7 błędów popełnianych przy pielęgnacji zębów

Pielęgnacja zębów

Unikasz słodyczy, starasz się zdrowo odżywiać i myć zęby po każdym posiłku, a mimo to podczas wizyty u dentysty zawsze pojawi się jakiś ubytek? Być może o czymś zapominasz lub robisz niedokładnie. Zobacz 7 najczęstszych błędów popełnianych przy pielęgnacji zębów. Dowiedz się jak dbać o zęby i lśnij uśmiechem!

7 błędów popełnianych przy pielęgnacji zębów jak-dbac-o-zeby

Jak dbać o zęby? Dlaczego zęby się psują?

Istnieją dwie podstawowe przyczyny tego, że w zębach pojawiają się ubytki oraz tracą one kolor. Pierwszym z nich jest próchnica. To nic innego, jak bakteryjna, zakaźna choroba zębów, widoczna w postaci czarnych plam oznaczających obumarcie struktury zęba. Próchnicę jak najszybciej powinien usunąć stomatolog, aby nie rozprzestrzeniała się ona w dalszej części jamy ustnej. Niestety, zabieg ten bywa bolesny, szczególnie jeżeli mamy do czynienia z zaawansowanym stadium próchnicy. Stąd wiele z nas na słowo “dentysta” dostaje ciarek.

Drugą przyczyną jest demineralizacja. Zęby, którym nie dostarcza się niezbędnych pierwiastków i minerałów, słabną i tracą warstwę ochronną, przez co narażone są na choroby, głównie próchnicę. Skutkuje to także osłabieniem dziąseł – krwawieniem i podatnością na uszkodzenia. Pozbawione minerałów zęby tracą kolor i łatwiej się psują.

Najczęstsze błędy przy pielęgnacji zębów - jak dbać o zęby?

Specjaliści zgodnie potwierdzają, że wrogami naszych zębów są niektóre składniki pożywienia oraz bakterie, które dostają się do jamy ustnej ze środowiska zewnętrznego. Istotne znaczenie dla odpowiedniej kondycji naszych zębów ma dbanie o higienę, odpowiednia dieta oraz unikanie złych nawyków. Te ostatnie zwykle nabywamy w okresie dzieciństwa. Im szybciej się ich odzwyczaimy, tym lepiej dla naszych zębów.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, zęby psują się przez próchnicę. Aby do niej doszło, pojawić się muszą 4 czynniki: bakterie, cukier, czas oraz podatność zębów. Każdy z nich jest warunkiem koniecznym, chociaż nie wystarczającym do powstania choroby. Co z tego wynika? Mianowicie to, że jeżeli chodzi o pożywienie, naszym głównym wrogiem jest cukier oraz węglowodany. Powinniśmy także unikać jedzenia np. nieumytych owoców, jedzenia brudnymi sztućcami bądź na brudnych talerzach. Jeżeli już jednak któryś z tych błędów popełnimy i dodatkowo nie zadbamy o higienę jamy ustnej, prawdopodobnie skutkować to będzie w końcu pogorszeniem stanu zęba i w ostateczności próchnicą.

Jeżeli chodzi o pożywienie, naszym głównym wrogiem jest cukier i węglowodany.

Jak dbać o zęby? Powinnyśmy przede wszystkim wprowadzić w tej kwestii samodyscyplinę, lecz również regularnie korzystać z usług poradni stomatologicznej. Często jednak, pomimo odpowiedniej wiedzy, zdarza się nam wykonywać błędnie niektóre zalecenia dentystów. Stąd też, choć wydaje się nam, że odpowiednio dbamy o zęby, podczas wizyty w gabinecie zostajemy zaskoczone na słowa: “Niestety, tutaj i tutaj trzeba będzie leczyć”. Co zatem robimy źle?

7 najczęstszych błędów popełnianych przy pielęgnacji zębów. Jak dbać o zęby?

Dlaczego nasze zęby atakuje próchnica? Być może niedokładnie dbamy o higienę jamy ustnej bądź nie przestrzegamy pewnych zasad. Być może również nie do końca wykonujemy jakieś czynności. Jak temu zaradzić? Jak dbać o zęby? Poznaj 7 najczęstszych błędów popełnianych przy pielęgnacji zębów i… Unikaj ich!

