje?

Ile kosztuje plastyka piersi – powiększanie, zmniejszanie i modelowanie biustu? Takie zabiegi i operacje nie są tanie i zapłacimy za nie od kilku do kilkunastu tysięcy.       Przykładowo, podnoszenie i modelowanie biustu w Polsce wynosi średnio od 9 do nawet 14 tys. zł. Koszt waha się w zależności od tego, czy wybierzesz samo podnoszenie, czy może podnoszenie ze zmniejszeniem i liftingiem. W przypadku zabiegów, których celem jest wyłącznie efekt estetyczny, co ceny należy doliczyć 23-procentowy podatek VAT.

Ile kosztuje powiększanie piersi implantami? Cena operacji w Polsce to średnio od 8 do 16 tys. zł. Wpływ na nią ma wiele czynników, z których najistotniejszym jest dobór implantów – anatomiczne (w kształcie łezki) są droższe od okrągłych. Cena zależna jest również od producenta.

Ile kosztuje zmniejszanie piersi? Cena mammoplastyki jest dość rozległa i waha się od 4 do nawet 14 tys. zł. Zależy od tego, o ile należy zmniejszyć biust. Powinnaś jednak wiedzieć, że w przypadku, gdy zabieg jest wymagany, ponieważ zbyt duże piersi zagrażają zdrowiu, całość może być zrefundowana. Warunkiem jest jednak, że z każdej piersi usunięte musi zostać co najmniej 0,5 kg tkanki.

Podane przez nas ceny są średnią rynkową. Pamiętaj, że mogą wahać się w zależności od kliniki, miasta, oczekiwanych efektów czy materiałów. Istnieje także dużo placówek oferujących zabiegi i operacje plastyki piersi na raty. Poniżej możesz sprawdzić jak wyglądałoby rozłożenie płatności za zabieg na dogodne transze.