Gastroskopia – najlepsza profilaktyka układu pokarmowego

sonda

Gastroskopia to jedno z podstawowych badań profilaktycznych umożliwiających dokładną ocenę górnego odcinka przewodu pokarmowego. To badanie żołądka, przełyku i dwunastnicy o charakterze diagnostycznym oraz terapeutycznym.

Dzięki niemu można wykryć różne choroby z nowotworami na czele, jak również zatamować krwawienie, usunąć polipy lub ciała obce. Badanie endoskopowe trwa zaledwie kilka minut. I mimo, że nie jest bolesne, bywa nieprzyjemne i niekomfortowe dla pacjenta. Całe szczęście w prosty sposób można temu zaradzić. Na czym dokładnie polega badanie endoskopowe i jak się do niego przygotować? Jakie choroby można dzięki niemu wykryć? Te i inne informacje znajdziesz w poniższym artykule.

Na czym polega gastroskopia?

Badania endoskopowe wykonywane są za pomocą endoskopu, a więc specjalnego urządzenia zakończonego kamerą, które umożliwia obejrzenie wewnętrznej powierzchni przewodu pokarmowego. Wskazaniem do wykonania badania są długotrwałe lub często powtarzające się wzdęcia, bóle brzucha, zaburzenia połykania, pieczenie za mostkiem i inne nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Celem badania może być diagnostyka lub wykonanie konkretnego zabiegu. Przykładem takiego zabiegu jest np. usunięcie połkniętych ciał obcych, usunięcie polipów i zmian śluzówki. Badanie zazwyczaj przeprowadza się przez jamę ustną, aczkolwiek w niektórych przypadkach można je wykonać również przez nos. Dzięki gastroskopii lekarz może obejrzeć śluzówkę żołądka lub dwunastnicy. Może też wykonać badanie z wycinkiem dla pełniejszej diagnostyki, czyli do tzw. badania histopatologicznego.

Jak wygląda badanie endoskopowe? Jego przebieg nie jest aż tak skomplikowany jak się niektórym wydaje. Najpierw pacjentowi podaje się znieczulenie. Następnie układa się go na lewym boku. Lekarz przez specjalny ustnik wprowadza urządzenie endoskopowe do układu pokarmowego. Podczas trwania badania zaleca się oddychać miarowo i spokojnie.

Jak długo trwa badanie? Zazwyczaj jest to czas rzędu 15-30 minut. Gastroskopia może być badaniem powtarzanym wielokrotnie, gdyż pacjent nie jest poddawany działaniu żadnych czynników szkodliwych.

Gastroskopia - najlepsza profilaktyka układu pokarmowego ból-brzucha-1024x682Jakie choroby można wykryć za pomocą gastroskopii?

Badanie gastrologiczne jest niezwykle cenne diagnostycznie. Pozwala wykryć choroby bakteryjne, grzybicze i wirusowe. Potrafi również zdiagnozować zmiany spowodowane działaniem środków chemicznych. Dzięki badaniu endoskopowemu można wykryć chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy, a także chorobę refluksową i zapalenie błony śluzowej przełyku. Przede wszystkim jednak pomaga w rozpoznaniu nowotworu żołądka, przełyku lub dwunastnicy. Jak do tej pory nie ma innego badania, które mogłoby zastąpić gastroskopię. Owszem, mamy tomografię czy rezonans, ale tylko gastroskopia pozwala wykryć zmiany (np. nowotwory) we wczesnym stadium.

Jak przygotować się do tego badania?

Przebieg badania jest dość prosty. Samo badanie nie trwa długo, ale należy się do niego przygotować w odpowiedni sposób, gdyż ma to istotny wpływ na wynik końcowy. Jak się przygotować? Na pewno żadna specjalna dieta przed nie jest potrzebna. Trzeba tylko pamiętać, aby przed badaniem nie jeść przez co najmniej 6 godzin, a ostatni napój wypić mniej więcej 3-4 godziny przed gastroskopią. Należy także wstrzymać się od palenia papierosów, a nawet żucia gumy.

Jeśli gastroskopia wykonywana będzie w godzinach porannych zaleca się rezygnację z kolacji w dniu poprzedzającym badanie. Jeżeli badanie będzie się odbywać w godzinach popołudniowych, wówczas można zjeść lekkie śniadanie, np. w postaci galaretki lub kisielu. Później do czasu badania należy pozostać na czczo. Jeśli stale przyjmujemy jakieś leki, np. na padaczkę czy choroby serca, możemy normalnie je zażyć popijając małą ilością wody. Oczywiście wcześniej warto to skonsultować z lekarzem. Trzeba również pamiętać o przyniesieniu na badanie posiadanej dokumentacji medycznej. Gastroskopia nie wymaga hospitalizacji, więc zaraz po zakończeniu badania można udać się do domu.

Jakie są przeciwwskazania do gastroskopii?