7 błędów popełnianych przy pielęgnacji zębów dobor-szczoteczki-do-zebow
7 błędów popełnianych przy pielęgnacji zębów jak-uzywac-nic-dentystyczna
7 błędów popełnianych przy pielęgnacji zębów higiena-rak
7 błędów popełnianych przy pielęgnacji zębów obgryzanie-paznokci
7 błędów popełnianych przy pielęgnacji zębów mycie-zebow-po-napojach
7 błędów popełnianych przy pielęgnacji zębów codzienne-mycie-zebow
7 błędów popełnianych przy pielęgnacji zębów czyszczenie-zebow
  1. Niedokładne szczotkowanie to jeden z najczęstszych błędów popełnianych przy pielęgnacji zębów. Zaopatrz się w dobrą szczoteczkę. Prawidłowo zęby powinno się szczotkować około 3 minut, dokładnymi ruchami okalającymi oraz podłużnymi, jednocześnie masując dziąsła. Pod koniec dobrze wypłukać jamę ustną specjalnym płynem.
  2. Nieużywanie nici dentystycznej. Nie z każdym zakamarkiem Twojej buzi szczoteczka jest w stanie sobie poradzić. Warto zaopatrzyć sie w nić dentystyczną i stosować ją przed szczotkowaniem. Dzięki temu pozbędziesz się resztek pożywienia z trudno dostępnych szczelin między zębami.
  3. Niemycie rąk przed posiłkiem. Chociaż m.in. za sprawą popularnego serialu TVP “Klan” powiedzenie, by “umyć rączki przed jedzeniem” było niekiedy powodem kpin, to nie da się ukryć, że w przypadku higieny zębów należałoby się z nim zgodzić w stu procentach. Ze wszystkich części naszego ciała to właśnie na dłoniach gromadzi się najwięcej bakterii. Jeżeli bierzemy nimi pożywienie, a potem wkładamy do ust, wszystkie zarazki wędrują do jamy ustnej. W połączeniu z cukrem stanowią zabójczą mieszankę dla naszych zębów.
  4. Obgryzanie długopisu, ołówka, paznokci itp. Chodzi zresztą o każdy zły nawyk polegający na pakowaniu czegokolwiek do buzi. Zwykle uczymy się tego w dzieciństwie i niestety zdarza się nam wnieść to przyzwyczajenie do dorosłego życia. Warto popracować nad tym, by się go pozbyć.
  5. Niemycie zębów po słodkich napojach, kawie, herbacie itp. Wszystkie one mają na Twoje zęby niekorzystny wpływ. Pierwsze ze względu na zawarty w nich cukier, drugie – zostawiają osad i doprowadzają do przebarwień, a także wypłukują cenne związki mineralne. Napoje lepiej zastąpić wodą, a jeżeli pijesz kawę lub herbatę, nie słodź ich i nie zapominaj o umyciu zębów.
  6. Słabość do słodyczy i węglowodanów. Niestety, nawet najmocniejsze zęby nie obronią sie na dłuższą metę przed nadmiarem cukru. Szczególnie złe jest podjadanie na noc, a także zbyt długie pozostawianie zębów bez mycia po zjedzeniu łakoci. Jeżeli chcesz naturalnymi środkami sprawić, by Twoje zęby były zdrowe, piękne i białe, będziesz musiała unikać słodyczy na tyle, na ile to możliwe.
  7. Lekceważenie sygnałów ostrzegawczych. Jeżeli boli Cię ząb, prawdopodobnie jest to sygnał, że należy o niego zadbać i umówić się na wizytę u stomatologa. Nasz organizm nie jest bowiem głupi i jasno daje nam do zrozumienia, gdy coś jest nie tak. Strach bywa najgorszym sprzymierzeńcem. Często czujemy go przed niewielkim bólem, jakiego doświadczymy przy małej dziurze, a potem przychodzi nam potem zmierzyć się z niedającą zasnąć męczarnią łagodzoną środkami przeciwbólowymi. Kolejne przechodzimy na fotelu dentystycznym. Nie lekceważ tego, co stara się Ci powiedzieć ciało – warto go słuchać!

Dzięki znajomości i unikaniu powyższych błędów będziesz miała większą łatwość w tym, by realizować zasady tego, jak dbać o zęby. Możesz też poznać 5 sposobów na to, by olśniewać białym uśmiechem podczas imprezyPiękny i zdrowy uśmiech to jeden z najbardziej przyciągających do nas elementów. Warto więc o niego zadbać. Nie sądzisz?