Mimo, że badanie jest bezpieczne i mało obciążające dla pacjenta to jednak istnieją pewne przeciwwskazania do jego wykonania. Do zabiegu nie kwalifikują się osoby, które niedawno przeszły zawał serca lub mają problemy z nadciśnieniem. Przeciwwskazaniem jest również choroba wieńcowa, tętniak aorty, perforacja wrzodu żołądka, ostra niewydolność oddechowa, poparzenie przełyku, zaburzenie krzepliwości krwi i stosowne przy tym leki oraz brak współpracy z pacjentem. A co z ciążą? Sama w sobie nie jest przeszkodą do wykonania badania.

Gastroskopia - najlepsza profilaktyka układu pokarmowego koszt-gastroskopiaIle kosztuje gastroskopia?

Badanie gastrologiczne może być bezpłatne, ale wówczas należy posiadać stosowne skierowanie od lekarza, np. pierwszego kontaktu. Jeśli chcemy wykonać gastroskopię profilaktycznie, wówczas można zdecydować się na badanie prywatne. Koszt badania wykonywanego prywatnie może wahać się od 150zł do 650zł. Wszystko uzależnione jest od miejsca i miasta, w którym badanie zostanie przeprowadzone. Za gastroskopię przez nos trzeba zapłacić o kilkadziesiąt złotych drożej.

Jeśli w czasie gastroskopii będzie wykonany zabieg, np. usunięcie polipa wówczas cena może wzrosnąć nawet do 800zł. Za znieczulenie ogólne trzeba zapłacić osobno. Zazwyczaj jest to koszt rzędu 200zł. Całość może zatem przysporzyć o niemały zawrót głowy.

Wygodnym rozwiązaniem na pokrycie kosztów badania są raty. Dzięki nim nie musimy decydować się na najtańsze badanie, a możemy wybrać te w renomowanej placówce, w której otrzymamy profesjonalną opiekę. Jeśli kredyt na leczenie jest potrzebny od zaraz, optymalnym rozwiązaniem jest wyspecjalizowana w tej kwestii firma, jak np. MediRaty. Doskonała znajomość rynku medycznego i stały rozwój pozwoliły MediRatom stać się numerem 1 w zakresie finansowania leczenia w ratach.

Gastroskopia w znieczuleniu

Badanie bywa nieprzyjemne w odbiorze i może wywoływać lęk oraz dyskomfort. Istnieje jednak kilka rozwiązań, które podnoszą komfort badania. Pacjent ma do wyboru różnego rodzaju znieczulenia. Najczęściej stosuje się znieczulenie tylnej ściany gardła za pomocą środka w aerozolu. Czasami stosuje się leki nasenne. Niektórym pacjentom dodatkowo podaje się leki uspokajające. Czasami lub na specjalne życzenie pacjenta i oczywiście za odpowiednią dopłatą badanie przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym, a więc pod narkozą. Wówczas gastroskopia jest w pełni bezstresowa.

Gastroskopia - najlepsza profilaktyka układu pokarmowego dziecko2Gastroskopia u dzieci

Badanie endoskopowe górnego odcinka układu pokarmowego można również wykonać u dzieci. Zaleceniem jest zazwyczaj przewlekła biegunka, bóle brzucha o nieznanym pochodzeniu lub sytuacje nagłe, gdy dziecko połknie ciało obce. U maluchów do 6 roku życia badanie przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. U dzieci starszych stosuje się już tylko znieczulenie miejscowe.

Powikłania po gastroskopii

Trzeba w tym miejscu podkreślić, że gastroskopia jest badaniem bezpiecznym i rzadko niesie za sobą powikłania. Czasami jednak może dojść do krwawienia, np. po pobraniu wycinków. Bardzo rzadko zdarza się perforacja, czyli przedziurawienie ściany przewodu pokarmowego. Niekiedy mogą wystąpić takie dolegliwości, jak kaszel, nudności, chrypa i ból gardła.

Czasem zdarzają się też różnego rodzaju infekcje, jak chociażby zapalenie wsierdzia lub ropień gardłowy. U części badanych po gastroskopii obserwuje się również objawy ze strony układu oddechowego oraz sercowo-naczyniowego. Najczęściej są to zaburzenia rytmu serca. Jeśli chodzi o powikłania po podanym znieczuleniu, to najczęściej wymienia się tu uczulenie na podany środek, krwiaka w miejscu wkłucia (przy znieczuleniu dożylnym) lub ostry ból gardła (po podaniu znieczulenia miejscowego).

Czy gastroskopia boli?

Wśród pacjentów krążą plotki, że badanie gastroskopem jest bardzo bolesne. Tymczasem badanie samo w sobie nie powoduje bólu, a jedynie nieprzyjemne doznania w postaci odbijania czy odruchów wymiotnych. Dobra wiadomość jest jednak taka, że można je zminimalizować poprzez miarowe i głębokie oddychanie. Również podanie środków uspokajających może zminimalizować strach i obawy. Wiele osób tuż po zakończeniu badania przyznaje, że spodziewali się czegoś straszniejszego, a tymczasem badanie nie należało do najgorszych.